8 mart yeni askerlik sisteminin açıklanması

yürüyen adam yürüyen adam
savunma bakanı hulusi akar tarafından açıklanan modeldir. bana biraz gereksiz ve karışık geldi yani tamamen profesyonele geçmek yerine dallı budaklı bir sistem olmuş. anladığım kadarıyla okuyan uzun dönem okumayan kısa dönem yapacak gibi sanırım. ters olmuş. okumamak mı lazım şimdi kısa dönem için anlayamadım.


dumrul dumrul
bedelli askerlik hakkında her fırsatta atıp tutan devlet bahçeli ve bir öyle bir böyle konuşan rte ortaklığı sayesinde bedelli askerlik kalıcı şekilde kurumsallaşmış.
özet:

parası olan bir ay, lise mezunu yedi ay, üniversite mezunu ise on iki ay askerlik yapacak.

(bkz: fakirler ölsün porsche dan selamlar)
1
arcobaleno arcobaleno
eğitimdeki gibi olursa her genel kurmay başkanı değiştiğinde bir sistem değişikliği yaşarız. üzerine düşünüldü, araştırıldı demiş ancak bu araştırma beyin gücünün doğru şekilde kullanılmasına mı yönelik, yoksa toplum nabzına doğru şerbetin verilmesine mi yönelik acaba?
house md house md
"bir millet ordusuna güvenebilmelidir."

her şey böyle başladı:
işbu düzenlemeye dair mide bulandıran sözcükler: "para", "kura", "değerlendirme".

paranın mevcut iktidar için ne ifade ettiği umumun malumu. kuralarda neler olup bittiği hakkında da az çok fikriniz mevcut. değerlendirmeler de hangi kıstaslara göre yapılıyor; sağır sultan bile malumat sahibi.

artık, işgaller farklı prosedürlere göre yapılıyor farkındaysanız.

benim gibi "mikro milliyetçiliğin çağın vebalarından biri olduğuna inanan birine" bunları yazdırdınız ya; cidden tebrikler.
kaptonur kaptonur
doğrusu kimse tarafından anlaşılmayan askerlik şeysi.

arkadaşlar açıklıyorum toplanın.

bedelli süresi bütün eğitim seviyeleri için 1 ay.
bütün eğitim seviyelerinde bedelli yapmayacaksan ve askerliği rütbeli yapmak istemiyorsan 5 ay daha askerlik yapacaksın ama para almayacaksın. eğer devam etmek istersen geriye kalan 6 ayda maaş alacaksın. myo ve lisans mezunları eğer rütbeli yapmak istemiyorsa 2 ay yapacak diye bir kural yok yani. o, para karşılığı ve rütbeli yapmak isteyenler için. eyyorlamam bu kadar.
sw pls sw pls
güzel sistemdir. ben olayı anladım.

arkadaşlar, olay kısaca şu. bedelli yapmak isteyen eğitim durumu ne olursa olsun 1 ay askerlik yapacak, sonra başvuruda bulunacak. eski sistemden en önemli farkı, bedelli yapmak istemiyorsan, eğitim düzeyin ne olursa olsun er/erbaş olarak 6 ay askerlik yapmak zorundasın. eğer lisans mezunu isen 1 yıl yedek subay olarak askerlik yapabilirsin. istersen askerlik bitince orduda kalmaya devam da edebilirsin.

bedelli parasından şikayet ediyorsanız anlarım da, "okul okumamış da benim gibi 6 ay mı yapacak" gibi bencilce düşüncelere girmenin anlamı yok. işinize gelince insan hakkı demokrasi eşitlik diyorsunuz. al sana eşitlik işte. merak etme, sen çat diye subay olabiliyorken o subay olabilmek için sürekli kademe atlamak zorunda kalacak yine.
tabuyoksunu tabuyoksunu
bedelli askerliğe diş bileyen, herkese zorunlu askerlik yaptırma montofonluğuna kapılmış paramiliterleri açığa çıkaran başlık olmuş. türkiye'de herkes başkalarının çocukları üzerinden salvo yapar, ahkam keser.. ezeriz, yakarız, tükürüğümüzle boğarız bilmemne yaparız vs. siktir git ya görelim bakalım millet üzerinden artistlik yapacağına..askerde öğrenilen şeyler (silah mühimmat vs) 1 haftada öğretilebilecek şeylerdir. böyle nevrotik bir "herkesin çocuğuna eziyet çektirme sevdası"na kapılma mhpliliğini anlamak mümkün değil.. yapmayanlar bilmez tabi..
üç hürellerin dördüncüsü üç hürellerin dördüncüsü
askere alınacak yükümlü bakımından eşitlik gözetilmiş ama türk silahlı kuvvetlerini balkan savaşı öncesi osmanlı ordusuna çevirmek için atılmış bir adım.

yani bir yandan benim acemi bölüğün komutanı olan muhabereci tuna üsteğmeni düşünüyorum, bir yandan bizim uzun dönemlerden uğur'u. tuna baba eğitimlere ara verdiğimiz bir gün bize hikayesini anlatmıştı, babası yürüme engelli, oğluna bakamamış, 14 yaşına geldiğinde askeri liseye yazdırdığı zaman babası komutanımıza "artık benden buraya kadar, sana bundan sonra devlet yardım edecek" diyerek veda etmiş. tıpkı türk silahlı kuvvetlerdeki yeni subaylar gibi, sivilde kaybedecek bir şeyi kalmamış.

ve uğur, bizim usta birliğindeki uzun dönemlerden biriydi, esenler çocuğu, sivildeyken çorap atölyesinde çalışmış, çocuğu görmeliydiniz, şişman değildi ama hamur gibi vücudu vardı, 5 tane barfiks çek lan desen çekemez, 3 kilometre koşuda arkalarda kalır ellerini yelpaze gibi sallaya sallaya gezinirdi. hangi aklını siktiğim seçtiyse, zpt şoförüydü bir de, ben terhis olduktan sonra haber aldım, o çocuğu o haliyle komando uzman çavuş yapmışlar!!

inanamadım, ulan 4 numara gözlük takıyor diye eliyorsunuz dal gibi çocukları, bir yandan kendine hayırsız enkazı komando yapıp dağlara çıkarıyorsunuz. hani lan adalet?!

şunu demek istiyorum, 14 yaşından beri üniforma giyen bir askerle 25 yaşından sonra sivildeki kurulu düzenini bırakıp iş bulamıyorum diyerek dış kaynaktan subay astsubay olanlar arasında dağlar dereler kadar fark var. bu farklılık da ancak cephede operasyonda belli olur.

bu uygulama bariz bir şekilde orduyu mektepli-alaylı diye ayırmaktan başka bir şey değil. 1912'yi hatırlayın diyor, yüce sözlüğe saygılarımı sunuyorum.
acarabi acarabi
bedelli askerliğin resmen yetkili ağız tarafından açıklanarak tescil edilmesidir.
gerisi zamanla ortama göre gerekli rotuşların yapılacağı teferruatlardır.