30 ağustos 2020 arabalara ötv zammı

1 /
delikadirulen delikadirulen
bir grup insan vardı ötv indirimi gelecek abi ikinci el fiyatları düşecek bu aralar ikinci el araç almayın diyorlardı. ha işte onları pamuklara sarıp sarmalayalım olur mu? çünkü onlar saf, onların yüreği kirlenmemiş onlardan bulunmuyor artık.
yani yüzbinlerce para vermeye hazır olduğun araca bir de zam geliyor, tamam ulan onu da ödeyecem diyorsun ama bayide araç yok. ya da gitmişsin bir bayiye, araç gelince bana ayır demişsin, sonra araç gelmiş ama kur zammı ve ötv artışından dolayı cebindeki para o aracı almaya yetmiyor. sonra diyorlar ki ikinci el piyasası neden artıyor.
men azeri degilem menim murnum dıgalı men azeri degilem menim murnum dıgalı
#18044348

bu yazıyı yazarken kendi aracımı satıp daha pahalı bir arabayı almayı planlıyordum, öyle de yaptım geçtiğimiz ay... devlet mevcut durumu okuyabilenlerin ayağına çok güzel bir orta açarak gayet makul kredi oranları sundu, çok bilmiş arkadaşlar ise "fiyatları sike sike" düşürürecekler moduna girdi

geçmiş olsun, sabaha büyük bir hüzünle uyanacaklar zira en dandik araba 10.000 tl daha zamlanmış olacak... sevgili arkadaşlar, türkiye'de yaşadığınızın farkına varın, devletin mevcut durumunun farkına varın, pollyannacılık oynamayı bırakın artık... bu ülkenin ekonomi bakanı kalkıp "vatandaşın bmw ve mercedes ile ne işi var" diyebilen bir adam, siz kalkmış bunlardan medet umuyorsunuz, vallahi daha çoook hayal kırıklığına uğrarsınız bu gidişle... neyse, ötv indirimi beklemeye devam...
3
kumanda altında bulunmayan tekne kumanda altında bulunmayan tekne
youtu.be

bu ne biçim hikaye böyle
hasta mısın nesin bana söyle
gel gidelim güneylere
yenilenip dinlenmeye
deliyim ben aslında
senin gibisin' sevmekle
deli
başarısız olduysan oldun
yıkma kendini zaten yorgunsun
ya bu deveyi güdersin
ya bu diyardan gidersin
ya vazgeçer unutursun
ya da yolun açık olsun
hadi
bu felek kimine kavun
kimine kelek yedirdi
sevilip de şımarınca
sana derhal bildirildi
tabi
nerde hani o canım gözler
hani nerde verdiğin sözler
boğuldum ben gözyaşına
elimi tutan ellerde
sorarım kendi kendime
elimi tutan ellerde
hani
yarından önce bugünden sonra yarından önce bugünden sonra
devletin "araba satılmayacak kardeşim" diyemediği için yaptığı zamcıklar..

"cari açık düştü" diye haber yapılır yakında.
bu hükumet pandemi dönemi millet kafasını dışarı çıkaramazken "cari açık bilmem ne kadar düştü" diye yaygara yaptı.

meali şudur bu işin; valla bize siz araba almayın diyemiyoruz o yüzden alacaksanız da gidin 1.0 motorlu alın az yaksın, biz az petrol ithal edelim cari açık düşsün ekonomi çok eyi diyelim keriz silkeleyelim. konumuz, derdimiz, tasamız budur...

hayırlı olsun vatana millete.
the cekat the cekat
şu an ozan tufan'ın yaptığı gibi; "böyle bişey olabilir mi yha! böyle bişey olabilir mi yöaaa! (sonsuzluk işareti)" demek istiyorum.

öncesinde bile vergisi, kredi faizi cartu curtu derken şikayet eder araç alırdık. şimdi bakıyorum 2017'de aldığım aracın fiyatı şu an iki buçuk kat daha fazla.

sevindiğim tek şey yakıt fiyatının 6'larda gezmesi, o da brent petrol fiyatının son zamanlarda aşırı düşmesi ile alakalı. eski hali olsa bir düşünün.
asdfghjklzxcvbnm asdfghjklzxcvbnm
başlığı okuyup direk malum siteye koştum ve yaptığım kontroller sonrası tam bir yıl önce 75k ya aldığım aracın bugün açılan ilanlarda 130k ya kadar ulaştığını gördüm. bir yılda tam olarak %73 fiyat artışı başka hiçbir finansal enstrümanla, kaybetme riski olmadan elde edemeyeceğiniz bir rakam.

sağ olsun mevcut hükumet türkiye deki araç kavramını 90'lar daki bakış açısına geri getirdi. araç demek o zaman insanlar için yatırım aracı demekti. hatırlayın kimse arabasını kolay kolay kullanmaz, hafta sonları ellerinde bezle saatlerce temizleyerek vakit geçirirlerdi. yanlış hatırlamıyorsam yine o zamanlar araç fiyatları ile ev fiyatları neredeyse aynı seviyedeydi.

tam 30 yıl sonra yine aynı durumdayız yine ev fiyatları ve araç fiyatları aynı seviyelerde, (hatta araç fiyatları 1 tık üstte) yine araba bir yatırım çeşidine dönüşmüş durumda. aslında bu olayın buralara gelmesini ön görmemek çok zor, o kadar çok nedeni var ki sadece birinden söz edecek olursak. sen enflasyonun altında faizle sağa sola krediler dağıtırsan aradaki farkın bir yerlerden vergiyle kapatılması gerekecek.

ülkelerin vergi gelirleri 2 çeşittir. dolaylı vergiler ve dolaysız vergiler. dolaylı vergiler dediğimiz kdv,ötv gibi vergilerdir, dolaysız vergiler ise gelir vergisi, kurumlar vergisi gibi vergilerdir. dolaylı vergilerle vergi toplamanın bir adına da mali anestezi denir. insanlar yavaş yavaş buna alıştırılır ve doğrudan vergi gibi kazançlarından direk kesinti olmadığı için ürün fiyatları içine geçirilerek tatlı tatlı öderler.

bizim ülke olarak topladığımız vergilerin neredeyse %55 i dolaylı vergidir. ab ülkelerinde ortalama bu %30-35 aralığındadır. bu yüzden yukarıda bahsettiğim durumlarda bizim gibi ülkelerde bu açığın bedeli vergi sisteminin bir getirisi olarak halka geri döner. yani bugün hükumetimiz kredilerde indirim yaptı, faizlerde indirime gitti dediği anda bilin ki bunun reel hayatta bir karşılığı yoksa bu açığın kapatılması için basit olarak %55 i size yansıyacaktır.
one2one one2one
otomobil distribütörlerinden önce malum sarı site sakinlerince; otomobillere, evlere, ayakkabılara, çoraplara, mücevherata, hizmet ilanlarına vs yüzde yirmi ila yüzde otuz zam şeklinde yansıyacak olan ötv artışıdır. çünkü bizde zam topyekün yapılır.
1 /