8 mart dünya emekçi kadınlar günü kutlu olsun

harici gazelhan harici gazelhan
gericilik düzeyindeki muhafazakâr siyasetin bu coğrafyanın kadınlarına yutturmaya çalıştığı "cennet anaların ayakları altındadır" masalını yemeyen, dininin ona biçtiği ikinci sınıf insan rolüne karşı çıkıp, "ben erkeğin geri dörtlüsünde iki adım gerisinde değil , onunla omuz omuza hayatın her yerinde olacağım" diyen kadınların günüdür .

kutlu olsun..
yahudicowboy yahudicowboy
başıma bir şey gelmeyecekse diye başlayacaktım ancak gelirse gelsin sorun değil. efendim bu günün de içine sıçtınız, sıçtık, sıçtılar ve sıçarlar... en son bir mağazanın önünden geçerken kadınlar günü indirimi yazısını görünce kan beynime sıçradı. lan bu ne?! ayakkabı bağlasak fırsata çeviriyorsun. yahu zaten kadınlar günü fetişizmi aldı başını gitti. yılın 364 günü kendini kadın hissetmeyen bile bu gün de kadının dibi kesiliyor. yanıyorum yanıyorum bu samimiyetsiz hale, tavra yanıyorum. yakında anaokullarında çoluk çocuğa ruj sürüp allık basar, benim bedenim çünkü ben kadınım gibi sloganlar türetirsiniz....


bakın olabildiğince sakin olarak yalvarıyorum. tüketim toplumunun gereklerini yerine getirerek vahşi kapitalist sisteme ayak uyduruyoruz. merak etmeyin buradan şanlı, şerefli devrimci cakaları satmayacağım. zaten bu sisteme belli oranlarda hizmet ediyorum ama bizi biz yapan değerlerden ödün vermeyelim. kadın denilen varlık, insanın çıkış noktasıdır. insanın yetişmesi demektir. ne bileyim karakterinin oturduğu sebeptir. kadın açıkçası her şeydir. sakın gelme; yılda bir gün olsun hatırlayalım diye, kalbinle beraber her yerini kırarım. senin kadınlar gününde yaptığın şebeklik belli kartellerin, patronların cebini dolduracak, ertesi gün herkes hayatına devam ederken, patronlar ciroya bu ay iyi katkı yaptık diye sayıklarken; sen bir gün öncesinde şebeklik yaparak gururunu okşadığın kadının farkına varmayacaksın.

tüm bunların yerine her gün tebessüm etsen yeter ulan! böylece samimiyet sınırlarından çıkmayacaksın, ensesi kalınların enselerine katkıda bulunmayacaksın ve en önemlisi de insan olmanın dayanılmaz hafifliğini yaşayacaksın. kadını yücelteceksen her gün yücelt ama tribünlere oynamadan!
sasaki endo sasaki endo
tüm emekçi ve hazır yiyen, saati 400 tl escortların da günüdür. yiğit anaların, cırlak kız kardeşlerin de günüdür. gününüz kutluğ olsun. burada yapacağım tek ayrım türk kadınlarına olacaktır. türk kadınları ayrı tabi. onlar can can.
mehmetorçan mehmetorçan
çoğunlukla ortadoğuda şiddet gören, öldürülen, özgürlüğü elinden alınan, sadece olabildiğince çocuk doğurma ve büyütme görevi verilen yüzbinlerce kadın var.
ha sonra ortamlarda biraz süsleyerek mezopotamya da işaret ederek " kadınlar güneşi doğuruyor " dersin yezidi atasözü diye.kendi kafalarında sanki diger ortadoğu halklarından farklıymış gibi bir imaj yaratmaya çalışıyorlar ya beni benden alıyorlar. neyse bu da bir gelişme.

ama gel gör ki realite "abisi ölünce onun karısıyla kendini nikahlama." evet bu gözler buna şahit oldu.
ortadoğuya yaklaştıkça kadının değeri azalıyor net.
selamin aleykiii selamin aleykiii
kadını döv, yak, tecavüz et, parçala... sonra günün kutlu olsun!!! yok öyle olmuyor o iş arkadaş, önce kendine gel. o işin doğrusu tek günde değil, her gün o günün kutlu olduğunu gösterdiğinde ya da neyse zaten başaramayacaksın!! günler sana zulüm etmesin kadın. emekçiliğinin günü kutlu olsun, hergünün kutlu olsun..
ela gozlerimdeki renkli hikayeler ela gozlerimdeki renkli hikayeler
"bir kadın isterse kendini doğurabilir. bir kadın isterse dağ başında bile kalsa dimdik durabilir. mücadele verebilir, sıfırdan başlayabilir. burada karanlık çöktüğünde yalnız hissetmiyorum kendimi. siz iyi insanlar iyi ki varsınız. kadın arkadaşlarım, hiçbir zaman kirpiğiniz yere düşmesin. alnınız hep dik; dimdik onurlu kalsın. bir kardeş olarak ellerimi avucunuzda hissediyorum".

