abd nin japonya ya atom bombası atması

kedi var dediler geldik kedi var dediler geldik
1945 yılında abd başkanı truman japonya'yı teslim almak ve pearl harbor'un intikamını almak için nükleer saldırı emri verdi ve direk olarak sivillerin yaşadığı iki şehre atom bombasıyla saldırı gerçekleştirildi.bunları biliyoruz sorun direk sivillerin hedef olduğu ve 2 şehrin tamamen yıkıldığı saldırı nedeniyle bırak yargılanmayı abd'nin özür bile dilememiş olması.savaş sonrasında galip taraf olan müttefikler, nazilerin ve japonya’nın savaş suçlarını nürnberg ve tokyo mahkemeleri aracılığıyla yargıladılar. fakat “adalet” galiplerin adaleti olunca atom bombasının kullanılması başta olmak üzere abd ve müttefiklerin savaş suçları gerçek anlamda hiçbir zaman yargılanmadı.
gamzede gamzede
kızım sana söylüyorum gelinim sen işit.
tüm dünyaya mevcut gücünü göstererek, adımlarını ona göre atması için verilmiş bir gözdağı.

o günden sonra yapılacak bütün hukuksuzlukların temeli. ama buna rağmen adamlar hala bahane uydurma çabasında. yok kominizm yok bin ladin yok rererö. kim ne diyebilir. patlat mahvet hepimizi. aa ölümü öp-me!!

bırak ya düşman müslüman mı? öldür bütün müslümanları kopsun kıyamet. ne uğraşıyorsun. hem böylece anlarsın kıyamet var mıymış yok muymuş allah var mıymış yok muymuş. gör ebenin bale pabucunu. neyse bu girinin sonu hiç iyi değil. burda nokta koyalım.
söylenmedik bir şey kalmasın söylenmedik bir şey kalmasın
oç abd nin bunu zevk için attığı bilinen bir gerçektir. gövde gösterisi diyelim gözdağı diyelim farketmez. savaş bitmişti japonyanın anası sikilmişti zaten. ha kansız abd yüzbinlerce sivili öldürdük fataliti niye yapmayalım diyerek bir soykırıma daha imza atarak yıllarca ''en orospu çocuğu devlet'' ödülünü bırakmayacağının nişanesini bırakmıştır.
rose whisper rose whisper
şey bana çok garip geliyor.

yahudi toplama kamplarında binlerce insanın imdadına yetişen, onların kurtarıcı meleği olan amerikan askerleri nasıl oluyor da japonya insanına böyle bir ölümü reva görüyor. insanları kamplarda dehşete düşmüş şekilde ziyaret eden ve oralardan tedavi edilmeye yollayan bu askerler söz konusu başka birileri olduğunda nasıl bu kadar zalim olabiliyor. oysa toplama kamplarında yaşatılanlar da insanların kafasına atom bombası atmak da yarıştırılmasına gerek olmayacak kadar tarifsiz zalimlikler. orada o askerleri dehşete düşüren bu zalimlik mi, yoksa kendi tarafında olduğu gruba bu zalimliğin yapılması mı? japonya'da yapılanı görünce insan, amerikan askerlerinin kamplardaki esirlere olan şefkatinin kaynağının müttefiği olduğu kesimden kaynaklı olduğunu görüyor, istisnalar olsa bile.

insanlar tüm kötülükleri içlerinde rasyonalize edebiliyorlar. tarihte sayısız kez böyle olmuş. müslümanım diye gezen ve cenneti hayal eden bi adam mesela suçsuz bi adamın fırınlarda yakılmasına oh olsun diyebiliyor. çünkü onun o şekilde öldürülmesini rasyonelleştirebilmiş içinde. o esirin soydaşları filistinliyi öldürüyor ya tamam oh olsun ona.

böyle insanlar inandıkları yaratıcının karşısına ne yüzle çıkacaklarını hiç sormuyorlar mı kendine?

