2020 halk isyanları

elcordobez elcordobez
abd olaylarının ilk günlerinde vakaaların avrupaya sıçrayacağını yazmıştım. görüyorum ki haklı çıkmışım.
şu tespitte bulunanlar büyük ezberin yanılgısı içindeler.
"abd 'de 5 sene evvel de olmuştu bu olaylar bir sk çıkmadı, fransa da 10 sene önce de olmuştu benzeri olaylar bir sk çıkmadı."
dünya hiç de 10 sene önceki dünya değil. son 3 ayda bunu anlamış olmalıyız.
bugün dünya halkları 10 yıl öncesinden 10 kat daha yoksuldur.
covid 19 dünyanın dengesini ya ezenlerden yana ya da ezilenlerden yana tarihte görülmemiş bir ibreye çevirecekti. sermaye sahipleri şu an durum onların lehine olsun diye ellerinden geleni yapmaya başladılar. asgari ücrete günde 16 saat çalıştıracakları kölelerin gündüz rüyaları içindeler. ulus devletler, daha beter baskılayıp ruhlarını emecekleri bireyin düşünü kurmaktalar.
lakin halklar da buna karşı bir refleks geliştirmiştir. olaylar buna delalettir.
fark ettim fark ettim
hastalığı yayacaklar diye korkuyorum. kendilerine yapılan kötü davranışları başkalarını hasta ederek protesto etmek çok garip geliyor. başkasının yaşama şansını elinden alıyorlar ki protestocuların isyan ettiği nokta kendi yaşamlarının tehdit edilmesi.

tam bir çıkmaz sokak.
heboslukyokyani heboslukyokyani
yukarıda da yazılanları tekrar etmenin manası yok sadece onlar ek:
-1980'den itibaren dağıtılmaya başlanan kartlar..şaka şaka. dağıtılmaya başlayan ulus devleti daha yeni idrak etti alt-orta kesim.

-z. bauman'nın ağzından konuşmak gerekirse ciddi ciddi modernizmin çatırdaması ve buna karşı tepki..
--modernizm neyi savunuyordu? kabaca sen vergi ver bende sana sosyal devlet olayım. 1980'den sonra bu dağılmaya başladı.
--sosyal güvenlik (biz sadece sigorta sanıyoruz ancak kolluk kuvvetleri de girer): george floyd'un infazı,
--hukuk; iktidar ve taraftarlarını aklama,
--sosyal sağlık; covid ile gg,

tüm bunlarla anlaşıldı ki teoride yıllardır konuşulan "yok edildi" meselesi sonunda halk tarafından da fark edildi. bunun tepkisi bu.

ha sonsuza denk sürmez elbet ancak nasıl bastırılırsa bastırılsın sorunların en azından bir kısmı çözülmeden er-geç patlayacak bir "pimi çekilmiş" bomba gibi iktidarların kucağındadır artık.

benim şahsi tahminim ki yakın çevreme covid bölgesel yayılmalara başladığında ilettiğim gibi kimi yerlerde radikal .(hatta belki sosyalizm) ama ana akım "keynesyen/sosyal devlet" modeline gecilecek yapının ayak sesleri.

1960'ların dünyasının 21.yy'a uyarlanmış versiyonuna geçilecektir.

1 süper güç (abd), en iyi ihtimal bölge üstü güce çekilecek ancak küresel güç olamayacaktır,
1süper güç adayı (çin), en iyi ihtimal kıtalararası güç olacak ve küresel güç olamayacaktır,
1 kıtasal güç (rusya), yine kıtasal kalacaktır,
1kıtasal güç (avr. bir), dağılacaktır,
1 kıtalararası güç (ing.), anglo-sakson birliği kuramayacaktır. yüz yıllar sonra ilk defa bölgesel güç moduna geçecektir.
1 genç süper güç adayı (hindistan), yerinde sayacaktır..

bunları neye istinaden diyorum? küreselleşme, denetimli ticarete dönecek, devletler kendi içlerine, kaynaklarına yönelecekler ve denetimli küreselleşme uygulanacaktır. yeni yapılaşmada devletler ve toplumlar "parano yaklaşacak"tır.

