25 mart 2020 italyada 683 kişinin ölmesi

atlar ve yeşiller atlar ve yeşiller
diren italya yeneceksin derken ne demek istedin diyeceğim ama nickin kır bahçesi olduğu için soruyu kendi içimde eritiyorum.
tanım:adamlar sanırım ülkedeki nüfusu yarılayıp başaracaklar.ciddi manada üzücü,kaygılandırıcı bir haber.ülkemde olmamasını ümit ederim.amin.
sirius black sirius black
ben corona olsam dünya'nın neresinde olursam olayım hastaneye gitmem. evimde virüs tehdidi geçtikten aylar sonra ailemle birlikte ölü olarak bulurlar. şimdi test sonucu çıkana kadar geçen sürede enfekte olabilecek kişilerle karşı karşıya kalma korkusu beni hastaneye gitmekten alıkoymaya yetiyor. üstüne bir de (bkz: blindness) filmini izleyip karantinadaki insanları nasıl davranılabileceği ihtimalini gördükçe daha da çok korktum. tabi siz böyle yapmayın. bu virüs dünyada ünlülerde ortaya çıkmasının bir nedeni de bu aslında virüs herkeste var ama tanı için test yaptırmaya cesaret edemiyor çoğu insan. sokaktakiler belki ölecek yarın ama pnomoni ya da yaşlılıktan falan sanılacak. allah daha çok kişiye geçmesine neden olmaması için evden çıkmayın sipariş ettiğiniz şeyleri belli bir süre ayrı odada izole edin. ve gelen kuryeye de antiseptik veya kolonya ikram edin. onu da allah korusun iyi ki varlar. evden bahçeye dahil çıkmayın müstakil ev veya villa da değilseniz. asansörler en tehlikeli risk alanları unutmayın. binmeniz gerekirse asla direkt temas kurmayın. maskeniz yoksa dolaşan havayı engellemesi için atkı boyunluk ya da bir kaç katlanmış tülbent kullanın.
tatlısu müslümanı tatlısu müslümanı
bana kendi hissizliğimi hatırlatan bir haber. içimde en ufak,küçücük bir üzüntü olmuyor. kahrolmuyorum mesela. ya da diren italya falan demiyorum. duyar falan da kasma amacım yok. ama ortada ne bir vahşet, ne bir yoksulluk, ne bir engelleme var onları öldüren. hatta devlet zorla evlerinde tutuyor hasta olmasınlar diye. avrupada ya da amerikada toplu ölümler sadece sayısal bir veriden ileri gitmiyor. his karşılığı sadece bu ülkenin vatandaşları için geçerli benim için. hissizliğim ayıp mı bilmiyorum ama, bu ülkede 650 kişi bir günde ölse, dönüp kimse bakmayacak bize. haber olmayacağız. o halde insanlığımızı kendimize saklayalım. henüz kötü günler bizde başlamadı.