14 nisan 2018 abd nin suriye saldırısı

1 /
erdinant erdinant
an itibariyle başlamıştır.başkent şam vuruluyor.hava savunma sistemleri karşılık veriyor.

edit:suriye devlet televizyonuna göre suriye ordusu hava kuvvetleri koalisyon güçlerinin bulunduğu bölgelere karşı saldırı başlattı.

edit2:suriye hava savunma sistemleri 13'den fazla seyir füzesini hedefine ulaşmadan düşürmeyi başardı.

edit3:cnn ve reuters dahil büyük haber ajansları, gazeteler ve televizyon kanalları saldırların sadece bugünle sınırlı kalmayacağını devamlılığını sürdüreceğini belirtiyor.

edit4:rus uçakları suriye-lübnan sınırında paralel uçarak, koalisyon uçaklarına önleme yapıyor.(s-400ler aktif değil.)

edit5:halep, lazkiye, deraa vurulduğu iddiaları var.(teyitsiz)

edit6:abd haber ajanslarına göre incirlik üssü'de saldırılara katılıyor.

edit7:abd'nin açıklamasına göre operasyonun ilk dalgası sona erdi.ruslar'ın olduğu üslere saldırı yapılmadığı, rusların'da koalisyona karşılık vermediği açıklandı.

edit8:suriyeli kaynaklara göre toplamda 100'den fazla seyir füzesinin ateşlendiği ve bunlardan en az 30 tanesinin düşürüldüğü belirtiliyor.
cehennet bekçisi cehennet bekçisi
amerika'nın kaçık başkanı trump'tan çok; ingiltere ve fransa'nın müdahil olduğu bir saldırı olması, tarafımca daha düşündürücü.

mesele suriye değil de iran'daki askeri üste gelen rus bombardıman uçaklarının ikmal yaptığı haberi yayılmasından hemen sonra, antikomünist bir yaklaşımın sergilenmesi ileride oluşacak yeni ortadoğu haritaların çizildiğini gösteriyor. tarih tekerrürden ibaret; taktikler ve yollar farklı olabilir ama ameller ve istekler aynıdır. son yüzyılın dünya tarihine bakıldığında ne zaman ingiltere ve fransa bir arada hareket etse; dünya haritasında ülkeler arası sınırlar yeniden şekilleniyor yada tartışılıyor.

ortadoğu'daki kaos: maalesef kumarhane masalarındaki küçük, büyük oyuncular bir arada ne kadar oynarsa oynasın kazananın daima kasanın olduğu bir oyunla bitiyor.

bu oyunun kasası değilsek; küçük, büyük bakmaksızın bu masada olmamakta fayda var.
1
radiance radiance
ben takip edememiş veya kaçırmış olabilirim ancak hesapta "gerçekten kimyasal silah kullanıldı mı" şeklinde bir denetim yapılacaktı. sanıyorum denetim goygoyuna girilmeden dalmaya karar verdiler.

şu an merak ettiğim şey şu. büyük ortadoğu savaşı dediğimiz mevzunun son perdesine geldik mi şimdi nedir durumlar.
1
confessions confessions
suriye de ışid pyd-pkk el kaide taliban el nusra kaybetmeye başladı.
abd hemen devreye girdi. suriye bm temsilcisi kimyasal silah saldırısı iddiaları için araştırma heyeti yollayın dedi. bir kimyasal gaz sonunda insanlar zarar görmüş ise teröristlerin silah depolarının bombalanması sonunda çıkan gaz yani teröristlerde ki kimyasal silahlarının imha olmasından ortaya çıkan gaz olmalı dedi.
bunun incelenmesi için heyet istediler ama bu istek ne bizim ne de batı medyasının gündemine gelmedi.
kimyasal silah mı kullanıldı yoksa kimyasal gazlar vurulan terörist cephaneliğinde imha olan kimyasal silahlarından sızan gaz mı olduğu bağımsız kurumlarca araştırılmadı. hatırlarsanız daha önce de bu tür iddialar çıkmış ve bölgeye giden bağımsız ajanslar bunun esad saldırısı ile alakalı olmadığı, teröristlerin elinde zehirli gazlar olduğu raporları ortaya çıkınca bu esad kimyasal silah kullandı iddiaları birden bire kesilmişti.

şu an ikinci bir saddam hüseyin-kitle imha silahı-11 eylül yalanı işleniyor. bağımsız kurumlarca suriye elinde kitle imha silahı var mı, kullanıldı mı araştırılmadan askeri müdahale yapılıyor.
dediğim gibi türkiye'nin pyd rusya ve iran suriye ortaklığı ile ışid taliban el kaide el nusra vb dinci terör örgütlerinin yenilmesiyle abd yeni bir hamle yaparak terörü ve yıkımı bu topraklarda tutma taktiğidir.
bağımsız denetim kurumlarının suriye de inceleme yapmasına izin vermemek için saldırıyı başlattı.
ırak da oynanan oyunun aynısı, umarım akp bu oyuna gelmez. pyd-pkk ışid vb terör örgütlerine karşı kazandığı tüm kazanımları ve savaşı kaybeder.
acilen türkiye iran suriye rusya almanya ile görüşüp nato konseptinde olan üslerin kullanılmasına izin vermez.
yoksa sınırımızda ak denize kadar olan bölgede kürdistan içimizde ışid ve pkk belasını daha ağır hisseder bir iç çatışma gelecekte türkiye için gerçek olur.
dumrul dumrul
saldırılarda incirlik üssü'nün de kullanıldığı iddiası var. şimdi görelim yozgat meydanında ameriga şöyle böyle diye bağırırken vaşington'da kediciğe dönüşen aslan parçalarını.

