2020 ekonomik krizi

the red queen the red queen
2020'de başlayan bir ekonomik kriz yok, daha önce başladı ekonomik kriz. en azından türkiye için öyle. ekonomik krize bu yıl giren ülkeler var tabii. pandemi nedeniyle ekonomik açıdan zor duruma düşen ülkeler için 2020 krizinden bahsedilebilir sanırım.
kızıl kurt kızıl kurt
(bkz: 2017 ekonomik krizi )

2017'ye gelene kadar da öyle iyi bir ekonomi yoktu ama orta seviyede gidiyorduk. 2017 referandumundan sonra rafa kaldırılan demokrasiye piyasaların ve uluslararası ekonominin verdigi yanıtla kriz başladı, 2018 ve 2019 için kriz diyemeyiz onlar buhrandı, 2017'de başlayan, 2018'de buhran halini alan bu durum 2020 yılı için hala devam ediyor hatta daha da kötüye gitmiş durumda, mevcut hükumet değişmedikçe de düzelme beklenemez. 2023'e kadar tüm lüks harcamalarınızı kısmanızı tavsiye ederim.
o c o c
nedenleriyle aciklayinca kimse sallamadigi icin kendi hayatimdan bir ornek vereyim:

turkiye'de 2016 yilinda pratisyen olarak calisan doktor arkadasim ayda 6000+ lira aliyordu. 2020'de uzmanligini yapmaya basladi, yine 6000 aliyor.

kanada'da 2020 yilina kadar uzmanligini yapan ve bu sure icinde 50 bin dolara yakin borclanan (egitim parali cunku) arkadasim, 2020 yilinda ufak sayilabilecek bir sehirde ayda 50 bin kanada dolari kazaniyor.

direk karsilastirmak isterseniz,

kanada: 50 bin dolar
turkiye: 1.1 bin dolar

virusse her yerde virus.
egitimse ayni egitim.

ben kanada'daki doktorlari da biliyorum. emin olun bizimkilerden 50 kat iyi degiller. disim agrisa turkiye'ye gelmeye calisirim o kadar guvenmem.

ama durum ortada.

bir grup hirsiz sizi somuruyor, en iyi egitimlileriniz bile asgari ucretli bir avrupali'dan, amerikali'dan asagida yasiyor.

bu ekonomik kriz degil, topyekun cokustur.
3
acarabi acarabi
damada soracak olursak.
ekonomi yükseliyor. tabii, bir kaç aylık ekonomi şakşakçılarından alınan hızlandırılmış kurslar sonucunda ülke ekonomisine yön verilmeye kalkarlarsa her şey güllük gülistanlık olur.
kriz mi! o da nedir?
bunlar iktidara geldiğinde emekli maaşımla 11 adet çeyrek altın alıyordum, şimdi ise 4 tane alamıyorum.
ülkede ekonomik kriz yok çünkü, batmış bir ekonomide kriz olmaz.
azwepsa azwepsa
hatırlarsanız(!) kaç sene önce imf bize yalvardıydı da 5 milyar dolar borç verdiydik. bu namussuzlar faiziyle o borcu ödeseler aslında kriz de çözülür ama ödemiyor şerefsizler. kaç sene oldu 1 cent bile vermediler. borcu verirken de puşt, alırken de. üstüne çöktüler herhalde bizim 5 milyarın(!).

biri bi haber salsın da damat gidip alıversin parayı.
callforbarney callforbarney
arkadaşlar geniş kapsamlı işsizlik oranı %24'lere dayanmış. insanlar iş aramaktan da vazgeçmişler artık geçen ekonomist atilla yeşilada hocamı dinlerken tablo ve grafiklerle de görme şansı buldum nüfusta hali hazırda çalışabilecek 8 milyon insan atıl durumda bekliyor ve katma değer üretmiyorlar. böyle giderse ülke katma değer üretemediği için yakında emekli maaşları ve memur maaşlarından da kesinti yapar. gidişatın sonu kötü. sizlere tüik'ten alınmış işsizlik tablosunu bırakıyorum geniş tanımda işsizliğin ne kadar arttığını görebilirsiniz. dünyaca ünlü kredi derecelendirme kurumlarına göre türkiye'nin kredi puanı güney afrika cumhuriyetinden bile aşağıda şu anda. ne olacam bu gidişatın sonu? ahlat köşküne 39.000 metrekare saray yaptırarak mı düzelecek?

someonelikeyou someonelikeyou
hakkında yazılacak olan çok fazla şey olan krizdir. ekonomi konusunda herhangi bir eğitimim yok ama günlük hayatımda deneyimlediğim şeyler en azından benim için bir ekonomik kriz olduğunu gösteriyor.
18-23 yaş aralığında öğrenim kredisi, yaptığım ufak tefek çeviri işleri ile geçindim. tabii bunda ailemin yanında okumamın da çok büyük katkısı vardı. ama o kısıtlı para ile en azından kurslara gidebiliyordum, haftada 1 kere arkadaşlarımla dışarı çıkabiliyordum ve kenara az çok para atabiliyordum.
üniversiteyi bitirdiğimden beri (6 yıldır) sürekli olarak çalışıyorum. ve her yıl alım gücümün daha da düştüğünü fark ediyorum.bu yıl ise kısa çalışma nedeni ile zaten para kenara koyabilmek hayal, geçinmek ise cidden çok zor. temel gıda ihtiyaçlarını en minimal düzeyde bile 200tl'den aşağı karşılayamıyorum. ben tek başıma yaşarken bu kadar zorlanıyorsam çoluk çocuk sahibi insanların durumunu hayal bile edemiyorum.
şu zor günleri bir an önce atlatıp, aydınlık günleri görmek istiyorum.
polia polia
musa firavun'a sorar: "niçin allah olduğunu iddia ediyorsun?
firavun cevap verir: "benim öyle bir iddiam yok ki; halk beni öyle görüyor." halkı meydana toplarlar ve firavun sorar: "ben kimim?"
hep bir ağızdan: "allahımızsın" derler. ama der musa: "onun allah olmadığını siz de en az benim kadar biliyorsunuz, neden onu allah olarak görüyorsunuz?
halk da der ki: "haklısın musa ama ekmeğimizi de firavun veriyor."