bunlarda benim tahminim.. ^^

en büyük ahmaklıklar ise:
-çin, yeterli yardımları yapabilseydi ve virüs sınırları içerisinden çıkmasaydı "sempatik güç" olarak yayılmacılığını arttırabilirdi.. bunu kaybetti.
-abd, "hey hat yine ben kurtarmaya geldim" diyebilse ve yardım "ihraç edebilseydi" hegemonyasının ömrünü uzatır,
-birleşik krallık, en azından anglo-sakson birliği (canada+avusturalya+irili ufaklı devletler)e yardım eli uzatsaydı, anglo birliğini oluşturabilirdi,
-ab, birlik içerisinde organize olabilseydi ve yardım-kredi sağlayabilseydi yine güçlenerek çıkardı..
-bizimkiler batıya yollamak yerine yunanistan'da dahil başta sınır komşularına düzenli yardım yapabilseydi keza sınır sorunları ve u.arası arena'da karşımıza çıkan en güncel sorunların bir kısmı çözüme/sorun olmaktan çıkabilirdi..

--en basiti ben dış işlerinin başında olsam başta
---yunanistan ve adalara, (hak iddiası değil dibimizde oldukları için ve gerekirse mevcut yunan iktidarı ile papaz olma pahasına havadan atardım en azından maske paketlerini)
---ermenistan'a
---suriye'ye,
--orta asya'ya,
--gürcistan'a
--balkanlara
şeklinde yardımlarda bulunurdum. yayılmak ya da varislik filan içinde değil. insani durum bi kenara, ileride herhangi bir sorunda söz konusu ülkenin iktidarları aleyhte çalışırken 2 kez düşünür, kendi içlerinde lehime muhalefet tepki gösterir diye..

ha bu materyalist bakış nerede..ben payıma düşen maskeyi alamadım. ^^

edit:buradan da milliyetçi ya da ulusalcı sanılmasın. okuduğum idrak ettiğim kadarıyla türkiye bölgesel güç ya da güçlerden biri olmak zorunda. aksi halde vatandaşları olarak yaşamımız zorlaşıyor. buradan da " 82 bilmem nere..adalar nerde hele hele! " demiyorum tersine böyle durumlara karşıyım. komşuları ile iyi geçinen ve sorunlarını masa başında duran bir ülke istiyorum. yardım ile kültür emperyalizminden bile aşağıda ancak daha değerli "gönüllere girme" amacıyla kullanılabileceğini ifade etmeye çalıştım sadece. bu gönül meselesini de malum kesim "p*ç" etseler de onlara bırakılamayacak kadar güzel bir kelime.

edit2:modernizm de takılanınız olursa, corona öncesine kadar post-modern dönemde olduğumuzu varsayan görüş baz alınmıştır.
9
mordor büyükşehir belediye başkanı mordor büyükşehir belediye başkanı
dünyanın her tarafına yayılmasını ve artarak devam etmesini dilediğim olaylardır. ne olacaksa olsun bir an önce, inceldiği yerden kopsun. bu kadar zulüm, bu kadar haksızlık hukuksuzluk böyle bu şekilde sürüp gitmemeli zaten.
en alt tabakadaki yoksul çoğunluk daha yüksek sesle ya herro ya merro demeli, yoksa dilenmekle kimse kimseye hak hukuk falan vermez.
jack ecstein jack ecstein
öncelikle;
valla söz konusu olaylarda üstat hüsnü mahalli'nin rahatlığı var bende. iki ülkenin de görüntülerini izlediğimde ezilen sınıf öfkesini görmüyorum. insanlar eylemlerde örgütlüler, ama bir teorinin merkezinde örgütlülük yok. itiraz belirgin ama öneri yok ya da çok arka planda. bu dağ fare doğurur.
utku2014 utku2014
tarih tekerrür ediyor anlaşılan zira 1776'da abd'nin ingilizlere karşı devrim yaparak bağımsızlık kazanmasının ardından fransızlar amerikanlardan ilham alarak 1789'da fransız ihtilali yapmaktaydılar özgürlük,eşitlik,adalet adına
blackslimbright blackslimbright
yine analizler havada uçuşuyor. sağlı sollu argümanlar, aduketler aparkatlar geliyor ve her biri yeni dünya düzeni iddiasında.

amerikanlar afedersiniz biraz hayvandır. bir kaç yılda bir enerjilerini boşaltmaları gerekir. çoktandır kendilerine bir "challenge" arıyorlardı ve covid'in yarattığı baskı ile bu arayış halı toplu biçimde patladı. bir kaç haftaya kadar enerjileri boşalır ve evlerine dönerler. ortada sinifsal, rasyonel hiçbir şey yok.

fransa'daki olayları ise tamamen ayrı tutmak gerek. orada politik tepki bir yaşam tarzıdır. bilinçlilik halidir. apayrı şeyler.