27 yaşında olduğu halde bir hayat kuramayan insan

1 /
gnaahh gnaahh
kime göre neye göre?

şimdi 27 yaşında olduğu halde hayat kuramamaktan ne anladığımızı ortaya koyarsak yorum yapabileceğiz esasen.

27 yaşına gelip de hayat kuramamak, evlenememek midir? yada iyi bir geliri olan bir iş sahibi olamamak mıdır? ya da hala annesinin babasının himayesinden kurtulamamış olmak mıdır?

27 yaşına gelip de hayat kuramamak ne demektir ?

insanlara diyorlar ki ''iş sahibi olursan, ohh bi de evlenirsen işte sana hayat. bundan güzeli mi var be''

peki o insan kendisini kendi içinden geldiği gibi değil de o insanların istekleri doğrultusunda onların fikirlerini, ''hayat kurmak denen olaydan anladıklarını'' kendi fikri gibi alırsa ne olacak?

peki onun kurmuş olduğu hayat kendi kurduğu hayat ise? yani sizin hayat kuramamış diyerek tabir ettiğiniz şeklindeyse yaşadığı hayat.?

o zaman hayat kurmak gibi bir şeyin bir anlamı kalır mıydı? yoksa bazı şeyleri sırf kendimize uyarladığımız için mi öyle olduğunu düşünüyoruz?
düttürü dünya düttürü dünya
konu evlilik yahut işse ülke nüfusunun çok büyük kısmını oluşturan insanlardır.nedenine gelince.. ülkemizde insanlar maalesef mezun olup elin amerikalısının yaptığı gibi aha ben "criminal children üzerine çalışıcam hacı, şu şu vakıftan da iş teklifi geldi zaten." şeklinde girmiyorlar iş hayatına. mezun olduğu bölümle alakasız işlerde çalışan bir yığın insan var. birçoğu da mutlu değil ,gün dolduruyor.çeşitli sebeplerle de iş değiştir(e)miyorlar.
evliliğe gelince..aşık olup , çıkıp evlenmek anadolu'da yaşayan insanlarımızın gerçeğinden haberdarsak kısıtlı bir kesime özgü.üniversite mezunu ,şehir kültürüyle yaşayan insanlar için çok doğalken kırsal kesim için aynısı söz konusu değil.demek ki 27 yaşına gelip de hayatını kuramayan insanlar çooookmuş bu memlekette.

(bkz: acı ama gerçek)
durgan durgan
eğer hayat kurma kavramı "iş bul, evlen, çocuk yap" üçlüsünden ibaret ise, koyun gibi milleti taklit etmeyip, kendi yolunu çizmiş insandır. hayat kurmasa da, 27 yıl önce kurulmuş olan hayatı yaşayandır. işini bilendir.
ceket yok pantolon verelim ceket yok pantolon verelim
hayat kurmak şüphe yok ki saat kurmak kadar kolay bir işl değildir. hele ki harçanan eforun karşısında alınan kam çoğu zaman hava gazıdır.

özellikle dört tarafı denizlerle çevirili olan pek guzide ülkemizde varolan şartlar kişiyi keriz yerine koymaktadır.

nasıl olduğunu anlatacak değilim. sadece bunu üniversite haricindeki tedrisat sisteminin kişinin karnını doyurup doyurmadığından anlyabiliriz.

ev almak araba almak evlenmek çocuk yapmak pizza yapmak lhamur açmak bir hayat kurmak değildir.

olsa olsa ancak spordur.

peki hayat kurmak nedir?

benim fikrime göre insanın sevdiği bir işte hiç yalan söylemeye gereksinim duymadan ustalaşması iş harici hayatının olmasıdır.

sabah 8 akşam 8 çalışma koşulları 20 kişinin yaptığı işi bir kişinin yapması ve yarım adama yetecek parayla çalışmak hayat değil olsa olsa çaresizliğin getirmiş olduğu zorunluluktur.

