6 günde evreni yaratan neden kuranı 23 yılda indir

bugecedeuykuyok bugecedeuykuyok
6 günden kast edilenin bizim yaşadığımız bildiğimiz anlamda ki 6 gün olduğunu zannetmiyorum. kutsal kitaplarda anlatılan çoğu şeyler insanların anlayabilmesi ya da inancını kuvvetlendirmesi için basit örneklemelerle sunulmuştur tahrifat, uydurma vardır yoktur o konuda bir şey diyemem ama yazılan aktarılanın hepsini günümüz kavramlarıyla ölçememek gerekir diye düşünüyorum.
bugecedeuykuyok bugecedeuykuyok
biri; inancı, başkalarının inandığı ya da ister inanır ister inanmaz böyle anlatıla gelmiş bazı konuları alaya almak için başlık açar, başkaları bunun altında komiklik yapıyorum diye iyice cılkını çıkartır. yazılana kendince bir yorum girersin bu sözlük stand-upcilari hemen eksiyi basar. sanki o yaradılışın gerçekleştiği 6 günü yaşadın sonra kitap bekliyordun da 23 yıl sana çok uzun geldi. merak edip okumak istersen en fazla bir haftanı alır o yüzden dert etme kaç yıl da gelmiş.
mncdprssv mncdprssv
madem ortada "isteseydi yapardı" modunda bir tanrımız var..

neden tek seferde upload etmemiş dosyaları?

peygamberi mi yetersizdi?

yetersiz ise hangi konuda?

yetersizse neden öyle yaratmayı seçti?

ayetlerle tanrıların tercihlerini açıklıyorsunuz madem -ki elinizden başkası gelmez- şunları da açıklarsanız seviniriz..
üniversiteyi bakire bitiren kız üniversiteyi bakire bitiren kız
mal oğlu mal birinin sorusu. adam evrendeki bütün zamanı, dünya zamanına indirgemiş. kuran'da yevm kelimesi gün,evre,dönem anlamlarına gelir. dünya nın bir günüyle plüton un bir günü bile aynı değilken,sonsuz uzay boşluğundaki zaman döngüsünü adam 24 saat üzerinden değerlendiriyor.
şunu da şuraya bırakayım, belki biraz beynini kullanırsın.

3
kuyruksuztilki kuyruksuztilki
her şeye bir cevabı olsun diye. düşün biri bir şey anlatıyor bir gün önce, sen de diyorsun ki o kadar mucizeyse herşeyi de önceden biliyorsa tak diye insin. zaten millet yeni yeni inanacak kolay değil, eşeğin aklına karpuz kabuğu sokmuşsun, hemen ertesi gün tak bir ayet, ahmet dün dedi ya neden bla bla... bugün bana şöyle bir ayet indi,

o kafirler dediler ki neden....

bir de böyle nefret dolu. adam merak etmiş sormuş, o kafirler olmasa o kitap 600 sayfa olmazdı. her devirde kafasına yatmayanı soranlar bir de her şeyi olduğu gibi kabul edenler var. şimdi orda o kafirler şunu dedi diye başlayan cümleler ne yazık ki mucize değil. evet o kafirler böyle mucize mi olur da dediler, benim için de bir ayet elbet var.
ropte ropte
din toplumsal bir olaydır. hz. muhammed öncesi arap yarımadasının nasıl bir yer olduğunu biliyoruz. ve hz. muhammed'den sonra yaşanan değişimi ve dönüşümü de biliyoruz. çok büyük yeniliklerle birlikte inanılmaz bir toplumsal değişim geldi. takdir edersiniz ki bu toplumsal değişim de zamanla olur. toplumun bunu hazmetmesi gerekir. bir anda alışkın oldukları hayattan bambaşka bir hayata adapte olmaları, yenilikleri kabullenmeleri çok zor. haliyle hazmede hazmede, adım adım cahil bir toplumu adam etmiştir hz muhammet.

bu dediğiniz şuna benziyor: atatürk bir günde cumhuriyetleri ilan etti de inkılapları neden 15 yıla yaydı demek gibi. hiçbir toplumsal dönüşüm bir anda olmaz.

kuran'ın parça parça ve 15 yılda inmesinin sebeplerden birinin de yol gösterici olmasındandır. kuran her çağa ve tüm insanlığa indirildiğinden dolayı bazı ifadeler muallaktır. bu noktada hangi olay üzerne ayetlerin geldiğine bakarak da tefsir ve yorum yapılabilir.

ha evrenin 6 günde yaratılması konusu da boyutlar arası zaman farklılıklarından. allah katındaki zamanla bizim zamanmız aynı değil. hiç mi inception izlemediniz?