33 er olayı

motivasyonsuz köpek motivasyonsuz köpek
sözlükte bu olayı anlatan başka bir başlık var mı bilmiyorum.

kısaca 24 mayıs 1993 yılında dağıtım için bingöle giden silahsız 33 askerlerimizin, pkk'lı kürtlerce üzerlerine 7.500 mermi boşaltılarak şehit edilmesi olayıdır.

çenesiyle toprak kazan asker bingöl'de 1993 yılında pkk'nın 33 askeri şehit ettiği olaydan sağ kurtulan askerler o dehşet gününü yeniden anlattılar. hiçbiri o tarihi ağzına alm... milliyet

lakin seciyesini kaybetmiş, türk milleti bunu da unutmuştur.. bunun gibi bir çok şeyi unutmuş. böyle unutan bir milletin bunları yaşaması haktır belkide.
rene rene
katledilen bu 33 gencin o dönemler yeniden şekillendirilen orta doğu planları ve türkiye'nin enerji politikaları ile direkt ilgisi varmış. hükümetin o günlerde yayınlayacağı yeni düzenlemelere göre cinayete karışmamış terör örgütü mensuplarının tekrar sosyal hayata dönmesini sağlayan bir kanun çıkarılacaktı. hatta bunun taslağını dönemin önemli bir kaç gazetecisine vermişler. ertesi gün 33 er şehit edilmiş. ve bu taslak iptal edilmiş. ardından gelen olaylar sivas katliamı vb. kürt sorunu ve çözüm üzerine konuşan herkesi susturmuş ve savaş devam etmiş. ve yine çok acı ve ilginçtir ki bu olayla ilgili 6 kişi yargılanmış ve sonucunda ceza alan hiç kimse olmamış. silahsız ve sivil 33 genç, kandan beslenen sırtlanların hesaplarına kurban edilmiş, katledilmiş.

mutlaka korunmanın şart olduğu sıcak bir bölge de terhis olan bu gençler, bölge tehlikeli olduğu için birlikte yolculuk etmeleri konusunda uyarılıyorlar. ardından 40 veya 44 kişilik bu grup otobüse biniyor, şoför de bu katliamın parçası. otobüs olur olmaz yerlerde mola verip bekleye bekleye, gezdiriliyor. ardından bir yamacı çıktıktan hemen sonra ileride 100-15 kişilik kalabalık bir grup görünüyor. askerler iki sivil otobüsmüş. her iki otobüste de birisi gidip şoföre kalabalığı göstererek terörist olabilirler geri dönelim demiş. şoförler de onların nevruz kutlayan siviller olduğunu bir şey olmayacağını söylemiş. otobüsü yanaştırmış ve durdurmuş kalabalığın yanına. kapıyı açar açmaz aynı şoförün ilk sözü bunların hepsi tc askeri olmuş. teröristlerce otobüs boşaltılmış ve size zarar vermeyeceğiz diyerek bu gençleri saatlerce o köy senin bu köy benim gezdiriyorlar. teröristler otobüsü durduktan sonra ertesi gün sabaha karşı bu gençleri dizip kol kola verdirip tarıyor. 33 tanesi orada şehit oluyor, bir kaç tanesi cenazelerin arasında yaralı bir şekilde kalıyor.

teröristlerin uzaklaştığından emin olduktan sonra yardım için asfalta çıkıyorlar, araçlar üzerleri kan içerisinde olduğu için korkup durmuyor, yola bir ağaçla barikat yaparak gelen bir aracı durdurup en yakın birliğe gidiyorlar.

ilginç bir detayda iki er arkadaşlarınca teşhis edilmesine rağmen kimsesiz olanla diğeri birbirine karıştırılıyor ve o şekilde yanlış gömülüyor. cenazeleri teşhis etmek için orada olan bir erin iddiası bunlar.