20 şubat 2018 taksi boykotu

outku outku
konuyu ekşide gördüm buraya taşıyorum.

ülkemiz de büyük çoğunluğun üzerinde anlaşacağı konulardan birisi de genel olarak paramızla aldığımız çoğu hizmetten memnun kalmamamızdır.bunlardan yine büyük bir çoğunluğumuzun memnuniyetsizlik kaynaklarından birisi de (bkz: orospu çocuğu taksici) başlığında da görüleceği üzere taksicilerdir.

zaman içinde durum iyiye gitmek yerine daha kötüye gitti.yapılan tüm düzenlemeler ise tüketici değil taksiciler düşünülerek yapıldı.taksicilere yönelik bir denetleme ve düzenleme adımı atılmadı ve artan nüfusla beraber memnuniyetsizlik azalmak yerine arttı.

konuyu çok uzatmadan, ödedikleri vergi , kazançlarına göre çok düşük olmasına rağmen vergi argümanı ile alternatiflerini engelleyen , fiş vermeyen , denetlenmeyen , hizmet kalitesi kötü olan , para üstüne yatan , sahte para veren , mesafeyi uzatan , o tarafa bu saatte gitmem , araba bozuldu buradan metroya binsen gibi bahaneler üreten taksilere karşı bir eylem gerektiğini düşünüyorum.

gayri memnun bir tüketici olarak bu konu da bireysel olarak 20 şubat 2018 tarihini taksiye binmeme günü olarak belirledim.benim gibi memnun olmayanlarında bana katılacağını ve sesimizi duyuracağımızı düşünüyorum.

bu çerçeve de bu yıl ve her yıl şubat ayının üçüncü salı gününü (bkz: türkiye taksi kullanmama günü) olarak ilan ediyorum.2018 senesi için türkiye taksiye binmeme günü 20 şubat 2018'dir.bu günümüzü önceden planlayıp mümkün olduğunca taksi kullanmayacağız (ideal olan hiç).bu kullanmama durumu bu memnuniyetsizlik kaynakları ortadan kalkana kadar devam edecek.
azwepsa azwepsa
taksilerle ilgili bir sorun yaşadıklarında, insanlar nereye başvuracaklarını bilmediklerinden ya da "allah'ından bulsun" diyerek ya da üşenerek şikayetini ilgili kurumlara iletmektense arkadaş çevrelerinde mıymıy etmeyi sevdiklerinden taksicilerin çoğu kendini düzeltme ihtiyacı hissetmeksizin varlıklarına devam ediyor.

taksi ile ulaşım konusunda bir sıkıtı yaşarsanız; size kaba davranırsa, sizi isteğiniz dışında uzun yollardan dolaştırırsa, çantanızı takside unutursanız, trafik kural ihlalleri yapılıyorsa, içerisi leş gibi sigara kokuyorsa... yapabileceğiniz şeyler var.

öncelikle, taksicinin de bir insan olduğunu unutmadan, nezaketli ve kararlı bir şekilde uyarın. atarlanmayın, rahatsız oldunuz; rahatsızlığınızı hemen paylaşın. karşınızdakinin de bir insan olduğunu unutmayın, kendinize yapılmasını istemediğiniz bir biçimde yaklaşmayın.

baktınız ki taksici sizin de bir insan olduğunuzu, kendisinin hizmet sektöründe çalıştığını ve müşterinin her zaman haklı olduğunu idrak etmekte güçlük çekiyor. telefonunuzu çıkarın, 153'ü arayın. belediye beyaz masa taksiler ve taksicilerle ilgili şikayetleri alır. belediye doğrudan plaka sahibi ile muhatap olur. doğrudan şikayeti plaka sahibine iletir, plaka sahibi de şoförü dürter. tüm bu zincir dakikalar içerisinde kurulabiliyor. belediye şikayetler durumunda plaka sahibine ceza kesiyor ve sizin de tahmin edeyeceğiniz gibi gelen cezanın acısı şoförden çıkarılıyor.

bir sebepten çekindiniz ve araba içerisinde bu görüşmeyi yapmak istemediniz... iner inmez arayın. ayrıca iteo iletişim hattını da not edin; 444 1523.

araba içindeyken ortam fazla mı gerildi? o zaman 153 yerine 155'i arayın. plakayı ve konumunuzu belirtin. sizi tehdit mi ediyor? bunu belirtin. ihbarda bulunun. çok tehdit altında hissediyorsanız insanların olduğu bir yerde derhal inin ve insanların yanında polisi arayın.

taksi ve taksicilerle ilgili sorunlarınızı mutlaka ve mutlaka doğru adrese iletin. mevcut denetleme mekanizmalarından haberdar olun ve kullanın. taksi hizmerti sözlüklerde, arkadaş ortamlarında mızmızlanarak düzelmeyecek. tutmayacak boykotlarla da bir yere varılmayacak. uber falan gelip sizi de kurtarmayacak, plaka sahibi ile anlaşamayan o gıcık olduğunuz şoförler kendi arabaları ile çıkacak. taksiciler bizlerin kendi aramızdaki mızmızlanmalarımızdan, bir iki gün taksiye binmememizden ibret almayacaklar. bir değişim istiyorsanız sorunla ilgili farkındalığınızı artırın, çözümün parçası olun.
esofmantakımı esofmantakımı
haklı bir boykot gece gündüz demeden çalışıp evine ekmek parası götürmek için çalışan ve uç kuruş uğruna insan gibi görünen yaratıklar tarafından öldürülen emekçiler.