24 haziran oy vermeyecekler

1 /
çocukları pistten alalım çocukları pistten alalım
önceki seçimlerde ;

16 nisan 2017 referandum katılım %85,32 (katılmayan %14,68)
1 kasım 2015 erken genel seçim katılım %85,18 (katılmayan %14,82)
7 haziran 2015 genel seçim katılım %86,64 (katılmayan %13,36)
10 ağustos 2014 cb seçimi katılım %73,72 (katılmayan %26,28)

soru basit bir önceki seçimlerde oy vermeyen bu kitleler hangi taraftan, hangi kitleye sevgi besliyor, verselerdi sonuç ne olurdu ? bu seçimlerde katılım kaç olur ?
dumrul dumrul
iki gruba ayrılır. ilki benim gibi ideolojik ya da selefiler gibi dini saiklerle oy kullanmayacak olanlar. ikincisi de sistemle bir problemi olmayan ancak adaylarda beklediğini bulamayan küskün + umutsuz seçmenler. bir de tabii çeşitli nedenlerle veremeyecek olanlar var. yasal problemleri filan olduğu için sandığa gidemeyenler, seçmen kaydı sorunu olanlar vs.

ilk grup eskiden daha kalabalıktı. 2014'ten beri bunun toplamı taş çatlasın 1000 - 2000 kişidir. bunun da maalesef herhangi bir seçime etki etme kabiliyeti yok ve bu yüzden de yıllardır sürekli eriyor.

ikinci grup hakkında iyi düşünmek gerekir. sürekli bunlara karşı bir atarlanma halleri var. kardeş sen adamda heyecan ve umut yaratamıyorsan bu onun problemi değil senin problemin ve ben kendimi bildim bileli (yani akp öncesi dahil) ilk defa dişe diş bir seçim süreci geçiyor. muhalefetin adayları muhalefete ilk defa umut ve heyecan veriyor. akp ise ilk defa bu kadar sönük bir kampanya yürütüyor. yani 24 haziran'da sandığa gitmeme oranları son derece düşük olacaktır. asıl mevzu ise ondan sonra başlıyor. akp hileyle hurdayla iktidarını sürdürürse bu heyecan sonraki seçime kadar yatıştırılacak mı yoksa aktif bir muhalefetle sürdürülebilecek mi?

sanırım şunda çoğumuz anlaşırız. bunca senedir chp'nin başında sümsük kemal değil muharrem olsa muhtemelen bugün bunları tartışmıyor olacaktık. itiraf edeyim muharrem'in performansı beklediğimden kat kat iyi çıktı. tabanını mobilize edebilen, heyecan ve umut oluşturan kişi bir seçimi kazanamasa dahi temsil ettiği ya da temsil ettiğini öne sürdüğü kesimlerin hayatını daha katlanılır hale getirebilir. onların nefes alma alanlarını çoğaltır, kalabalık bir et yumağından, bir pelteden yaşayan bir organizmaya çevirir. yığından topluluğa evriltir.

sonuç olarak bu seçimler resmi sonuçlarının ötesinde sonuçlar doğuracaktır. neredeyse ben bile heyecanlanıcam aq... bu yüzden eğer seçimleri gerçekten önemsiyorsanız seçmen olarak kalmayıp inandığınız şey için harekete geçin. bu ülkenin sorunu oy verip vermemek değil, en haklı, en inançlı olduğun konuda dahi harekete geçememek çünkü.
3
sakil sakil
ikiye ayrılırlar. tartışmamız gereken konu ise hangisinin daha aptal olduğudur. kusura bakmayın ama sokarım ideolojinize de küskünlüğünüze de. çok çok özel bir durumu olmadığı sürece sandığa gitmeyen insanın siyaset hakkında tek kelime konuşmaya veya yazmaya hakkı yok. hükûmeti şikâyet etmeye hiç yok.
cokefendicocuk cokefendicocuk
normal zamanda seçimleri boykot edersin anlarım da, bu seçim kaybedilirse demokrasi elimizden uçup gidecek. hani şu sana sandığa gitmeme özgürlüğü veren demokrasi. hani özgürlüğün, barışın ve kardeşce bir arada yaşamanın garantisi olan demokrasi. amına koyim hiç kimsenin sandığa gitmeyerek bu özgürlüklerin elimizden alınmasına seyirci kalmaya hakkı yok. herkes elini taşın altına koymazsa belki de ömrü hayatımızda gördüğümüz son seçim olacak bu.
ela gozlerimdeki renkli hikayeler ela gozlerimdeki renkli hikayeler
yaşadığımız bu dönemde ülkemizin bu durumunda oy vermeyeceğim beni temsil eden parti yok demek dolaylı olarak iktidara destek vermektir.
zaten onlarda seçim tarihlerini tatillere yaza getirip bunu amaçlamaktadır.
çünkü kendi seçmeni tatile gitmemektedir.

bu iktidar döneminde kadınlara yönelik cinayet, taciz, dayak vb. gibi saldırılar 14 kat artmıştır.

