23 mart 2020 fahrettin koca basın açıklaması

1 /
sakil sakil
sağlık bakanı fahrettin koca'nın saat 19.00'da yapacağı basın açıklamasıdır. kendisi daha önce sadece ilk vaka görüldüğünde ve virüse bağlı ilk ölüm gerçekleştiğinde kameraların karşısına geçmişti. diğer haberleri twitter üzerinden veriyordu. bakalım bugün ne çıkacak.
it was just a rite it was just a rite
mani okur gibi bir konuşma yaptı. şiyiirsel.. yaşlı insanlarımıza devamlı "sizin öğütlerinize ve hayat deneyiminize ihtiyacımız var, siz de bu kez bizim tavsiyemize uyun" minvalinde yumuşak sözler sarfetti. ayrıca yeni 32bin personel almışlar mı alacaklar mıymış wuh.
du bakalım soru cevap kısmında ne diyecek..
arıbeyi arıbeyi
işe yarayan bir ilaç bizde varmış haberleri yokmuş. ilaçtan haberleri varmış da işe yaradığından haberleri yokmuş. enteresan.
nastasya filippovna barashkova nastasya filippovna barashkova
sayın bakanı resmen birilerine teşekkür etsin diye canlı yayına çıkarmışlar. çok yazık. ama sorulardan sonra yine kendisi gibi cevap vermeye başladı. bizim asıl merak ettiğimiz şeyler de bunlar açıkçası. bu arada gazetecilere mikrofon verilmiş :)

ziya selçuk da çarşamba günü bilim kuruluna katılacak deniyor. sanırım eğitim ile ilgili güncel haberleri de o gün alıcaz.

hayırlısı.
denebola denebola
sağlık bakanı koca 'nın konuşma özeti :
akp yi öv
cumhurbaşkanına övgü.
damat'a övgü, kel'e övgü...
millete gaz (biz şöyleyiz böyleyiz)
kapanış....

cumha hutbesi gibi açıklama, bomboş!
emekli mecnun emekli mecnun
bu biraz açıklamaması oldu.

önemli satırbaşları ve türkçe mealleri şu şekilde:

1-üniversitelerden ve özel hastahanelerden istifalar başlamış.bunlar kamuya geçerse almayacağız.aynısı kamudan istifa edenler için de geçerli.

meali:pandemi meselesini komple doktorların sırtına yükledik ekipman nanay.kaçanı da yakarız.ya ölün ya tedavi edin.

2-piyasada hala maske stokları olanlar var.bunları yakalarsak haklarında kanuni işlem yapacağız.

meali:orospu çocukları tüm maskeleri toplayıp sağa sola satmışlar.biz de uyumuşuz.napayım maske mi yaratayım size?

3-yerli ve milli konsantratör üreteceğiz.

meali:konsantratör sayımız yetersiz.daha fazla yığılma olursa boğularak öleceksiniz.

4-herkes kendi ohalini ilan etsin.

meali:bizden bu kadar.eve sokamadığımız orospu çocuklarınî eve sokun.hasta olmayın.

söyledik.süreci iyi yònettiler tartışmasında konsantratör,kit,ekipman dedim.eksileyen salaklar oldu.hadi bakanı eksileyin.bir bok yapılmamış.

söyledik.pandemi hastaneleri bildirgesinde bu işi özellere yıkamazsınız dedim.hemen herkes enfeksiyon hekimlerini işten çîkardı pandemi hastanesi olmaktan yırtmak için.söyledik.

burada hekim kardeşimiz kendinibulamayan kendi cebimizden maske alıyoruz.mecbur deģiliz dedi.eksilediler.buyrun.

an itibariyle hadi çıkın sokaģa.
wisefat wisefat
sermaye sahipleri tepelerine biner diye üç buçuk atan efendisinin kırbacı sırtındayken sokağa çıkma yasağı ilan edeceğini sanan saflara "inş cnm yha" çekti bakan bey. bir de van'daki vaka sayısı onu geçmezmiş. aynen kanka.
mızmızkedi mızmızkedi
açıkçası uzun ama boş bir açıklama olmuş. genel olarak bakarsak yeni alınacak sağlık personelinden , ücretlerinden , çin den getirilen tedaviden, solunum cihazları üretiminden bahsedilmiştir. ağırlıklı olarak birçok makama teşekkür ve övgü içerikli , ve sık sık 'özellikle' kelimesi içeren bir konuşma olmuştur. 65 yas ve üstüne evde kalın ricasında bulunulmuştur, çoğu insanın beklediği ohal açıklaması gelmemiştir. herkes kendi ohalini yaratsın demiştir. dikkatimi çeken iki nokta oldu: birincisi sağlık bakanının acayip kötü bir türkçesi var, ikincisi konuşmalarında moral verici bir hava sezinledim. yalnız bakana sormak lazım hükümete teşekkür ediyorsunuz zaten bir salgın anında halkın tedavi araçlarını tedarik etmek ve olası düzeni sağlamak hükümetin görevi değil midir? ayrıca bu kadar övgü ve teşekkür için biraz erken değil midir? kafamda sorular..
1 /