10 yaşındaki atakan

1 /
a good day to die a good day to die
saçma bir başlık oldu. çünkü çocuğun soyadı belli değil.
dünden beri twitter'da bir video dolaşıyor. fethi çağıl, bir kitapçıda 10 yaşındaki atakan'la tanışıyor. 5 ayda 250 kitap okumuş. felsefeyi seviyormuş. 2 dakikalık videonun tamamını izleyemedim. çünkü sıkıldım. ama üzerindeki yelek 10 numara. annneanne veya babaanne ürünü.

"merhabalar. esenlikler dilerim"

harley davutoğlu harley davutoğlu
keşke on yaşımda o kitapları ben de okumuş olsaydım. gerçi otuz yaşıma geldiğimde, o yaşlarda okuduğum bazı kitaplara yeniden okuma yapınca yeni şeyler anladığımı, algıladığımı fark ettim ama...

ama...

ama...

kaç yaşındasın lan sen? sen on yaşında bi adamsın oğlum! hallere bak! sanki bana ombudsman.

topla 50 sektiremiyorsan çok da bir anlamı olmaz yani.

ünlü filozofun da dediği gibi la vie est belle!

şaka şaka öyle bir filozof yok. şaka yapabiliyor mu bu çocuk? şakalara gülüyor mu?
nargilefilozofu nargilefilozofu
geleceği parlak bir arkadaşımız. ancak çok hoşumuza gitmiş olsa da bazı konularda eleştirmeden de edemeyeceğim. bu yaşta bu kadar bilgi ile yüklü olması ve dünyayı sorgulamaya başlaması gelecekte mutsuzluğa itebilir. küçük yaşta çok fazla bilgi donanması zaman içerisinde edindiği bilgileri yetersiz kılabilir. bu da derin bir mutsuzluk getirecektir. her şey yaşında güzel. bu kadar hızlı olmadan, ama emin adımlarla öğrenmesi çok daha mantıklı olacaktır. hayat uzun ve bilgi edinmek için önünde çok uzun yıllar var.
sor bana pişman mıyım sor bana pişman mıyım
eğer iq normal seviyelerdeyse yaptığı şey çok yanlış.
250 kitap okumak önemli değil ki anlamak önemli. o yaşta bir çocuk için ağır kitaplar bunlar.
10 yaşına dönsem 250 kitap okumak değil 250 kez daha oyun oynamayı tercih ederim.
17 18 yaşında olsam iş değişirdi bak.
kızıl kurt kızıl kurt
bu kadar erken yaşta aydınlanmak, kendi jenerasyonuyla olan ilişkilerine olumsuz yansıyacağı için gelecek yaşlarında sıkıntı çekecek olan çocuk.

ayrıca kendisi de kendi yaş grubu tarafından geek, nerd, sıkıcı, asosyal gibi tanımlamalara maruz kalıp grup dışı edilecektir ve yalnız büyüyecektir. onun yaşlarındayken ben de evrim teorisiyle alakalı ansiklopediler, roma tarihi ve iyonya medeniyetiyle alakalı bir şeyler çokça okurdum, ilk ''antik yunan kentlerinde gündelik yaşam'' kitabımı da lise 2'deyken yazmıştım. bir an kendi geçmişimi gördüm çocukta, tanısaydı o da kendi geleceğini az buçuk bende görürdü.

bazen sıradan olmak ya da orta seviye kalmak da iyidir, daha mutlu eder. kral süleyman'ın dediği gibi;

''büyük bilgelikte büyük keder olur ve bilgisini arttıran, kederini de arttırır.''
seniburdakimseduyamazbebek seniburdakimseduyamazbebek
ben ilk başta cüce insan sandım, yok canım bu kadarcık çocuk ne bilsin bunları dedim. muhtemelen beş yıl sonra okumaktan, kitaplardan iyice sıkılacak. kendi yaşıtlarıyla konuşacak paylaşacak bişeyi olmadığını görüp hepsinden soğuyacak. bazı şeyler gerçekten vaktinde güzel. eğitim, donanım mutlaka ki kötü bişey değil. illa ki hayatına güzel bir katkısı olacaktır ama çocukluk geri gelmiyor. bazen çocukluğuma geri dönsem keşke diyorum, daha az anlayıp daha çok mutlu olduğumuz zamanlara. çünkü insan davranışlarını, neyin neden olduğunu gerçekten anlamaya başladığım yaşımdan beri beynimin acıdığını hissediyorum.
bismillahirahmanirahimof bismillahirahmanirahimof
nietzsche'nin, ''insan aşılması gereken bir şeydir.'' sözüne binaen bu ideale en yakın duran minik kardeşimizdir. ancak öyle görünüyor ki dnr gibi ticari firmalar ve insan popülasyonu açısından oldukça yozlaşacak olandır.

umarım, kendisi entelektüel birikimini sağladığı kadar ailesinin de atakan'ı bekleyen bu tehlikeyi görme yetisi vardır.
sherlocky sherlocky
yaşının gereklerini yapmadığı için çok zorlanacak çocuk. okusun ama hayal gücü başkalarının düşüncesine giriyor. ama istedikleri ve sahip olduğu ideali çok güzel. umarım kendi yolunu çizebilir.


2
hayaletin garip huyları hayaletin garip huyları
anormal bir durum göremedim. çocuk hafızası sünger gibi ne verirsen çeker. çok okuyup ezberlemesi okudukları arasında neden - sonuç ilişkisi çikaracak, analiz yapıp gercek hayatına bunu yansıtacak, veya üzerine ozgün bir şeyler katıp başkalarına aktaracak anlamına gelmiyor. bunları yapmadıkça da ortada yaşına aykırı enteresan bir durum yok demektir.

insanlara ilginç gelen durum sadece ilgi alanının felsefe olması. yoksa aynı çocuk, yarış arabaları, uzay konulari, yabancı dil, zooloji vb. konularda da sular seller gibi okuyarak bilgi hamallığı yapabilirdi. ama ilgi çekmezdi.
4
ropte ropte
bilenler bilir biz çocukken harika çocuk selimcan vardı. geleceğin dahisi falan diyorlardı. televizyon televizyon geziyordu. bana onu çağrıştırmıştır atakan. harbiden lan selimcan'a ne oldu acep! hülya avşar show'a bile katılmıştı.

atakan'a gelince, bu yaşta böyle şeylere ilgi duyması, öğrenmeye gelişmeye açık olması güzel. ama demir tavında dövülür be çocuk. önünde koca bir ömür var felsefe yapabileceğin. ama her yaşta saklambaç oynayamıyorsun. yaşın ilerledikçe sorumlulukların da artıyor. hani bi kafası güzel abimiz vardı. benim bir köpekten tek beklentim hav diyordu. güldük ettik ama haklı lan. şu an senden tek beklenti çocuk olman atakancım. saçmalayabildiğin kadar saçmala. mantıklı cümleler kurmak için çok zamanın olacak. boşver nihilizm koridorlarını, mahallenin sokaklarında koştur sen. he yine oku tabi. ama take it easy b'olum!
1 /