10 ağustos 2020 dolar kuru

ambarda darı yok evde karı yok ambarda darı yok evde karı yok
merkez bankası döviz rezervi ekside. brüt olarak 105 milyar dolar ama net olarak ekside.

coronadan dolayı turizm gelirimiz (döviz gelirimiz) çok az.

zaten normalde de az olan ihracat gelirimiz corona dolayısıyla iyice azaldı.

yurtdışı swap faizleri, tl'nin karşısında pozisyon alınmasın diye fahiş seviyelere çekilmişti yabancılar da tl bulabilmek için tahvillerini ve borsadaki hisselerini sattı dolayısıyla borsada da düşüş oldu.

yurt dışında ülkemize karşı bir güvensizlik var dolayısıyla yatırım yapmaya çekiniyorlar haklı olarak.

mevduat faizleri de yeterli değil.

parası olan ancak borsadan korkan ya da anlamayan insanlar tl'nin değerinin günden güne düşmesi sebebiyle güvenli bir liman arıyorlar o limanı da dolar ve altında buluyorlar. haliyle dolara ve altına olan talep artıyor.

bütün bunların ışığında gerçekten işe yarayacak ciddi bir hamle yapılmadığı taktirde dolar kurunun ne yönde olacağı az çok belli.

yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir zaten benden tavsiye alınmaz ve de ekonomist ya da profesyonel yatırımcı da değilim. yatırımcı bile değilim lan. kullandığım nick'e baksanız bile anlarsınız.

ama şu sözümü lütfen dinleyin: ne alırsanız alın yükselirken almayın düşükken alın. ne satarsanız satın düşerken değil yüksekken satın. hedef alış ve hedef satış fiyatlarınız olsun. aç gözlü olmayın.
3
kızıl kurt kızıl kurt
ytd
fakat şu saatten sonra, birikmişlerimi türk lirasında tutmam ben.

her gün değer kaybeden, sahibini fakirleştiren bir yatırım türü mü olur? her sabah bakıyorum para değer kaybetmiş, türk lirası işte böyle. zaten köşede acil durum için birikmiş 3 5 bir şeyler var, onlar da pula dönüyor döviz karşısında. her maaş yattığında ödemeleri yapıp elde kalan parayla döviz almak ve 90'lar usulü yaşamak lazım, bozdurup bozdurup harcayacaksın. yapısal reformlar olmadıkça kurun yılbaşında 8 tl ve 9 tl'yi görmesi de zor değil. en iyisini siz bilirsiniz kendiniz için
ytd
avangard jazz avangard jazz
bence parayı uzun vadeli olarak dolarda da tutmayın, gümüşe altına yüklenin. gümüş, maliyetine göre en kar ettireni hatta doğrudan gümüş toplayın.

yt demek isityorum ama gelenekten ben de şaşmayayım bari. ytd.