5 mayıs

1 /
dalgalandım da duruldum dalgalandım da duruldum
ira militanı bobby sands' in 66 gün açlık grevi sonuncu öldüğü gün. birleşik krallık parlementosu üyesiydi. ölümünden sonra uzun yıllar terörist mi kahraman mı diye tartışmalar yaşanmış.
zıpır zıpır
hiç ummadığım bir anda karşıma çıkan leziz mi leziz bir şarkı.
sözlük sağ olsun şarkının deniz gezmiş için yapıldığını öğrendim. ama bu şarkı sınırlarını çoktan aşmış durumda her güzel sanat eseri gibi.

var ol hüsnü abim.
olefin olefin
hüsnü arkan'ın deniz'e yazdığı,belki ona yazılanlar içerinde en güzeli olan,hüzün kaynağı şarkının adıdır.

"ah benim güzel abim,uzun abim,uçurum çiçeği abim."

şarkı için:
mordem mordem
ilk özel tv olma özelliği taşıyan star tv'nin hayatımıza girdiği gün. cem uzanın icraatlarından biri. (1990 - ilk özel televizyon kanalı olan magic box şirketinin star 1 televizyonu programlı yayına başladı)

türkiyenin uluslar arası camiada halter dalında elde ettiği başarının tarihi. ( 1994 - naim süleymanoğlu, çek cumhuriyeti'nde yapılan avrupa halter şampiyonası'nda 64 kiloda dünya rekoru kırarak üç altın madalya kazandı.)

büyük biritanya toğrağı olan kuzey irlanda da silahlı mücadele yapan ''ira'' (irlanda cumhuriyet ordusu ) militanı bobby sands açlık grevinin sonunda ingiltere'de hapishanede öldüğü gün. . sands aynı zamanda birleşik krallık parlamento'sunun da bir üyesiydi. ( bununla ilgili izlemenizi tavsiye edeceğim güzel bir film(bkz: hunger açlık )
1 /