80 bin lirayla çalışmadan yaşamak

1 /
yürüyen adam yürüyen adam
ekşi sözlük yazarlarından 'sevdim seni cok kere' kişisinin 6 ay önce başlatmış olduğu survivor yaşam şekli. iddia ettiğine göre yaşayacakmış böyle, ama 80 bin lira büyük para olmadığı için ne kadar kısarsan kıs bitecektir. sonrası zaten işsizlik, istiklal marşı, kapanış.

sana bol şans sevgili yazar.

edit: başlık 80 bin lirayla 10 yıl çalışmadan yaşamak olacak. yazar kişisinin hedefinin 10 yıl olduğunu yazmayı unutmuşum.

eksisozluk.com
abcd02561 abcd02561
başlıkta enflasyon falan yazılmış ama arkadaş dolara yatırmış yani tl de olduğuu kadar etkilenmeyecek muhtemelen enflasyondan ama tabii yine de etkilenir. 80 bin tl 22 bin dolar desek yüzde 3 faiz alıyorum diyor o da 660 dolar yapar ayda 55 dolar kendisine bol şans diliyorum.
confessions confessions
sinema tiyatro konser kitap dergi müzik film internet tv eğlence araştırma gezme hobi elektrik su ısınma barınma giyim vb derdi olmadan ot gibi yaşarsa olur.
kayınbabam hayvancılık yapıyor ki ağılında olan inek koyun bile bakım yem sağlık barınma elektrik su ulaşım harcaması yapıyor.
evet evet...
hayvan gibi yaşayamaz ama dağda bayırda biten ot gibi yaşarsa neden olmasın?
uğultu uğultu
800 lirayla 6 aydır buna benzer bi hayat yaşıyorum. ve hafiften sıyırmaya başladım evet. bir işe yaramama hissi, monoton bi hayat bunlar insanı bitiriyor.
3
mars da okuyan öğrenci mars da okuyan öğrenci
ekşi üzerinden başlıktaki yorumları uzunca incelenmiştim. eleştiren çok insan olmuş. major depresyon diyen mi ararsın, intihar et diyen mi ararsın. yaşamakla varolmak ayrı şeylermiş de. başkalarının yaşam tarzları niye bu kadar geriyor bizleri anlamıyorum. sanki haftanın 6 günü 8 5 çalışmak hayatı yaşamakmış da. insan çalışmak için dünyaya gelmemiştir. çalışmak araçtır ve bazılarımızın birgün bu araca ihtiyacı olmayabilir. eleştirilerde katılabileceğim tek nokta yanlış ülke seçimidir. türkiye gibi bir kaosta sistem ve devlet rahat bırakmaz insanı maalesef. yoksa benim de hayalimdeki yaşamdır birikim yapıp ebediyen uzaklaşmak toksik iş yaşamından. isteyen diyojen olur, isteyen oblomow olur, isteyen zerdüşt olur. yaşam tarzlarımız ve tercihlerimiz kimseyi bağlamaz.
2
kuzuyu kurda emanet eden çoban kuzuyu kurda emanet eden çoban
hayatinda hic bir ozguvene sahip olmayan asalaklarin salladigi insandir. kabul edelim ortalama bir hayat standardi tutturmus bir birey icin gelen itirazlari karsilamak ve bu sureci psikolojik acidan yonetmek zordur. insanlari gorunen kisimlariyla (ki baya ayrinti vermeye cabalamis) degerlendirmek biraz ezikliktir. adam gelmis gssden dem vuruyor yahu adam zaten bu konudaki durumunu da acikca belirtmis. siz yorum yapin diye de yazmamis oraya bunu edit kismindaki kitap ve takas kismindan gayet anlayabiliyoruz. kisacasi zor olani yapmakta olandir saygi duyulasidir. diger insanlar gibi kendi kendine harcamalar cikarip onlari odeme derdine dusmemektedir.
(bkz: 120 ay taksitle cep telefonu almak )
summerr summerr
yine her insan kendine göre analiz etmiş durumu, tanıyı koymuş hatta çözüm yolunu da söyleyivermiş adama sağ olsun. başkasını eleştirirken nasıl da kendimizden bahsediyoruz çoğu zaman. hayatı gezme-tozma-eğlenme olarak görenler adamı aslında "yaşamıyor" ilan etmiş; çalışkan olmayı ve kendine yetmeyi erdem edinenler adamı tembel ve asalak ilan etmiş; iş hayatından, bu kaostan memnun olmayanlar adamı kapitalist düzenin çarklarına baş kaldırıyor ilan etmiş...

halbuki adam doğru dürüst bir sebep bile yazmamış girisine, sadece bazı sinyaller vermiş. onun dışında koca bir "finansal" hesaplama bütün giri.

bana sorarsanız, koca bir yardım çığlığı adamınki. yine kendimden mütevellit.
1 /