8 mart dünya kadınlar gününüz kutlu olsun

1 /
bubirsosyaldeneydir bubirsosyaldeneydir
herhangi bir ön ad- sıfat olmaksızın kutlanması gereken gündür zira dünya kadınlar günü, emekçi ya da değil dikkate alınmaksızın kutlanmalı. eğer emekçi olup olmayacaklarını da dikkate alacak olursak kadın kavramı emekçi olma durumunu da kapsayacağından anlatım bozukluğuna sebep olacağını paylaşmakta sakınca görmüyorum.

ps: iş bu giriyi yazan kesinlikle feminist değildir, erkeğin etinden sütünden yararlanma taraftarıdır.

ps2: atın at gözlüklerinizi, az biraz açık görüşlü olun ^^. (bkz: happy international women s day)

venüsten gelen venüsten gelen
bugün sosyal medyada, whatsapp gruplarında bolca maruz kalacağımız söz öbeği.
nazarımda zerre kıymeti yok.

kadınlar hala insanlık dışı şartlarda çalışıyorsa,
hala sosyal yaşamda ikinci sınıf muamele görüyorsa,
hala kıyafeti nedeniyle ahlak değerlendirmesine maruz kalıyorsa,
sırf kadın diye oturduğu direksiyon başında potansiyel trafik canavarı görülüyorsa,
dövülüp sövülüyor, tecavüze uğruyorsa,
küçük yaşta satılıyorsa, ve buna devlet mani olmuyorsa,
öldürülüyorsa,
ve en acısı bunları yapanlar gerekli cezaları almıyorsa..

affedersiniz ama o süslü sahte duyar mesajlarınızı alın götünüze sokun.

bir gün değil her gün hatırlamalı bla bla diye alttan alttan yalvarmayacağım da üstelik.

bir minnetim varsa beni kimseye muhtaç olma diyerek bir meslek sahibi olmama sebep olan anneme ve tabi babama.
yobaz topraklara yerleşmemiş rahmetli dedeme..
ötesi fasa fiso.
gildor tulcakelume gildor tulcakelume
turkiye'de, yani sifir kadin hareketinin oldugu bir ulkede ironik bir sekilde kutlanan gun.

kim hangi orgutlere uye, hangi eylemlere katilmis da sesini duyumak icin bagirmis?
kim "aman bi tek benim cabamla mi degisecek" demeden emek vermis...

onlarin gunu kutlu olsun. 9/5 calisan kolelerin degil.
1
han solo han solo
dünya kadınlar günü, dünya emekçi kadınlar günü... fark etmez gerek etrafta gerek sosyal medyada kadınlar için anafikri "siz de bizim gibi yaşayın" olan mesajlarla kutluyoruz bu çok zoruma gidiyor... kadınların öldürülmediği, sömürülmediği, intihara sürüklenmediği, tecavüze, tacize, istismara, suistimale uğramadığı, şiddete maruz kalmadığı bir dünya dilerken çok utanıyorum... çünkü bunun müsebbibi büyük oranda biziz, erkekler... her şeye rağmen kutlu olsun dostlar...
1
imam zeker imam zeker
hiçbir kalbi kırmadan, hiçbir gönlü incitmeden sabahın şu saatinde yatağında alev alev yanan saçlarını, dudaklarını ısırarak gerisin geriye atan tüm kadınların kadınlar gününü, boyunlarından öpmek suretiyle kutlamak istiyorum.

not: bakireler ve çirkinler hariç
cek ne kılsın cek ne kılsın
aslında bugünün ismi dünya emekçi kadınlar günüdür. işte kapitalizm, tüketim çılgınlığı gibi nedenlerle asıl nedeninin dışına çıkıp dünya kadınlar günü olarak değişmiştir.

ortaya çıkış nedeni de amerika'da bir fabrikada çalışan kadınların çalışma şartlarını protesto etmesidir. o grev sırasında çıkan çatışmada onlarca kadın hayatını kaybetmiştir. o günden sonra her yıl aynı tarihte anma törenleri yapılmış, önce amerika'da sonra da avrupa'da olmak üzere o günün dünya emekçi kadınlar günü olarak kutlanmasına karar verilmiş. fakat zamanla emekçi kelimesi çıkartılmış, dünya kadınlar günü olarak anılmaya başlanmış. kim bilir "emek" ürkütücü bir kelime olarak gelmiş olabilir bazılarına!