özellikle havva taifesinden olan female kişiler için evlilik ülkemizde geçim kapısı olarak algılatılıyor algılandırıyor.

yönetim kademelerinin kasti olarak mesleksiz kul yığınları yaratma çabaları fevkalade başarılı olduğu su götürmez gerçektir.

benim fikrime göre hayat kumak demek çalışmada olsun, düşüncede olsun, eğlencede olsun hepsinden tad alabilmektir.

bunun önceliği birey olmaktan geçer. birey olmakla dallamalığı karıştırmayalım lütfen, gerçek anlamda birey bir ağaç gibi hür bir orman gibi kardeşcesine yaşamayı bilen rab bena hep bana demeyen kişidir.

27 yaş mühim yaştır. çünkü ne genç ne de kadayıf sayılan tam sınırda bir yaştır. bu yaşta herşey ayan beyan ortadır. kişi ne istediğini bilir. tali yollarda camurlu yollara sapa sapa olması gerekn yolu tevekkülle ve gerçeklikle gördüğü yaştır.

gelgelim ki yaşadığımız ülke ve çağ değil 27 yaşına 67 yaşına gelinse bile kişiye hayatını kurmasına izin vermez. hele ki bir direnme göstersin üzerinden silindirle geçer ve inim inim inletir.
ne olursan ol kendin olma dünyası bu ne olursan ol kendin olma dünyası bu
kişiden kişiye farklı yorumlanacak insandır. zaten hayatın kendisi kişiden kişiye farklı yorumlanıyor.

sözlük ahalisinin seveni olsun sevmeyeni olsun aşina olduğu bir deyiş vardır; kime göre neye göre. aslında cuk oturuyor bu konuya. hoş kişi bir tarafa bir de olayın genel kabul görmüş ve topluca benimseniş kriterleri vardur. toplumun kabul ettiği bazı kriterler. genelde büyükler tarafından bize miras kalmış gibidir. bunlar bizi hazır hayatlara sürükler. buna göre normalin biraz üstü için hayat kurmak;

önce okulunu bitireceksin. iyi kötü üniversite okumuş olacaksın. daha sonra erkek için askerliğini yapıp geçimini sağlayacağın bir iş güç sahibi olacaksın. az biraz kenara para da ayıracaksın. sigortasız olmaz sigorta mutlaka olmalıdır. sonra sana uygun ve anlaşabileceğin bir eş bulup evleneceksin. bu süreç biraz ilerledikten sonra çoluk çoğua kavuşmadan olmaz. sonra çocuk için yaşamaya başlayacaksın. onun ihtiyaçlarını karşılayıp onunda senin gibi hazır hayata hazırlanmasını sağlayacaksın. sonra kimbilir sen yalnız kalacaksın ya da bu dünya da birilerini yalnız bırakmak için ölümle tanışacaksın.

ama işin o kadar da hazır olmayan bir yanı vardır. sürpriz hayatlar. burada hiç bir şey planlanmamış gibi görünse de yaşan için bir düzeni veya beklentileri karşılayan tarafı vardır. olur veya olmazlarla sürüp giden bir hayattır. ancak dışarıdan bakıldığında bu hayat kurulmamıştır. nedeni ise dışarıdan bakanlar kurmamıştır. yaşanın hoşuna giden bir hayat olup olmamasına bakılmaksızın "olmamış" sesleri yükselir.

bir de bunların dışında acı hayatlar vardır. burada asla ne olup bittiğini bilmeden kişi kendini ölümle doğmuş, yalnız kalmış vs bulur. burada "olmamış" sesleri yine yükselir ama kimse neden olmamış diye sormaz. yaşan da pek mutlu değildir. o da istemez ama bu dünya düzenin de bir şeylerin değişmesi başkalarının "neden?" sorusuna bağlıdır ya o soru asla gelmeyeceğinden bu hayat onlarca olmamıştır. yaşan için ise "hayat işte"dir

bana kalırsa sıcak evlerde klavye başında olmamış demek olmuş hayatlarınızın sonucudur. sizi mutlu etmeyen şeylerin başkalarını mutlu ettiğini görmemektendir. yaş 27 olsun 30 olsun bi sınırlama olmaksızın hayat yaşayanına olmuşsa size "olmamış" demek düşüyorsa sadece şımarıklılığınızdandır.
1 /