11 mart 2018 başaran holding uçak kazası

1 /
blackslimbright blackslimbright
hemen de gelip başlığını açmışlar, her haber kanalında da bunu veriyorlar. size ne lan, ölenler zengin diye bu ilgiyi hakediyorlar mı? her gün bu ülkede kaç kadın şiddet görerek ölüyor konuşulmuyor, başlığı bile açılmıyor ama ölen zengin olunca her yanda yas, her yanda haber.
malsınız.
all things must pass all things must pass
konu ile ilgili paylaşım yapan haber sitelerinin altındaki mention'lara bakan nasıl leeeşşşş bir ülkede yaşadığımızı net bir şekilde görebilir.

müstehak diyen mi ararsın, kızın olaydan önce olaydan sonra instagram takipçi sayılarını karşılaştırıp oh iyi takipçi kastı diyen mi ararsın, ülke bu durumdayken eğlence yapan mı ararsın üf neler neler. sanki bana kendisi yas içerisinde hayatı bitti de niye eğlence yapıyor diye gömüyorlar şuan. madem o kadar duyarlısın gönüllü olup gitsene askere klavyenin başında oturacağına.

birkaç örnek;

''resmen sey gibi.allahin sopasi yok.bir yandan terorden vatani korumak için o bolgedeki tsk diğer yandan şimarik zenginler.''

''hayata veda partisi olmuş''

''bu kaos ortamında,nasıl bir lüks yaşam.....allah herkesin layığını versin...''

yani düğününe 2 hafta kalan gencecik birinin ve arkadaşlarının ölmesini böyle rahatça yargılayıp üzülmemeyi geçtim ''oh iyi olmuş'' diyecek kadar kötü olmayı nasıl başarıyorsunuz cidden?
beste çalan mahur beste çalan mahur
öncelikle allah rahmet eylesin. mekanları cennet olsun diyelim.

buraya bir takım rakamlar yazmak isterdim. ama inanın bakmaya, google amcaya danışmaya üşendim. o yüzden direk dalıcam konuya.

geçenlerde bir futbolcu hayatını kaybetti. ilk çıkan haber kalp kriziydi, sonrasını takip etmedim. bütün futbol camiasının yas tuttuğu anlarda, bir tanesi gazete de haber oldu. kendisini tanımam, üzülmedim. bu dünya da hergün çocuklar ölüyor dedi.

o çocuklar hiç bir yerde haber olmuyordu. bu sınıf intiharını gerçekleştiren futbolcu dani alves. kendine bir kez daha hayran bıraktı. burda mesele astorinin ölmesi değil, zengin tanınan birinin ölmesi ve o acıyı yaşamak zorunda bırakılmış olmak.

sınıf kini bazen bu tarz ölümlerin arkasından böyle laflar ettirir. benim hayatın boyunca bir gün bile göremeyeceğim bir hayatı yaşıyorlar. her gün o hayatı yaşıyorlar. tüm burjuvalar gibi, emeğini sömürdükleri, üzerinden zengin oldukları bir sınıftan bir de baş sağlığı bekliyorlar. bunu herkes başaramaz. birileri buna üzülmeycektir. bunu anlayışla karşılamak lazım.

kullandıkları lümpen cümleler, argüman lar, politize edemedikleri sınıf öfkesinden kaynaklıdır.
2
yeni bir üye yeni bir üye
ne üzüldüğüm nede sevindiğim olay. üzülmedim çünkü başaran adında bir holdingi ve onların mina adında ki varislerini ilk kez duydum, tanımıyorum. sevinmedim çünkü bir uçak düşmüş ve düşen uçak bu ülkenin bir sermayesi ve bu halkın alın terinin bir parçasıydı. ayrıca hiç tanımadığım insanların ölümüne sevinecek kadar daha şuurumu yitirmedim. evet olaya bu kadar realist bakıyorum.

şunu da belirmek gerekir ki, düşen uçak olduğu zaman yankılanan bu olay eğer bir otobüs yada minibüs tarzı bir araçta olsaydı bu kadar yankılanır mıydı ? ülkede trafik kazalarından her gün onlarca insan ölüyor. uçakta ölmek ile trafik kazasında ölmek arasında ki fark ne? neden birisi bütün ülkeyi yankılandırırken birisi hiç duyulmuyor bile ? anlamadığım olaylardan biridir. halbuki ölüm aynı. ne farkı var ?
sophones sophones
selçuk yula'dan, yazdığı yazılar ve yaptığı yorumlar nedeniyle nefret ederdim. belki tanısam severdim bilmiyorum ama tanışamadan çok erken sayılabilecek bir yaşta hayatını kaybetti ve sebebini bilmediğim bir şekilde çok üzüldüm.

