80 bin lirayla çalışmadan yaşamak

1 /
yürüyen adam yürüyen adam
ekşi sözlük yazarlarından 'sevdim seni cok kere' kişisinin 6 ay önce başlatmış olduğu survivor yaşam şekli. iddia ettiğine göre yaşayacakmış böyle, ama 80 bin lira büyük para olmadığı için ne kadar kısarsan kıs bitecektir. sonrası zaten işsizlik, istiklal marşı, kapanış.

sana bol şans sevgili yazar.

edit: başlık 80 bin lirayla 10 yıl çalışmadan yaşamak olacak. yazar kişisinin hedefinin 10 yıl olduğunu yazmayı unutmuşum.

eksisozluk.com
abcd02561 abcd02561
başlıkta enflasyon falan yazılmış ama arkadaş dolara yatırmış yani tl de olduğuu kadar etkilenmeyecek muhtemelen enflasyondan ama tabii yine de etkilenir. 80 bin tl 22 bin dolar desek yüzde 3 faiz alıyorum diyor o da 660 dolar yapar ayda 55 dolar kendisine bol şans diliyorum.
confessions confessions
sinema tiyatro konser kitap dergi müzik film internet tv eğlence araştırma gezme hobi elektrik su ısınma barınma giyim vb derdi olmadan ot gibi yaşarsa olur.
kayınbabam hayvancılık yapıyor ki ağılında olan inek koyun bile bakım yem sağlık barınma elektrik su ulaşım harcaması yapıyor.
evet evet...
hayvan gibi yaşayamaz ama dağda bayırda biten ot gibi yaşarsa neden olmasın?
kuzuyu kurda emanet eden çoban kuzuyu kurda emanet eden çoban
hayatinda hic bir ozguvene sahip olmayan asalaklarin salladigi insandir. kabul edelim ortalama bir hayat standardi tutturmus bir birey icin gelen itirazlari karsilamak ve bu sureci psikolojik acidan yonetmek zordur. insanlari gorunen kisimlariyla (ki baya ayrinti vermeye cabalamis) degerlendirmek biraz ezikliktir. adam gelmis gssden dem vuruyor yahu adam zaten bu konudaki durumunu da acikca belirtmis. siz yorum yapin diye de yazmamis oraya bunu edit kismindaki kitap ve takas kismindan gayet anlayabiliyoruz. kisacasi zor olani yapmakta olandir saygi duyulasidir. diger insanlar gibi kendi kendine harcamalar cikarip onlari odeme derdine dusmemektedir.
(bkz: 120 ay taksitle cep telefonu almak )
summerr summerr
yine her insan kendine göre analiz etmiş durumu, tanıyı koymuş hatta çözüm yolunu da söyleyivermiş adama sağ olsun. başkasını eleştirirken nasıl da kendimizden bahsediyoruz çoğu zaman. hayatı gezme-tozma-eğlenme olarak görenler adamı aslında "yaşamıyor" ilan etmiş; çalışkan olmayı ve kendine yetmeyi erdem edinenler adamı tembel ve asalak ilan etmiş; iş hayatından, bu kaostan memnun olmayanlar adamı kapitalist düzenin çarklarına baş kaldırıyor ilan etmiş...

halbuki adam doğru dürüst bir sebep bile yazmamış girisine, sadece bazı sinyaller vermiş. onun dışında koca bir "finansal" hesaplama bütün giri.

bana sorarsanız, koca bir yardım çığlığı adamınki. yine kendimden mütevellit.
rene rene
yatırım fonu alsa haftalık 240-250 lira maksimum geliri olur, aylık bin lira yapar ki bu da değişken düşebilir. evim kira değil, çok gezenti değilim evimde takılsam yeter diyorsa bir ihtimal yaşayabilir, repo yaparsa ne kadar verir bilmiyorum, bankalara sormak lazım. ev kiraysa, sosyalse kahveye 7 lira veriyorsa dışarıda, şekilciyse o iş zor. ev içinde hobisi olursa, yazı yazmak, bir şeyler çizmek, resim vs. kişisel üretimi gelişimi kısıtlanmazsa sıkılmaz ama bir yere kadar o da. bir yerden sonra motivasyon düşer. bu duruma benzer durumda gezgin bir abi vardı 40lı yaşlarda, çok imrenmiştim adama, tek mal varlığı bir daireydi, onu kiraya vermiş, kirasıyla adam dünyayı geziyordu, evet abartmıyorum, dünyanın bin türlü yerine gidiyordu o kirayla, evi sırtında, harcamalarını hesap ederek, bunları da paylaşıyordu kalem kalem, 600 mü 800 mü neydi kirası.

bu arada ben düşüncemi söyleyeyim verdiğim örnekten hareketle bu konuda, o gezgin abi başımın tacıdır, aynı ekonomik durumda olup, aynı tek başınalığa özgürlüğe sahip günde 10 saat çalışan düzenli adama kıyasla oturup saatlerce konuşmak, dinlemek isterim o abiyi.

birde çalışmaya ulvi değerler yükleyecek bir yüzyılda yaşamıyoruz bunun farkına varın. sizin altında çalıştığınız o milyarderlerin hayatı böyle mütevazi amaçlardan çok farklı değil haberiniz olsun. modern köleliğe başkaldırmak eğer fırsatınız varsa bir erdemdir, her şeyin şekilden ibaret olduğu şu dünyada böyle riskleri almak herkesin harcı değildir. o yüzden çalışın işinize gidin gelin, ama parasını sizin patronlarınızın aklıyla kullananlara çemkirmeyin, kölenin köleyi aşağıya çekmesi saçma çünkü.
frakiyskiy frakiyskiy
öncelikle insan çalışmak zorunda olmayan değil, üretmek zorunda olan bir canlıdır.

en eski homo sapiens sapiens fosili bir kaç ay önce fas'ta bulundu. yaklaşık 300.000 yıllık olan bu fosil bazı şeyleri değiştirdi ve bazı şeylerin sorgulanmasına neden oldu. ondan önceki fosil 195.000 yaşındaydı. yani bilinen modern insanın varlığının şuan için 105.000 yıl daha önceye dayandığını öğrendik. bununla birlikte de çoklu var-oluş teorileri ortaya atıldı. bu 300.000 yıllık süreç içerisinde ilk önceleri insanlar avcı-toplayıcı toplumlardan oluşuyordu. afrika'dan çıktıktan sonra anadolu'yave asya'ya dağıldılar. anadolu'da ve levant'de ilk erken dönem çiftçiler meydana çıktılar. yani insanlar ekip, biçmeye, yerleşik hayata geçmeye başladılar.

yani insanlık tarihi ilk sivriltilen taştan başlayarak üretmeye endekslidir. bunun sonucu olarak insanlar sosyal ilişkilerinde güçlü ve soyut kavramlara hakim oldular. bir insanın üretmeyi red etmesi ile bir aslanın vejetaryen olmaya karar vermesi arasında fark yok.

konuya dönersem, 80.000 tl büyük bir para olmamak ile birlikte bir insanın geçimini bir süre sağlayabileceği ölçüde bir paradır. ancak yine de bu insan kendi tarlasını ekmek, kendi sütünü sağmak zorundadır. yani çalışmak ve üretmek zorundadır. sosyal ilişkileri zayıflayan insanlar ise sadece toplumdan soyutlanmak ile kalmazlar, bunun birde kişinin ruh sağlığında etkileri olacaktır. ekşi'deki kişi gerçekten böyle bir hayat sürmeyi planlıyorsa bazı konuları revize etmek zorunda.
1 /