1500 yıldır orucu bozan şeyleri tartışıyor olmamız

1 /
avangard jazz avangard jazz
1500 yıldır 'cenabetlik' var ve hala 'abdest' ile gideriliyor.

halbuki o dönem su kaynağı kısıtlıydı, suyu eğilerek avuçlarının içine alıp dirseklerini ayaklarını yıkıyorlardı.

bugün duş başlığı var, yukarı asıyorsun yağmur gibi yıkıyor adamı.. ama hala kol dirsek omuz ayak baş 3 kere falan.
leonardo da dinci leonardo da dinci
1500 yıldır pisagor teoremi de konuşuluyor ama kalkıp çok konuşulduğu için "bunu bitirdik, biz yeni insanlar öğrenmesek de olur" diyen olmuyor. çünkü 1500 sene önce ölen birinin bildikleri, sonraki neslin beynine otomatikmen aktarılmıyor.

1500 yıl öncesi insanının öğretisi ile hala birileri hayatını şekillendiriyor dersen, o zaman başka.
ithinkthereforeiam ithinkthereforeiam
o da bir şey mi?!...

önümüzdeki 500 sene, hatta 5000 sene, eğer gezegende müslümanlar hala olursa, hala tartışılacak olan yegane şeydir bu...

bak söylüyorum, tüm insanlık gezegeni terk eder, andromeda galaksisine doğru yola çıkarlar, hala bu konu tartışılıyor olur müslümanlar arasında; kalıbımı basarım...

adam 1500 yıldır hala "diş fırçalamak orucu bozuyor mu?" diye ramazan boyu sormadık hoca bırakmıyor... ramazan programlarında hala aynı sorular, her sene...
hann hann
hepimiz 1500 küsür yaşında olsaydık doğru bir yargı olurdu lakin, oruç tutmaya yeni başlayan tahminim her yıl ~2 milyon türk genci büyüyor. e tabi, bu kadar insanın aynı ezberi tekrar ettirmesi normal. değil mi?

edit:
oruç tutmaya yeni başlayanları sadece genç nüfus olarak kısıtlamayayım. emekli moda geçenlerin de en iyimser ihtimalle %50si dindarlaşıyor. soru soranların bu populasyonlarda olmalarını da hesaba katın derim.
2
kabil kabil
post endüstriyel toplumdan ağ toplumuna geçiyor olduğumuz şu yıllarda oruç diye, 1500 yıl öncesinin toplumsal ve iktisadi koşullarının gereği olarak uydurulmuş bir şeyi sürdürüyor olmaktan daha saçma olmayandır. allah falan diyenler var, ona hiç girmiyorum zaten.
mevsimbaharı mevsimbaharı
her ramazan maruz kalmak zorunda kaldığımız durumdur. yahu her yıl mı aynı sorular olur. tamam hassas mevzular olur bilinmez ama diğer sıradan her şey de sorulmaz ki. bir düşün bulamadın sor ama saçma sapan şeyler her yıl soruluyor. neden bunları bilindik sıradan şeyleri algılayamıyoruz toplum olarak ben de bunu anlamıyorum.
kareondokuz kareondokuz
aptalın biri çıkmış kanalda fetva veren kişiye orucu bozar mı diye cinsel içerikli sorular soruyor. oruçluyken niye ilişkiye giriyorsun be adam. ilişkiye gireceksen de niye oruç tutuyorsun.

mal çok.
gölgelerin efendisi gölgelerin efendisi
1500 yıldır aynı masala inanmak kadar şaşırtıcı değil.
bunun daha beterleri de var gerçi. 2000 yıl 2500yıl felan.

hatta bir tanıdığım zeusa inanıyordu. zeusa inanacak kadar ne yaşadı nasıl bir travma geçirdi tahmin dahi edemiyorum.
1 /