çilem doğan, yasemin çakal, nevin yıldırım ve onlar gibi tüm kadınlar, elleriniz hep avuçlarımızda, bir daha kirpiğiniz yere düşmesin.♥️
sickgod sickgod
idealleri olan, özgürlük kavramını yozlaştırıp da duruşunu bozmayan, karşılığının olmadığı emeklerin sahibi tüm kadınlarımızın günü kutlu olsun.
elayazen elayazen
2017'de,türkiye'de kadın:
*407 kadın cinayete kurban gitmiş.(2016 yılında 328 kadın, 2015 yılında 303 kadın erkek şiddetinin kurbanı olmuştu)
*kadınların yüzde 92'si sendikasız, yüzde 25'i güvencesiz çalışıyor.
*türkiye cinsiyet eşitsizliğinde145 ülke içinde 131. sırada.
*çocuk, temizlik, bulaşık, yemeğe ayrılan zamanda kadınlarımız oecd şampiyonu.
*her 10 kadından en az 3'ü 18 yaşının altında evlendirildi.
*17 bine yakın kız çocuğu doğum yaptı.doğum yapan kız çocuklarının 234'ü olmak üzere 15 yaşın altında.

kaynak:onedio


böyle bakınca dünya kadınlar günü yine pek kutlu olmamış.8 mart 1857'den beri değişen şey kapitalist sistemin geliştirdiği, 8 martı pazarlama olmuş. kadınlara özel çiçek,çikolata sepetleri,hediyeler,mesajlar... yazık! nasıl da herşeyin içi bu kadar boşaltılıp, kolay doldurulabiliniyor.
mor sümbül soğanı mor sümbül soğanı
8 mart'ın dünya emekçi kadınlar günü olarak kutlanılmasının nedenini çoğumuz biliriz. bilmeyenler elbette önceki girilere bakabilir. bense bugün başıma gelen bir olayı buraya
yazmak istiyorum.

bu sabah metrodan çıkarken bir kadının çığlığını duydum. şehrin göbeğinde olduğum için olayın bu yönde olacağını asla tahmin etmeden o yöne baktım. bir genç kızla karşısında onun yaşlarında bir adam bağrışıyor. adam, kadına emirler yağdırıyor, fiziksel şiddete bir adım kalan hareketlerde bulunuyor. o sırada etraftakiler de gelmeye başladı, kimisi izliyor kimisi adamı tutmaya çalışıyor kimimiz de olayı anlamaya çalışıyoruz. biraz sonra orta yaşlı bi beyefendi adamı az uzaklaştırdı, genç kız arabaya bindi, arkadaşı da onun yanına. kızın arkadaşıyla konuştum. bilindik senaryo: kız ayrılmak istiyor, erkek bunu kabul etmiyor, üstelik ölüm tehditleri ediyor (seni de kendimi de öldürürüm.).

o sırada oradan geçen kadın sığınma evleri müdürü olduğunu öğrendiğim bi hanımefendi olayı görüp geliyor. mağdur genç kızla konuşuyorlar, korkmaması gerektiğini onun yanında olduğumuzu falan deyip polis çağırdılar. ben kızın arkadaşıyla konuşuyorum, her kadının başına gelmiş veya gelmesi muhtemel bir olay, ailenize söyleyin onlar muhakkak bilsin, gibi şeyler söylüyorum. bu tip psikopat birisiyle zamanında uğraşmış, çok şükür kurtulmuş bir insan olarak deneyimlerimi, onu anladığımı söylüyorum. kız bana "başkasıyla konuşurken gayet normal davranıyor, ama yalnızken psikopatlaşıyor." diyor, onu öyle güzel anlıyorum ki bir an olsun yalan söylediğini düşünmüyorum. gerçekten de bu psikopatı az öteye götüren beyefendiyi normal bir insan olduğuna ikna ediyor: "iki dakika konuşun, ne olacak." deyip dönüyor amca (beyefendi iyi niyetli gerçekten, kıza bi şey olsun istemediğini anlıyorum, olayı yalan yanlış yazmayayım.) tabii ki konuşmuyorlar.

adamla göz göze geldiğimde suratındaki o gözü dönmüş ifadeyi görüyorum. polis geliyor, az konuştuktan sonra "biz şimdi sizi karakola götürsek çıkışta o kızgınlığıyla yine yapacağını yapar. sen düşün, sonra istediğin zaman yine karakola gidebilirsin." diyor. o korkuyla kız da kabul ediyor. polis oradan henüz ayrılmadan yine şunları şunları yapabilirsin, diye. polis gidince de hızla oradan uzaklaşıyorlar.

kıza ulaşmak için elimde yalnızca bir ismi bir de okulu var. nasıl, iyi mi diye o kadar çok merak ediyorum ki niye telefonunu almadım diye kendime kızıyorum. koca okulda inşallah bulabilirim.


maalesef kutlu olmuyor, 8 mart dünya kadınlar günümüz kutlu olmuyor. akşam yine haberlerde görürüz: "8 mart dünya emekçi kadınlar gününde yine dehşet verici olay-lar yaşandı." gerçekten üzülüyorum. kadının bu kadar değersizleştirilmesine üzülüyorum. az evvel yazdığım olaydaki psikopat, iyi bir üniversitede okuyormuş. keşke matematik, fen, türkçe derslerini öğretene kadar insanlığı öğretebilsek.
malzemecipanda malzemecipanda
kutlu olsun ama sadece türkçe'yi düzgün kullanabilen kadınlara...
ben anlamıyorum: bakanlık çalışanları kpss ile işe alınmıyor mu? bu mesajı yazan kişi (kadın ya da erkek, fark etmez) bu türkçe seviyesi ile nasıl kazandı o sınavı? hangi salak bunu mülakatta kayırdı?

neyse... boşuna sinirlenmeyeyim. tüm emekçi kadınların kadınlar günü kutlu olsun.