14 nisan 2018 abd nin suriye saldırısı

1 /
erdinant erdinant
an itibariyle başlamıştır.başkent şam vuruluyor.hava savunma sistemleri karşılık veriyor.

edit:suriye devlet televizyonuna göre suriye ordusu hava kuvvetleri koalisyon güçlerinin bulunduğu bölgelere karşı saldırı başlattı.

edit2:suriye hava savunma sistemleri 13'den fazla seyir füzesini hedefine ulaşmadan düşürmeyi başardı.

edit3:cnn ve reuters dahil büyük haber ajansları, gazeteler ve televizyon kanalları saldırların sadece bugünle sınırlı kalmayacağını devamlılığını sürdüreceğini belirtiyor.

edit4:rus uçakları suriye-lübnan sınırında paralel uçarak, koalisyon uçaklarına önleme yapıyor.(s-400ler aktif değil.)

edit5:halep, lazkiye, deraa vurulduğu iddiaları var.(teyitsiz)

edit6:abd haber ajanslarına göre incirlik üssü'de saldırılara katılıyor.

edit7:abd'nin açıklamasına göre operasyonun ilk dalgası sona erdi.ruslar'ın olduğu üslere saldırı yapılmadığı, rusların'da koalisyona karşılık vermediği açıklandı.

edit8:suriyeli kaynaklara göre toplamda 100'den fazla seyir füzesinin ateşlendiği ve bunlardan en az 30 tanesinin düşürüldüğü belirtiliyor.
cehennet bekçisi cehennet bekçisi
amerika'nın kaçık başkanı trump'tan çok; ingiltere ve fransa'nın müdahil olduğu bir saldırı olması, tarafımca daha düşündürücü.

mesele suriye değil de iran'daki askeri üste gelen rus bombardıman uçaklarının ikmal yaptığı haberi yayılmasından hemen sonra, antikomünist bir yaklaşımın sergilenmesi ileride oluşacak yeni ortadoğu haritaların çizildiğini gösteriyor. tarih tekerrürden ibaret; taktikler ve yollar farklı olabilir ama ameller ve istekler aynıdır. son yüzyılın dünya tarihine bakıldığında ne zaman ingiltere ve fransa bir arada hareket etse; dünya haritasında ülkeler arası sınırlar yeniden şekilleniyor yada tartışılıyor.

ortadoğu'daki kaos: maalesef kumarhane masalarındaki küçük, büyük oyuncular bir arada ne kadar oynarsa oynasın kazananın daima kasanın olduğu bir oyunla bitiyor.

bu oyunun kasası değilsek; küçük, büyük bakmaksızın bu masada olmamakta fayda var.
1
radiance radiance
ben takip edememiş veya kaçırmış olabilirim ancak hesapta "gerçekten kimyasal silah kullanıldı mı" şeklinde bir denetim yapılacaktı. sanıyorum denetim goygoyuna girilmeden dalmaya karar verdiler.

şu an merak ettiğim şey şu. büyük ortadoğu savaşı dediğimiz mevzunun son perdesine geldik mi şimdi nedir durumlar.
1
deliadaminteki deliadaminteki
ingiliz savunma bakanlığı: "suriye'deki operasyonda şu anda 4 tornado uçağımız katıldı."
şam'da bulunan 81. ve 21. taburun hava savunma devriyeleri saldırılara karşılık roketlerle karşılık vermeye çalışıyor
dsaewq dsaewq
abd için islamcı terörist yetiştirebileceği, devlet kontrolü olmayan olmayan bir bölge lazım ve bunu yaratmak için neleri göze aldığını görmüş olduk.

sanmıyorum ki, rusya fevri bir hareketle 3. dünya savaşını başlatsın. ancak ben olsam, gider ışid, el nusra, pyd gibi terör örgütlerinin belirli yuvalarını bombalardım. belirli terör önderlerini öldürürdüm ki bu kadar gizli uğraş ellerinde patlasın.

rusya strateji kasan bir ülke, bizim ve trump abd'si gibi boş gazlarla hareket eden bir ülke değil. bu saldırının intikamını savaş dışı yollarla çok pis alacaktır.