şimdi bir kadın beni ilgilendirmez diyebilir mi?

demesin lütfen!

koyverme oy ver!
tarçınlıhavuç tarçınlıhavuç
ülkenin geleceğini değiştirmek ve hayatımızı yönlendirebilmek için elimizdeki tek şansımız oy vermek diye düşünüyorum.

kötü tarafından bakarsak, evet yine trafoya kedi girebilir, sandıklardan oylar çalınabilir, son saniyelerde her şeyi değişebilir ama yine de elimizden geleni yapmamız gerekiyor.

insanların muhalefetin eksikliğinden ve nasıl olsa yine bir oyun döner mantığından dolayı sandığa küsmelerini anlıyorum ama hem oy hakkını kullanmayıp hem de sistemi, iktidarı, muhalefeti eleştirmeleri bana biraz tuhaf geliyor açıkçası.
tanrım sana geliyorum tanrım sana geliyorum
yazmak kolay, sitem etmek kolaydır buradan ama bulunduğunuz bölgede iki adım gidip damga basamıyorsanız öncelikle sitem etmeyin. bir şey değişmiyor deyip şu sözlükte bile çok oy vermeye gitmeyen gördüm. karşındaki insanın çalıp çırpmasına laf ediyorsan vatandaş olup en azından oy kullanıp neden olmadığını sorgulamak için harekete geç. yoksa bu kurulu düzen sürer gider..
ürkek ürkek
kimseyi oy vermeye zorlamak benim haddime değil tabii fakat bir şeylerin değişmesini isteyip bunun için bir adım atmamayı anlayamıyorum ben. iktidarın rejimini desteklemediği halde nasıl olsa bir şey değişmez diye oy kullanmayanlar iktidara destek tuğlası örüyor benim gözümde. bir şeylerin değişeceğine inanın.

seçim zamanı yaşadığım şehir sınırları içinde olmayacağım için muhtarlıktan seçim yerimi değiştirttim. şuan içinde bulunduğumuz sistemden memnun değilim, değişimin olabileceğine dair büyük umutlarım yok fakat en küçük kıvılcım bile bir nebze inancımın yok olmamasına engel oluyor.

vatandaşlık görevinizi yerine getirmekten acizsiniz sonra o bunu yaptı. yapsın vallahi yapsın, biz hak ediyoruz çünkü.
leonardo da dinci leonardo da dinci
vatandaşlık görevi diye bir şey yok. kimse vatanını seçerek doğmuyor. sadece doğulan coğrafyada o an birileri hakimiyet ilan etmiş durumda oluyor, senden de ona boyun eğmen istendiği için 'bu benim vatandaşım kimliği'ni veriyor, sonra da haydi sana hükmedecek kişileri seç deniyor.

tabi oy kullanmamak için oy kullanmak üzerine kafa yormak da kimsenin görevi değil. biri beni oturduğum yerden üç sokak ötedeki okula gitmeye zorlayamamalı. özgürlükle alakalı bir durum.

bu arada ben oyumu gönül rahatlığıyla kullanacağım. bir şeyler değişirse benim de katkım olsun. zaten şu zamanda buğzetmek dışında bize seçenek olarak sunulan başka bir hareket varsa o da oy kullanmaktır.
tonguç tonguç
oy vermeyecekleri şöyle anlarım. ülke iktidarını veya muhalefetini eleştirmiyordur. değirmen bir şekilde dönüyordur, kimseye yalaklanmıyordur veya bir kini yoktur. adamın dünyayla, siyaseti alakası olmayabilir.

çok elzem ve acil bir durumu vardır, kullanamıyordur, bu da okey.

fikri ve zikri olup, mesela feleğin çemberinden geçip, geleceği hayat süzgecinden geçirenlerin tepkisel oy kullanmamalarını anlamıyorum. çünkü bu işin matematiği var, oy vermeyince senin eleştirdiğin sistem nemalanıyor. o zaman bütün eleştiriler çöpe işte.

önemli olan ülkenin geleceği değil, senin egon ve sen bunu tescilliyorsun. ama evet bu senin en doğal hakkın bu arada.
hogwartstan kaçan kız hogwartstan kaçan kız
#oyver
#oyver
#oyver
#oyver
#oyver
#oyver

gelmiş geçmiş en kritik seçimlerden biri, belki de en kritiği. bu yüzden lütfen elinizi vicdanınıza koyun ve oy vermeye gidin. sonrasında geriye alma şansımızın olacağı bir seçim olacağı bile meçhul. geç olmadan bir şeyler yapalım, lütfen, lütfen, lütfen.

#oyver
#oyver
#oyver
#oyver
#oyver
#oyver
1 /