bu kızı da, başaran holding'i de tanımıyordum. zenginlere düşman değilim ama bunu insanların gözüne sokarcasına yaşayan insanları da sevmem.

gencecik insanların hem de çok mutlu bir günün arifesinde ölümüne sevinirsem insanlığımı kaybetmişim demektir. normal insanların böyle olaylarda içi burkulur. sevinenler için yorum yapamayacağım.

benim olaya bakışım budur. allah rahmet eylesin.
sosyalismet sosyalismet
dünya senin olsa neye yarar, ucunda ölüm olduktan sonra.
fotoğraftaki partiye katılan çocuklara üzülmemek elde değil, onları bu yönde dizginsiz bırakan ebeveynleri düşünüyor insan.
ışid'in terkettiği bölgelerde türkmen, ezidi, kürt çocuklarına kimse sahip çıkmak istemiyormuş.
burnumuzda savaş ölüyor, öldürüyoruz.
bekarlığa veda partisi ne alaka.
aslında bahaneye de gerek yok, tanışıklığımız da yok, düşmanlığımız da.
hiç bir ölüme oh diyenlerden değil, ah diyenlerdeniz.
sevelerine sabır demekten başka elden gelen bir şey yok.
damdan akan damdan akan
ateş düştüğü yeri yakarmış. ölüm lan bu ölüm.. her hayat kıymetli. her çocuk annesinin babasının kuzusu... herkesin başına gelecek.
o yüzden de çok da umurlarındaydı insanlarin, birilerinin üzülüp üzülmemesi. insan acısını yaşarken böyle ucubelikleri görmez gözü.
emekli mecnun emekli mecnun
her ölümlü kazada olduğu gibi üzücüdür. vefat eden insanların parasını pulunu konuşmak ise abesle iştigaldir, hatta ayıptır. insanların evine ocağına ateş düşmüş, eşlerini evlatlarını kaybetmişler, ille birşey diyeceksiniz başsağlığı dileyin. bunun usulü adabı budur. boş yapmayın.
sakil sakil
yahu biz resmen kin toplumu olmuşuz. herkes birbirinden nefret ediyor. öyle böyle bir nefret değil hem de. ölümüne sevinecek kadar... sağcısı-solcusu, fenerlisi-cimbomlusu, zengini-fakiri birbirinden ölümüne nefret ediyor.

ölen genç insanlar var ortada arkadaşlar. yapmayın. bu insanların gelecek planları vardı. bu insanların aileleri, yakınları ve bunların duyguları var. biraz düşünün lütfen. empati yapın.

ben de nefret ediyorum zenginliğini gözler önüne serenlerden evet. ben de isyan ediyorum bu adaletsizliğe. ama zenginlerin hepsi ölsün diyecek kadar kendimi kaybetmedim henüz. olaya tek yönlü bakmak çok büyük hata. mesela bazıları şirketin, işçilerin emeğini sömürmesinden bahsetmiş. nereden biliyorsun kardeşim? belki bu şirket işçisine çok önem veriyor. belki hiçbir işçinin tek kuruş hakkı yenmiyor. belki yüzlerce insan bu şirketin varlığına şükrediyor her gün. ne biliyorsun? araştırdın mı yeterince bunu yazmadan?

mesela olayı afrin operasyonuna bağlayanlar olmuş. bu da bana çok saçma geldi. bu operasyonun yanı başında yaşayan, her gün bunun üzerine düşünüp kafa yoran bir insanım ama birisinin bu operasyon sürerken bekârlığa veda partisi yapmış olmasına söz etme hakkını görmüyorum kendimde. bunu yazanlar 2 aydır normal hayatını yaşamıyorlar mı merak ediyorum. imkânlarının el verdiği ölçülerde keyif aldıkları şeyleri yapmaya devam etmiyorlar mı?

acıları karşılaştırmak hoş değil dostlar. evet başka masum insanların ölümüne aldırmayıp buna üzülmek doğru değil ama başka masum insanlar da ölüyor diye buna sevinmek hiç doğru değil. ortada yitip giden genç canlar var. allah rahmet eylesin.
lora blood lora blood
gecenin bu saatinde uykumdan uyanmamın sebebi; rüyamda oğlumun yüksek katlı bir binadan düşmesi ve ağlayarak bu kabustan uyanmam..
bakın kabusu bile uykumu kaçırdı, belki 20 kez yaşıyor mu diye kontrol ettim oğlumu...

ölenlerin de hepsi birer evlat, birer eş ve birer can !
şu an anne ve babalarının hepsinin; "bütün mal varlıklarımızı kaybetseydik de, çocuklar yanımızda olsaydı" dediğine eminim.

tarifsiz, büyük bir acı..
ailelerine sabır diliyorum.
1 /