24 haziran 2018 cumhurbaşkanlığı seçimi

1 /
all things must pass all things must pass
bi' geziden sonraki seçimde bu kadar umutlanmıştım bir de şimdi. gezi'den sonra olmadı ama yine olmazsa artık ''eğitilmezsiniz yav siz katyen eğitilmezsiniz'' diyerek dolaşacağım.

üf bu ülkenin vatandaşı olmak ne kadar zor ve kanser edici...

aynen böyle;beni bu işe karıştıran senin yavşak einstein beni bu işe karıştıran senin yavşak einstein
son yıllarda türeyen değişik isimli anket firmalarıyla ilgim ve alakam yoktur. orc nedir, ag nedir ag? neyse benim firmam, anket işlerini nesilden nesile yapmış, dede yadigarı göd 'dür. bunlar işin şakası. 6 kişilik arkadaş grubum, 7 farklı coğrafi bölgede, 42 adet ilde bu anketi gerçekleştirdiler. toplam katılımcı 16800.

1 kasım 2015 genel seçim sonuçları ;

akp : %49,5
chp: %25,3
mhp: %11,9
hdp: %10,8
sp: %0,7

yaptığımız özel çalışmaya göre, 2015 seçiminde akp'ye oy veren her 100 seçmenden 8'i bu seçimde oyunu muharrem ince'yi vereceğini,

2015 seçimlerinde akp'ye oy veren 100 seçmenden 2'si ( ki yarısı kararsız. çünkü iki islamcidan birini seçmek gerekecekse tercihleri yine erdoğan),

yine 2015 seçimlerinde akp'ye oy veren her 100 seçmenden 28'i meral akşener'e oy vereceğini söylüyor. buradan hareketle ;

muharrem ince için %4,5 ekliyoruz, meral akşener için %12,8 yazıyoruz.
temel karamollaoğlu için ise % 0.7

2015 seçiminde mhp için oy veren her 100 kişiden 12'si muharrem ince derken, (evet bomba geliyor sıkı durun) yine her 100 kişiden 72'si meral akşener'e oy vereceklerini söylüyor.

buradan hesapla; %1,5 muharrem ince için + iken,

%8 merak akşener için geliyor,

erdogan için ise %2,4 geliyor.

hdp kanadında ise 2015 seçimlerinde oy kullanan her 100 kişiden fire hemen hemen olmadığı gibi, akp'ye olan selahattin demirtaş öfkesi ise akp'den %1-2 oy getirebilir. şimdi hesaplarımızı yapalım. biz %2 olarak hesaplayıp, anket sonuçlarımıza göz atalım.

erdoğan : %32

ince : %32

akşener : %22

demirtaş: %13

karamollaoğlu: %1

erdoğan ilk kez korkuyor, ilk kez iddialı konuşmuyor, ilk kez mitinglerde kendisini paralamiyor. hatırlayın sesi nasıl kısılmıştı..
4
mechanism mechanism
dürüst olmak gerekirse rte nin seçileceğini düşünüyorum. ilk turda olur ikinci turda olur bilemem. geçen bi kaç seçimde devrileceğini beklemiştim ama hep hayal kırıklığı oldu o yüzdne bu sefer kendimi alıştırıyorum.

bu seçimin benim için tek kazancı artık mhp diye bir partinin tarihe gömülmesi olacak. seçimde alacağı %3-4 oyla kendilerini rezil ederek yok olacaklar. en azından muhalif zannedip millet oy vermeyecek.

not: bu seçimde mhp ye oy vermeyi bir insan niye düşünür bana yorumda açıklayabilir misiniz?
stars scream stars scream
milliyetçi görüşlere sahipse bir insan gayet mhp'ye oy verebilir anlaşılmayan nedir bunda ? zaten şu an milliyetçi görüşler sunan iki parti var birini seçecek bu insanlar. mhp ya da ip (gerçi ip biraz daha farklılaştı mhpden ayrılınca ama kökeni eski ülkücüler sonuçta).

akp ile ittifaktan dolayı mı garip geliyor? nasıl ittifak yaptılar diye bir saadetli chpye oy atmıyorsa mhpli de akp'ye oy atmaz.
tonguç tonguç
sonuçları ile alakalı şunun bir kenara çok net not edilmesi lazım.

ilk olarak, iktidara yakın mak araştırma ve anket firması sayıları açıkladı. erdoğan ilk turda %51,5 ile alacak diye. bu mayıs ayının ortasında açıklandı. şimdi de hangi mhp kökenli veya ak partili erdoğan taraftarı ile konuşsam, erdoğan'ın %51,5 ile kazanacağını söylüyor. bakın dikkat edin, hepsi tek ağızdan 51,5 diyor. daha seçime 1,5 ay varken bu oran paylaşıldı. diyorlar ki 1,5 ayda bu oran hiç değişmeyecek. eğer bu seçimi 51,5'a çok yakın bir oranla kazanırlarsa tekrar konuşalım.

bu sebeple sandıklara ve dürüst seçim ilkesine sahip çıkalım.

edit: özellikle 51,5 oranı savunan arkadaşlar bu giriyi boş geçmesin, hem mini bir doğruluk anketi yapmış oluruz.
deliadaminteki deliadaminteki
millet birbirini boğazlamadan gelse de kurtulsak şundan. bıktım artık seçim arabasında, televizyonda haberlerde x kişi şurada miting yaptı falan. en zevkli kısmı sandıkların açılışını televizyonda seyretmek.
şubatın30u şubatın30u
yurt disi oy kullaniminda skandal! paris`te bir vatandas oy kullanirken kendisine verilen pusulanin daha onceden ak partiye muhur basilmis oldugunu fark ederek itiraz etti..
not: sonuc olarak vatandasin itirazi kabul edildi o pusula iptal edilerek vatandasa yenisi verildi ve oyunu kullandi.
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=932605373580860&id=179286322246106

(yalnız vatandaşın itiraz etmesi değil mesele olanı biteni kayıt altına alıyor olması. döt korkusu.. allah aşkına her sene aynı terane ya oy çalarlar ya da ekstradan mühür basarlar. şaşırdık mı hayır!!!!!
tonguç tonguç
muharrem ince'nin kazanacağı seçimdir. tüm erdoğan seçmenlerine sesleniyorum, olm 8 temmuza uzatmayalım, adam akıllı tatilimizi yapalım. kek olayını çözeriz merak etmeyin.
1 /