4 kasım 2017 suudi arabistan sivil darbesi

1 /
mehmetorçan mehmetorçan
18 de fazla prens, generaller,bakanlar mekke medine cidde emirleri( vali) , büyük işadamları yolsuzluk suçlamasıyla tutuklandı ülke hava sahası uluslararası uçuşlara kapatıldı.

ha birde yemenden firlatilan balistik füze havaalani yakınlarında büyük patlamaya sebeb olmuş
çok enteresan olaylar.

abd suudi amerikayı yeniden dizayn mı ediyor?
petrol üretimi etkilenirse ülkece artan dolar ile birlikte iyicene girdabın içine dustuk demektir
dumrul dumrul
lübnan'da başbakanın istifa ettiği gün gerçekleşen hadisedir. ayrıca yalnızca birkaç gün önce abd yetkilileri suriye ile görüşmüş ama her ne önerdilerse suriye bunu kabul etmemiş deniyor.

suriye'deki vekalet savaşından yenilgiyle ayrılan takıma ceza kesiliyor. şimdi taze kurulacak olan ekip oyuna yeni bir nefes getirir mi?

çok uzun olmayan bir vadede iran'a karşı askeri bir takım hareketler olursa şaşırmamak lazım sanki.

bi de şey var... darbe bir ülkeyi yüz yıl geriye götürür diyolar.
edit: ürdün'e sıçramış, başbakan kaçmış falan deniyor ama sadece türkçe twitlerde var. sallamasyon galiba.
dsaewq dsaewq
ılımlı islam'a geçiş sürecinde "din elden getti, daş yağacak başımıza" diyecek tayfayı sikerttiler. abd'nin emri üzerine araplar sike sike radikalliklerinden vazgeçecek anlaşılan.

neyse 100 yıl sonranın çomar yönetiminde ki arabistan'ında "zulüm yılları" olarak anlatılacak olaylar başlıyor. benim radikal islamcı arap kardeşimi zorla insana dönüştürdüler :((.
azwepsa azwepsa
kralın onayıyla, "ılımlı islam" konusunu açan veliaht prensin başında bulunduğu yolsuzlukla mücadele komisyonunun kararıyla bir dizi bakan, prens ve vali içeri alınıyor.

meseleyi son bir haftada suriye'de lübnan'da olanlara bağlamak çok da mantıklı değil. suudi arabistan'da olan çok daha evvel başlayan bir sürecin yeni bir adımı sadece. eski kral öldüğünden beri suudi arabistan fokur fokur kaynıyor. hele hele bu "ılımlı" veliaht prens atanınca mesele hepten karıştı. ancak görünen o ki suudi arabistan'ın gelecekteki yönetimi bugünün kontrolünü şimdiden ele almış.

silahlanmaya ayırdığı bütçesini kısa sürede rusya'nın bile üzerine çıkaran bir ülke için "suriye'de tokadı yiyince" gibi laflar etmek çok hoş olmayabilir. yemenden başka bir yerde daha kullanmak için gaza getirmeyin arapları. bokunu çıkarıverirler.
laleli esnafı laleli esnafı
trump'ın başkan seçilmeden önce ve sonra söyledikleri. a hologram for the king'in zamanlaması. suud'da olan biten. aynı gün lübnan başbakanının istifası. melih gökçek zaten gitti.

illuminati yiyor ama çalışıyor beyler.
sychtianarch sychtianarch
ılımlı islam projesi artık tamamen rafa kalkmıştır. arap baharında bu işin yürümeyeceğini, ortadoğu'nun batı'nın kafasında tasarladığı ortadoğu olmadığını anlamışlardı. son dönem suudilerin ılımlı islam reformları adına, kadınlara araba kullanma serberstliğinin tanınması, spor salonlarında maç izleme yasağının kalkması gibi göstermelik adımlar atılmıştı. sanıyorum kıç kaşıntısının sebebi budur.

ilerleyen dönemlerde atatürkçülerden daha çok kemalist bir akepe ile karşı karşıya kalacağız. zaten erken seçim olsun veya olmasın, akepe de ülkenin içine fena halde sıcağığının farkında. umarım hiç bir ak çomar gaza gelip atatürk'e küfretme gafletine düşmez. fsahsfha. reisimiz son virajı hiç olmadığı kadar keskin alacak. savrulacaklar olacaktır.

darbe var, darbe var. her darbe kötü olacak diye bir şey yok. kansızı var, kanlısı var. ele yüze bulaştırılanı var, tere yağından kıl çeker gibi yapılanı var. gerçek şu ki, darbeler türkiye ve ortaoğu gibi homojen olmayan geri toplumlarda olmaya devam edecektir. her şeyden önce atatürk devrimleri için olgunlaşmamış türkiye toıplumu arap baharı için bir model, hakem konumunda bir ülkeydi. şimdi ise arap yarım adası ve çevre ülkeler türkiye'ye model olma yarışına girişmiş gözüküyorlar. hatırlıyorum bu bir yıl içerisinde türkiye, bae tarafından köktencilikle suçlanmıştı.
needforspeed needforspeed
şimdi bu suud ailesi çok büyük. mesela kral 50 çocuk falan yapıyor. onların da 30-40 çocuğu olsa tahmin edin nasıl bir yakın akraba nüfusu var.

bunların hepsi de hayvani derecede zengin.

suudi arabistan petrol fiyatları düştüğü için ekonomik olarak batıyor.

bu kadar büyük bir kraliyet ailesi de pek çoko konuda karmaşa yaratıyor.

bu adamlar elimine edilerek paralarına el konacak. bu paralarla da hazinedeki delik yamanacak olay budur.

yolsuzluk falan hikaye, duyan gören de suudta kural kaide var sanacak.
derun derun
bu rihanna' yı götüren bir prens vardı. acaba o da tutuklananlar arasında mıdır diye merak ettim şimdi. gerçi o suud muydu değil miydi bilemedim.
kesyapistirmikelanj kesyapistirmikelanj
en son hutilerle mi tutilerle mi ne fiti fiti yapıyorlardı. savaş ihtimali konuşuluyor. altın kaplı keleşlerle çözerler artık olayı.

suudların derdine düştük dünyaya bak. suud isyanını bastıran kavalalıyı gel de arama.
80 sonrası genç 80 sonrası genç
şehzade boğdurmak, kardeş katli gibi yöntemler yerine yolsuzlukla mücadele yöntemi tercih edilmiş taht kavgası.

trump'ın ilk yurt dışı ziyaretini suudi arabistan'a yapıp garip garip pozlar vermesinden sonra herkes bir şeyler bekliyordu zaten. arabistan'ın iran'a karşı düzenlenmesine başlanmış oldu zannımca. karşı çıkabilecek olanları da topluyorlar.

gözaltına alınan tv kanalı başkanlarından anladığım düzenleme karşılığında iktidar sağlamlaştırma işini hızlı yapmak istiyorlar. bahsi geçen tv kanalları ne derece etkin arabistan medyası içinde bilmiyorum tabi.

o değil de dertleri ılımlı islama geçiş olsaydı da bulundukları çağ ile birlikte daha atlamaları gereken 2 çağ var. atılan ilk adımlara baksanıza allah aşkına kadınlar araba kullanabilsin, spor salonunda maç izlenebilsin... ohooo...

gelecek senaryoları dolaşıyor sağda solda ama benim gözler rusya'da bakalım. putin de konuşmaktan ziyade eylem adamı. o yüzden ne söyleyeceğinden çok ne yapacağını bekliyorum.
1 /