hitler ve yakın çevresi bile birbirleri arasındayken çok insani duruyorlar. sanki cephede o katliamları yapan onlar değilmiş gibi. gözlerine bakan bi çocuğun annesi ve babasını gaz odalarına yollayıp karargahtaki bürokrat çocuklarının kafalarını okşayabiliyor bu insanlar. bir insan bunu nasıl rasyonalize edebilir ki içinde? öyle yapan nasıl böyle yapar? anlamıyoruz birtakım insanlar olarak biz ama yapıyor ama işte birçok zalim. zalimler içlerinde hep haklılar. hep bi kulp buluyorlar. ama zalimler işte. hepsi de birbirinin aynısı.
7
bedava sirke bedava sirke
hani bir laf var ya "ayıyı dansa kaldırırsan dans sen vazgeçtiğin vakit değil ayı vazgeçtiğinde sona erer" amerikanın atom bombası kullanması tam da bu yüzdendir. tüm dünyaya göz dağı vermek artık her şey benden sorulur deme yöntemidir. ikinci dünya savaşını tartışmasız şekilde bitiren ülke olmuştur bu hareket ile. tüm dünyaya amerikan rüyasını tanıtmıştır, bir anne gibi sevdiğim zaman merhametim ganidir ama kızarsam eşek sudan gelene kadar döverim çıkışıdır bu olay. japonya bu noktada biraz kendi başını yemiştir de diyebiliriz bunun için (bkz: pearl harbor). ayrıca amerika şefkat elini asyaya uzatmaktan pek geri kalan bir ülke değildir. japonya ile husumeti bir noktada nanjing olaylarını da bağlanabilir.( bu konudaki film: (bkz: nanjing nanjing) ya da (bkz: city of life and death) ). 45'de atom bombası, 50'lerde kore çıkartması,70'lerde vietnam, 80'lerde afganlar ile ittifak 2000'lerde afganlar ile savaş. böyle bakınca amerikanın atom bombası kullanması öyle normal ki dünyadan göreceği baskıdan korkutuğunu da sanmıyorum bugün için yarın atom bombası kullanmayacağının garantisi yok. elindeki büyük kozlardan biridir bu.
clitor eastwood clitor eastwood
askerlerin veya savaşta yer alan başkalarının değil, politikacıların suçudur.

savaşları askerler başlatmaz, yönlendirmez ve bitirmez. politikacılar, ülkenin söz sahipleri kimlerse onlar başlatır, askere gazı verip yer göstererek savaşmaya yollarlar. atom bombası gibi çok büyük sorumluluk doğuran bir imha silahının atılacağını bir avuç insan biliyordu büyük ihtimalle müttefik devletler içinde. hatta bombayı japonya semalarından aşağı bırakan pilot bile bilmiyordu sanırım tam olarak ne tür bir bomba taşıdığını.
savaşa gönderilen askerler, çoğunlukla bölgeye varana kadar nereye gittiklerini, nerede savaşacaklarını bile bilmiyorlar.

bizim kıbrıs harekatında, paraşütçülere tatbikat var denmiş, lakin kıbrıs semalarına yaklaşınca "harekatın olacağı açıklanarak savaşa girildiği" anlatılmıştır. askerleri suçlamak yanlıştır böyle bir yükümlülük konusunda.
ha savaştan veya bomba atıldıktan sonra "oh iyi oldu amk" diyorsa asker, bu konu tartışılır. askerliğin psikolojisini biraz bilmek lazım bu konularda. evde oturarak askerin psikolojisini, eğitimini, durumunu anlamak zordur.

ikinci dünya savaşı'nın sivil kayıplarına gelirsek, kimsenin sivillere acımadığını ve umursamadığını, bunun politikacılar alet edilerel büyük güçlerin it dalaşı olduğunu anlamak zor değil.
hitler'in generallerinin "sivil kayıplar olur ama böyle operasyon yaparsak" sözüne karşılık "böylesi bir savaşta sivil diye bir şey yoktur" sözünden anlıyoruz çoğu şeyi.

k propaganda bakanı dr. paul joseph goebbels'in hitler (güyaa) öldükten sonra bile hala kazanılıyormuş gibi durumu devam ettirip, ruslar berlin'e girmek üzereyken bile topyekün savaş ilan etmesi, sivilleri kimsenin siklemediğinin delilidir.

o kadar insanın vebali politikacıların üstündedir.
ve kusura bakmasın da, amerika ne kadar kendini üst düzey algı oyunlarıyla haklı göstermeye çalışırsa çalışsın, savaşta atom bombası kullanma gibi bir insanlık suçunu her zaman bir kara leke olarak alnında taşıyacak ve silemeyecektir.
o kadar yıl geçti, hala umurlarında değil.
çok yazık.
tekil kişilik tekil kişilik
bomba atıldığı anda hiroşima'da yaklaşık 80 bin ve nagazaki'de de yine ona yakın sayıda insan ölmüş.
bomba atıldıktan sonra yavaş yavaş ölenlerin sayısı ile toplam ölü sayısı yaklaşık 450 bin.
şimdi bu ölenlerin komşun, akraban, annen, baban, çoçukların, eşin, sevdiğin, arkadaşların olduğunu düşün...
uzağa gitme ve şu izmit, körfez, düzce depremlerinin dehşetini düşün...
orada bomba filan da atılmadı üstelik...
bu derece dehşet bir olaya ki bu bombanın vahşi bir öldürme şekli olduğuna kuşku yok...
ayrıca bombanın atıldığı yer de askeri bir ortaokuldur...
evet bombanın atıldığı yer bir ortaokul..!
ve buna iyi ki olmuş yav yoksa çok adam ölecekti demek...
senin gibi sığ ve vahşice düşünenlerin tarihsel normlara dayalı metodolojisini mesnetsiz ve hümanist bir biçimde en uygun yerlerine sokmasını diliyorum.
cerrato cerrato
dünyanın en büyük katliamlarından biridir..
bebek , çocuk , kadın ayırmaksızın binlerce masumu katlettiler..
güçlü ve kazanan oldukları için hesabını vermiyorlar tabi.