ülke olarak yapmamız gereken şey ise; en başından beri olması gerektiği gibi, suriye rejiminin yanında olup, toprak bütünlüğünün korunmasını desteklemek olmalıdır. çünkü ikinci adım ülkemiz olucak gibi maalesef.
arctic fur ve elementium plated exhaust pipe arctic fur ve elementium plated exhaust pipe
bugün kimyasal silahları araştıracak komisyon suriye'ye gidecekti ve güya tüm dünya bu raporu bekleyecekti. ne oldu? beyaz baretli vatan haini ve halk düşmanı yalancıların çektiği videolar yine mi safsata çıkacaktı da abd bir anda davranıp saldırdı, hah? neyin acelesi bu?

bu dünyada omurga yok be. idlib vakti de benzer bir bok gerçekleşti, her beyaz baretli propagandası ardından aynı muhabbeti geçiriyoruz. farkındaysanız da beyaz baretlilerin yayınladıkları şeylerden şüphe ettiğiniz anda şaibeli tüm tipler salya sümük saldırıya geçiyorlar. kanıt yok bir şey yok ama amerika maşallah tasma tutan ellerini gizlemeden oraya buraya dalıyor.

ben bir şeyi biliyorsam o da beyaz baretlilerin de bu irticacı köpekleri koruyanların da alayı amerikancıdan fazlası olmadılar hiçbir vakit. yalan dolan ile dünyanın amına koymak dışında hiçbir olayı yok bu insanların. ırak'ta bir milyon insanı hiçbir destekli argüman olmadan kesip biçmek yetmedi çünkü.

sonra esad seviciler de rererö, hep aynı zırvalar. esad'la sizleri aynı torbaya koyup bir güzel duvardan duvara vurmaktan gayri çözüm yok.
obivan obivan
dış işleri bakanlığımızın memnuniyetle karşıladığı saldırı. iki gün önce emperyalizme karşı mücadele ediyoruz dolar kurunu siktir edin diyorlardı şimdi emperyalist bir saldırıyı memnuniyetle karşılıyorlar. ilginç.
mordor belediye başkanı mordor belediye başkanı
uzun zamandır beklenen saldırı, şaşırmamak lazım. zira ortadoğu' da uzun zamandır kartlar yeniden yeniden dağıtılıyordu. artık biraz da oyun zamanı dedi masadaki abiler, hep dağıt dağıt nereye kadar.

dışişlerinin açıklamasına bakılırsa, türkiye' yi de, aynı anda iki sevgiliyi idare etmek durumunda ve zorunda bırakan saldırı olmuştur. yalnız bu sefer çok aleni oldu. şimdi rusya' nın kıskançlığı tutarsa seyreyle cümbüşü, umarım sadece küsmekle kalır.
denge politikası yapayım derken iyice sıçtı bizimkiler. birinci körfez savaşında özal' da aynısını yapmış ''bir koyup üç alayım'' derken elimizde üçün biriyle kala kalmıştık. olan şey tam olarak kopyası.

saldırının en öngörülebilir ve kesin sonucu ise; bölge için yine binlerce sivilin ölmesi, milyonlarca insanın sağa sola akın etmesi, sınırlarda bildik görüntülerin artarak devam etmesi, şimdiden geçmiş olsun.
drtks drtks
taşeron olarak kullandıkları pkk/ypg - işıd ve türevleri terör örgütleri kaybetmeye başlayınca ağa babaları saldırmaya başlamıştır. olay bu kadar net. irak'ta da aynı masal oldu. kimyasal dediler demokrasi dediler irak'ı bölüp terör bölgesi oluşturdular.

o değilde sağda solda emperyalizme karşıyım deyip bu zırtoları içimizde destekleyen salaklar olduğu sürece bizden de bir bok olmaz.

hiç kimsenin dikkat etmediği bir noktayı yazayım. irak'ın vurulması özellikle müslümanların dini gününe getirilmişti, burada da durum aynı. mesaj aynı yani.
1 /