türkiye deki sağlık sistemi

sickgod sickgod
kanadalı doktorların yüksek maaşa itiraz etmeleri üzerine 10 yıllık bir crohn hastası gözünden ülkemizdeki sağlık sistemi üzerine bir yazı yazmak istedim.

bir ilçede büyüdüm ve bu hastalığım bağırsağı etkileyen bir durumdu. uzman bir gastroentrolog tarafından takibi mümkün sadece fakat ilçemizde gastro olmadığı için iç hastalıklarına sevk edilirdim hep. doktorlar o kadar emin olarak senin problemin psikolojik derlerdi ki bu yüzden ailemden ve çevremden hep baskı görürdüm, "senin bir şeyin yok psikolojik sadece" gibisinden. beni üniversite hastanelerine bile yönlendirmezlerdi. günlerden bir gün 16 yaşımda 28 kiloya düşünce babam bu durumun psikolojik olamayacağına inanıp beni özel doktora götürdü. ince bağırsak filminin ardından inflamasyon olduğu ve üni hastanesinde takip yapılmasını önerdi. ünide 1,5 ay test yapıldı(biyopsi vs) ve ancak teşhis konulabildi. oysa devlet hastanesinde 1,5 dkda bir şeyim olmadığına film bile çekilmeden karar verilmişti. hala arasıra ilaç yazdırmaya vs giderim devlet hastanelerine doktor bi hastaya 2 dk bile ayırmıyor. 3erli hasta alanı dahi gördüm. şikayetlerimiz çözüm getirmiyor vs vs. hastalığın en önemli medikallerinden birisi olan entyvio adlı ilacı (7700tl) daha yeni sgk kapsamına aldırabildik.

uzun lafın kısası orda adamlar aldıkları maaşın artmamasını isteyip eylem yaparlarken, burda parası olmayan bir hastanın direnebilmesi mümkün değil. sistem yok olman için elinden geleni yapıyor ve en önemlisi kimse buna itiraz edemeyip max 3 günde unutuyor.
3

yalnızlığı tercih etmiş insana loser demek

leonardo da dinci leonardo da dinci
nedense bu 'tercih' genelde doğuştan geliyor. sosyal biri olup 30 yaşında "ben artık yalnızlığı tercih ediyorum" diyen var mıdır? vardır ama hint fakiridir o da. saygı duyulasıdır. ancak kalanların çoğunda psikolojik problemler olması muhtemeldir. bir arkadaştan biliyorum.

ister sosyal fobi deyin, ister sosyal izolasyon, duygusal yoksunluk gibi kavramlarla adlandırın ama mutlaka bir pürüzü vardır onun. o kişi bunu belli bir aşamadan sonra kabullenir ve kendi kimliği addeder. sonra da "ben buyum, böyle yaşamayı tercih ediyorum" der. çünkü diğer türlü hem yalnız hem de mutsuz olur. en azından yalnızlığını benimseyince kendiyle mutluluğa ulaşma şansı olur.

demem o ki, bazılarımız ya doğuştan loserdır ya da loser olmaya zorlanmıştır.

dünyanın tüm loserlarına selam olsun.
5

uber vs sarı taksi

sineld sineld
bu cümle fikrimi özetliyor:

paypal, booking, netflix, wikipedia, uber... vasat yerlinin yerine gelen bütün kaliteli, hızlı, gelişime açık, müşteri deneyimine önem veren ne veya kim varsa hepsinin önünü kesmek için uğraşıp duruyorlar. vasatın tahakkümü hız kesmiyor. nefretlik...

kaynak: www.linkedin.com

türkiyede iyi müzik yapan insanlar

pink flamingo pink flamingo
birkaç şey yazmaya gelmiştim lakin fazıl say ile hande yener'i aynı listede görünce kime ne anlatacağım amaaann dedim, gidiyorum..
13

kızların çabuk sıkılması

sarraf the great sarraf the great
bugün bir şeyle çok mutlu olan kızın iki gün sonra ama ben artık sıkıldım kiiii triplerine girmesidir.

erkekler ise öyle değil ömrünün sonuna kadar kahvede 101 oynayabilir misal.
devamı