dincinin son 60 - 70 yıllık tarihsel rolü hep nato'nun kapı köpekliğini yapmak olmuştur. maalesef bunu şimdi bir kez daha koca ülke adına yapacaklar.

bunların iç kamuoyuna karşı nasıl anırdıklarına değil, ne yaptıklarına bakacaksınız:

(bkz: emperyalizme karşı savaştayız kura bakmayın)


deliadaminteki deliadaminteki
ingiliz savunma bakanlığı: "suriye'deki operasyonda şu anda 4 tornado uçağımız katıldı."
şam'da bulunan 81. ve 21. taburun hava savunma devriyeleri saldırılara karşılık roketlerle karşılık vermeye çalışıyor
dsaewq dsaewq
abd için islamcı terörist yetiştirebileceği, devlet kontrolü olmayan olmayan bir bölge lazım ve bunu yaratmak için neleri göze aldığını görmüş olduk.

sanmıyorum ki, rusya fevri bir hareketle 3. dünya savaşını başlatsın. ancak ben olsam, gider ışid, el nusra, pyd gibi terör örgütlerinin belirli yuvalarını bombalardım. belirli terör önderlerini öldürürdüm ki bu kadar gizli uğraş ellerinde patlasın.

rusya strateji kasan bir ülke, bizim ve trump abd'si gibi boş gazlarla hareket eden bir ülke değil. bu saldırının intikamını savaş dışı yollarla çok pis alacaktır.

ülke olarak yapmamız gereken şey ise; en başından beri olması gerektiği gibi, suriye rejiminin yanında olup, toprak bütünlüğünün korunmasını desteklemek olmalıdır. çünkü ikinci adım ülkemiz olucak gibi maalesef.
sosyalismet sosyalismet
emperyalistler, buna rusya da dahil, arapların son baas iktidarının da sonunu getiriyorlar.
bundan sonra tüm bölge terörizmin batağında yaşamaya alışacak. her ülkenin desteklediği terör örgütleri arap coğrafyasında etkili olacak, bu durum da israil devletinin ekmeğine yağ sürecek.
bir zamanlar libya, mısır, suriye, yemen ve ırakta egemen olan birleşik ulusal arap sosyalıist partisi (baas) haritadan silinip, tarih kitaplarında tek satırlık bilgi olarak kalacaktır.
bu insanların çoğu ddr ve cccp'nin ne olduğunu bildiklerini zannetmiyorum.
suriye'nin yıkılışı pek gürültülü olmayacak, esad hain yazılacak ve tabi ki öldürülecek. dünya bir yıl geçmeden unutacak. medya bahsini etmediği sürece unutulacak.
benim merak ettiğim, filistin'in israil'e karşı direnişinin tek destekçisi suriye, bob eşbaşkanının emperyalistlerin fedailiği yapması, ülke içindeki müslümanları nssıl etkileyecek?
tabi bu ülkede müslüman kaldıysa.
arctic fur ve elementium plated exhaust pipe arctic fur ve elementium plated exhaust pipe
bugün kimyasal silahları araştıracak komisyon suriye'ye gidecekti ve güya tüm dünya bu raporu bekleyecekti. ne oldu? beyaz baretli vatan haini ve halk düşmanı yalancıların çektiği videolar yine mi safsata çıkacaktı da abd bir anda davranıp saldırdı, hah? neyin acelesi bu?

bu dünyada omurga yok be. idlib vakti de benzer bir bok gerçekleşti, her beyaz baretli propagandası ardından aynı muhabbeti geçiriyoruz. farkındaysanız da beyaz baretlilerin yayınladıkları şeylerden şüphe ettiğiniz anda şaibeli tüm tipler salya sümük saldırıya geçiyorlar. kanıt yok bir şey yok ama amerika maşallah tasma tutan ellerini gizlemeden oraya buraya dalıyor.

ben bir şeyi biliyorsam o da beyaz baretlilerin de bu irticacı köpekleri koruyanların da alayı amerikancıdan fazlası olmadılar hiçbir vakit. yalan dolan ile dünyanın amına koymak dışında hiçbir olayı yok bu insanların. ırak'ta bir milyon insanı hiçbir destekli argüman olmadan kesip biçmek yetmedi çünkü.

sonra esad seviciler de rererö, hep aynı zırvalar. esad'la sizleri aynı torbaya koyup bir güzel duvardan duvara vurmaktan gayri çözüm yok.
kuşkusuz baykuş kuşkusuz baykuş
rusya'dan bizim nedense çok aşina olduğumuz, bizim siyasilerin genelde bişey yapamayacağı zamanlarda verdiği tepkiler geliyor.
sonuçsuz kalmayacak
karşılığı olacaktır
putin'in askeri bir cevaba g.tü yemeyecek belli oldu. çünkü böyle bir cevabın sonuçları dünya için de hakkaten ağır olabilir. siyasi bikaç hamle ile geçiştirmeye çalışacak mecbur.
1 /