3 mart 2018 sözlüğün bokunun çıkması

suuka bliyat suuka bliyat
"kalite düşmesi sadece burada değil, her yerde" diyerek destekleyeceğim tespit.

bozulma, ekşisözlük'te de belirgin.

olayın iki yönü var.

1. bir insan, bilmediği konuda bilgi paylaşamaz. örneğin ben, rus edebiyatı konusunda bilgi sahibi değilsem, tutup da burada rus edebiyatı üzerine katkıda bulunamam.

2. yukarıdaki tespitten bence daha önemli olanı, türk halkının psikolojisinin gün geçtikçe belirgin şekilde bozuluyor olması. bunu, gerek burada, gerek 'daha kaliteli' bilinen sözlüklerde açılan başlıklarda görebilirsiniz. açılan başlıklarda genel olarak bir çiğlik ve seviyesizlik söz konusu. ya da, bu şekilde açılan başlıkların sayısında artış olması şeklinde değiştirelim.

peki bu konuda ne yapabiliriz? bu şekilde başlıklar açmak suretiyle sözlüğü çöpe çeviren yazarlar bir şekilde engellensin, çaylak yapılsın.

ben burada günde 3 saatimi harcıyorsam, bunun 2 saat 50 dakikası birkaç yazarın mastürbasyon amacına hizmet eden çöp içeriğini okumakla geçmemeli.

başkasına hiç bir faydası olmayacak çöp başlığı açan bensem, beni de engelleyin. engelleyin ki, bir daha bir benzerini açarken iki kere düşüneyim.
dingonun ahırında yaşayan başçavuşun eşeği dingonun ahırında yaşayan başçavuşun eşeği
şimdi bu olayı bilinçsiz antibiyotik kullanımına benzetiyorum. insanlar, yaklaşık bir tarih veremeyeceğim ama muhtemelen sözlük açıldığından beri sözlükten şikayet ediyorlardır. şimdi insanlar şikayet ettikçe moderasyon bağışıklık kazanmaya başlıyor. artık insanlar ne kadar çok şikayet etmişlerse moderasyon o kadar bağışıklık kazanmış ki he bunu biliyorum bile demiyordur gördüğünde başlığı, bilinçsizce görmezden geliyordur muhtemelen. ki insanlar yapıcı da değiller , yapıcı olanlar üstüne alınmasın. öneride bulunmuyor insanlar. mesela wondrous' un bir ara bir yorumda bahsettiği bir öneri fasilitesi vardı. kimse kullanmıyor bana kalırsa bir çok insan da bilmiyor.

şimdi insanlar diyorlar ki böyle sağ tarafı dolduran ilgi çekmekten başka derdi olmayan trol, yarı trol ve sadece ilgi budalalarına bir şeyler yapalım. (demiyor da olabilir, uyduruyor olabilirim bilemedim şimdi) zaten 3 kişiyiz sözlükte. bu trol denen adam bir başlık açıyor altına 50 kişi yazıyor. suuka bliat bir başlık açıyor ve gayet güzel mantıklı ve aydınlatıcı ama altına yazan yok. şimdi bu trol sözlükte bir heyecan yaratıyor. buna reyting de denebilir. insanlar o başlığı görünce dürtüleniyor, çünkü bu başlık oldukça basit anlaşılır herkesin üzerine kafa yorabileceği bir başlık. sorun sadece moderasyonda değil yani. (bana kalırsa) bu adamı uçurursan sözlük iyice hayalet olur demedi demeyin. belki şöyle olabilir. sistemin adı:
araf, uçmadan önceki son çıkış , bana yolluk yapın
belki son dönemde fazla tepki almış ve engellenmiş yazarlar araf' a gönderilip sadece yazarlar tarafından oylanarak geri döneceği bir sistem yapılabilir.(dışardan girenlerin okuyamayacağı) bir nevi çaylaklık sistemi.

ama gerçekten canımı sıkan bir durum var ve moderasyona seslenmek istiyorum:
eyyyy moderasyon şu sağa bir öneri butonu, şu sola da bir sözlük radyosu butonu koyunuz lütfen.
editli not: ben değilim, belki yarın belki öbür gün kaçar giderim; ama senelerdir şu radyoyu ayakta tutan bir kaç güzel yürekli insan var orada ve bunu hak ediyorlar. lütfen radyoyla bir bağ kurunuz.