emekçi ya da değil günümüzde bunun bir önemi artık yok. her türlü eziyete, fiziki ya da psikolojik şiddete, ayrımcılığa, cinsiyetçiliğe, ötekileştirilmeye maruz kalan tüm kadınların günü kutlu olsun. iyi niyetle geleceğe yönelik olumlu cümleler kurmak istiyor insan, kadınların bu tip eziyetlerden bir gün kurtulacağına inanmak istiyor. ama inancımız yoksa da en azından umudumuz olsun. umarım bir gün gerçekten eşit şartlarda beraber yaşayabiliriz!
skadi skadi
bence gayet fark edendir, öyle nutuk çekmek gibi bi niyetim filan yok ama kabaca anlatmak gerekirse kimse kadın olduğum için bana özel bir gün atfetsin, kutlasın filan istemem aslında. beyaz yakalı da olsam, üretime kol gücüyle ya da kafa gücüyle katılan benim. teknik, matematiksel, ya da bilimsel her türlü tanımlamaya göre de işçi olan benim, bu istediği kadar şekil değiştirsin.benim üzerimden kar eden kim? güler sabancı, ümit boyner.
tanrım sana geliyorum tanrım sana geliyorum
erkeklerin çoğunun klavye ile duyar kasıp ardından herkese yürüyen, vurdumduymaz öküz olacakları diğer 364 gün var. normal bi gün geçirmek için bugün var. yarın başlıyor asıl gününüz!

günümüz kutlu olsun kadınlar!
di mi ya di mi ya
çok bi mutlu oldum bugün. herkes mesaj attı, aradı .
kadın olmak hep böyle keyifli olsa keşke.
analarımız, emekçi kadınlarımız, hayatını zorlukla kazanmak zorunda olanlarımız, kocasının dayağından bezmiş olanlarımız... hepimizin dünya kadınlar günü kutlu olsun.
güzel günlere.
ela gozlerimdeki renkli hikayeler ela gozlerimdeki renkli hikayeler
facebook, interaktif sözlükler, instagram vesair sitelerde kendine kadın profili açıp, baya baya kadınmış gibi takılan, regl sancısı bile tutan(!) erkeklerin de 8 mart kadınlar gününü içtenlikle kutlarım.
sevgiler bacılarım.
alfredhitchcockunbeynininkaranlıkdehlizleri alfredhitchcockunbeynininkaranlıkdehlizleri
mutlaka vurgulanmalı ki bugünün ismi "dünya emekçi kadınlar günüdür". "bayanlar günü, hanımlar günü" değildir. hele ki, sömürücü patron kadınların günü hiç değildir.
lanet olsun, neden halâ emekçiler en doğal haklarını alabilmek için kanlarıyla bedel ödemek zorundadır?
mevlüt şekeri hüznü mevlüt şekeri hüznü
kutlu olsun tabi. neden olmasın? 2. uluslararası sosyalist kadın konferansı'nda kutlanılmasına karar verilen bu güne hangi adı verirsek verelim, hakkını verelim. bugün kadın emeği hala çifte sömürülüyor, aynı statüdeki erkeğin karşısında. hem ücretsiz hem de ücretli emeğinin karşılığını alamıyor kadın. ikinci sınıf vatandaş falan dememe gerek yok. hepiniz biliyorsunuz ki, öyleyiz. birçoğunuz da bunun böyle olması gerektiğine inanıyor. birbirimizi yemeyelim. daha güçsüz, daha savunmasız, daha o bu addediyorsunuz bizleri. oğlum biz doğuruyoruz! bakın içimize bir hücre bırakıyorsunuz ve biz o hücreyi kelimenin tam manasıyla kanımızla besliyoruz ve bir insan yaratıyoruz. bu güç değil mi? misal siz dövüyorsunuz, biz yaşamaya devam ediyoruz. bu güç değil mi? belki de buna bozulup bir daha dövüyorsunuz, daha çok tecavüz ediyor, daha çok hakaret ediyorsunuz; ama yaşıyoruz. bu güç değil mi? afrika'da içtiğiniz suyu kilometrelerce yoldan taşıyoruz, bu güç değil mi? filipinler'den arap ülkelerine gelip bebek bakıyoruz emzikli çocuklarımızı bırakıp, bu güç değil mi? gece yürüyüşü düzenliyoruz, geceleri bizden çalmaya çalıştığınız için, bu güç değil mi? ananızın ve babanızın size öğrettiği tüm yanlışları beyninizden kazımak için, sevgilinizken ve eşinizken defaatle aynı konular üzerinde sizinle tartışıyoruz, geri adım atmıyoruz haklı olduğumuz yerde, bu güç değil mi? doğurmamayı seçiyoruz, bu güç değil mi? hep bir yol arıyor, bir yol buluyoruz. sizi ve kendimizi kucaklıyoruz. tabii ki dünya kadınlar günümüz, mücadele dolu ve kutlu olsun. çok kafalar yarılacak; ama hakkımız olan eşitliği de alacağız. müsterih olun.
1 /