2018 ekonomik krizi

1 /
libertafaryan libertafaryan
ekonomiden anlamam ama ekonomiden anlayan abilerimden benim de duyduğum krizdir. gayrimenkulden uzak durulması gerektiğini söylüyorlar. özellikle de ev konusunda. görelim bakalım.
rehitu rehitu
işim gereği küçük esnafından fabrikasına kadar girmediğim frma; görüşmediğim adam yok. 2017'de patlamayan krizin 2018'de patlayacağını söylüyor herkes. bakalım bekleyelim görelim...
minimalistucakmuhendisi minimalistucakmuhendisi
"ekonomi açısından dünyada ve türkiye'de pozitif bir yılı geride bırakıyoruz. dünya konjonktürü de gayet iyiydi. küresel büyüme yüzde 3.5 ile 2010'den beri en yükseğine çıktı."

dünya ekonomisi tökezlemedikçe ne dünyada ne türkiye'de yaşanacak olan ekonomik krizdir. küçük durgunluklar olur ama küresel görünüm bozulmadan resesyon yani büyümenin eksiye geçmesi yaşanmaz.

eğer dünyada başta abd ve avrupada ekonomik sorunlar çıkarsa türkiye teğet meğet geçmeden bu krizden misliyle etkilenir. 2018 yılında böyle küresel bir kriz ihtimali var mı? sonlarına doğru belki ilk 6 ay pek beklenmiyor ama 2018'de olmazsa 2019 için bu olasılık daha da artar.

"eğer tarih tekerrürden ibarettir." cümlesine güveniyorsanız 2017'den daha sıkıntılı geçecek bir 2018'e hazır olabilirsiniz çünkü son 30 senedir sonu 7 ile biten yıllar türkiye ekonomisi için olumlu iken sonu 8 ile biten yıllar olumsuz geçmiş.

iyi geçen bir 2017 yılı 2018 yılının her türlü geride bıraktığımız seneye göre sorunlu geçeceğinin ipucunu veriyor bakalım krize dönüşecek mi? hep birlikte yaşayarak göreceğiz.

www.haberturk.com
müthiş sol ayak müthiş sol ayak
avrupanın en büyük hidroelektrik işletmecisi ve dolayısıyla yenilenebilir enerji sektörünün de büyük firmalarından olan norveçli statkraft şirketi, türkiye'nin ekonomik durumunun öngörülemezliği sebebiyle yeni yatırımları durdurma kararı almış. yalnızca var olan santralleri işletmeye devam edileceği açıklanmış.
kriz ayyuka çıkacağı zaman da santralleri elden çıkarıp tr pazarından tamamen çıkarlar sanırım.
norveçli firmaların gürcistandaki yatırımlarına bakılacak olursa, enerji sektörü için ab ile gitgide yakınlaşan ufacık gürcistanın bile daha iyi bir pazar olduğu anlaşılabiliyor.
fena bi niyetim yok şaapcam fena bi niyetim yok şaapcam
taştan topraktan vazgeçin kardeşim kazandığınızı işinize yatırın asıl patlaması gereken dürüstlük ve güven krizi
piyasanın verdiği paranın hepsi senin karınmış gibi harcarsan apışıp kalırsın.
durum bundan ibaret bir de batan şirketlerin patronları borçtan birinci derecede sorumlu tutulsun yok öyle şirketin içini boşaltıp kaçmak
bıçakçı petri bıçakçı petri
biz gibi muhafazakar hükümetler sermayeyi destekleyen ekonomik önlemler alırlar. fakir daha fakirleşirken zengin daha zengin olur. alım gücü bakımından diyorum. maaş olarak değil.
hal böyle olunca bir kriz anında sermayenin de dışarı kaçması muhafazakar hükümetlerin ekonomik temellerinin çöküşü anlamına gelir. bu yüzden ülkemizde, şahsi hırslar yüzünden, ohalin kalkmaması, ihraç edilen memurlar, ne idüğü belirsiz bir dıs politika ve bu gibi birçok sebeplerden ötürü sermaye inanılmaz ürkmüş durumda. yerli sermaye ile idare eden ülkemizde yoksul ve zengin arasindaki makas da böylece daha fazla artıyor. artacak da.. öyle bir hal alacak ki karne ile, taban fiyat uygulamasına yanaşmayacak olan hükümet her şeyi ithal etmek zorunda kalacak. tarimdan sanayiye kadar... şahsi fikrim ithalat tarihi rekorlar kıracak bu yıl. enflasyon artışının temel nedeni de ithalat ürünleri ve döviz olacak.
shiverdecker shiverdecker
ekonomik krizler falan eskidendi.. şimdi standart bi orta doğu ülkesi olarak ekonomimiz gayet normal. hatta mükemmel. mısır a gittiğimde yeni türkiye ile gördüğüm benzerlikler inanılmazdı.
suuka bliyat suuka bliyat
var olduğuna inandığım krizdir.
çare #tüketimboykotu
yapın, yaptırın.
benim gördüğüm, kimsenin sikinde değil ama olsun. 1 kişi de olsam, yapıyorum.

muz nerede yetişiyor? orta ve güney amerika'da. o muzun ecuador ülkesinden istanbul'a gelmesi ile kiev'e gelmesi arasında bir fark var mı? yok. peki bu amına koyduğumun muzu nasıl oluyor da kiev'de 2.5-3 lira da, burada 10 lira? bu sadece bir örnek. almıyorum abi. bu kadar basit. alan alsın.
2
brazzersdaki badem bıyıklı adam brazzersdaki badem bıyıklı adam
bilgisayar firmam var size sadece notebook yedek parçaları üzerinden anlatmaya çalışayım.

çok değil geçtiğimiz aralık/ocakta 120 - 160 tl bandında olan notebook ekranları şu an 200 - 210 tl bandına çıktı bunlar toptancı fiyatları.

25-35 tl bandında olan notebook klavyeleri 50-70 bandına doğru borsa gibi ilerliyor.

aldığımız kimyasallar (sıvı flux vesaire) % 60 dan fazla zamma uğradı.

çip kalıpları fiyatları % 30-35 bandında arttı.

muadil notebook adaptörleri 60 liradan 100 liraya doğru gidiyor (bayii fiyatı)

sadece temel ihtiyaç notebook üzerinden enflasyon bu şekilde.

hani ekonomi iyiydi lan?
at avrat amonamarth at avrat amonamarth
bende restoran malzemelerinden gireyim o zaman, üstteki arkadaşın bahsettiği gibi,

bayilere aralık ve ocak ayında üst üste iki zam oldu, 120 tl ye gelen ufak ızgara şu an 155 tl ye geliyor. yüzde %30 luk bir zamdan bahsediyorum.

çorba kaseleri 2 tl ye geliyordu artık 2,45 e geliyor..

bu da yediğiniz, içtiğiniz gıda sektörünün içinden.
mansizedwrath mansizedwrath
teğet, kiriş değil bildiğin çap olarak tam ortadan yardı. yarıçap gibi de yarıda bırakmadı. kıç kadar buzdolabına 1400 tl istiyorlar ki iki tencere sığdırmak için uğraşır durursun. çare spotçular.
dobrabro dobrabro
çikolata, şeker vs. lerin gramajı düştü, ederi arttı, neyin teğeti lan manyak mısınız?

bildiğin görünmedi bile kriz. teğet ne ola ki? tabi yersen.
1 /