abdülhak hamid tarhan

1 /
rollerpig rollerpig
şair i azam.mistik şair.şiirimize metafiziği ilk sokan.divan edebiyatı nazım şekillerini tamamen dağıtan,ölen karısı için yazdığı makber şiiriyle ölümsüz olan büyük şair.
muglak muglak
hüznü güzelleştiren adam. vakt-i zamanında milletvekilliği yapmışlığı da vardır.

yine gece, yine hüzün
ve yine içimde sen
ve yine biliyor musun?
içimde sen olunca hüzün de güzel.
neverlander neverlander
çağdaşlarından bazıları abdülhak hamit için, cumhuriyet döneminde gerçekleştirilen bazı yenilik hareketlerinde isteksiz olduğunu, yaya kaldığını söylemiş. abdülhak hamit buna karşı kendini uzun uzun savunmaya kalkışmamış. iki dize ile söylentileri cevaplandırmış :
yayımı asmadan önce ben fırlattım okumu, bunu inkar ediyorlarsa yesinler...(*)
(*) el-ma’nâ fî batnissair (anlam şairin kalbindedir.)

kaynak : espri ve fıkralarıyla ünlüler
acayip biri acayip biri
eşinin ölümü üzerine harikaötesi bir şiir yazan *, akabinde altı ay sonra yine evlenen, yanılmıyorsam hayatından dört evlilik geçmiş olan şair.
dearmarlon dearmarlon
tanzimat sonrası türk edebiyatının en büyük temsilcilerindendir. yeni alfabenin kabulünden sonra "hamid" olan soyadı "hamit" olunca: "bu yaştan sonra ismimizin sonuna bir de it eklediler" diye sitem etmiştir.
guanoapes guanoapes
"bahar-ı ömrüm; aşk bir maniadır ki ya aş­mak veya tahrip etmek lazım; yahut da huzu­runda kalmak ve yok olmak..." dizelerini kendinden 40 yaş küçük sevgilisine yazmış olan şairdir.
meramise meramise
"annesi müntehâ nasib hanım, kuzey kafkasya'dan kaçırılarak çamlıca'da kazasker ferid efendi köşküne satılmış bir çerkes kızı idi."*

münteha: arapça bir isim olup "varılacak son nokta/ zirve", "sınır sidresi/ ağacı" manalarına gelir. derler ki, hz. muhammed miraç olayı esnasında bir noktadan sonra yoluna cebrail olmaksızın devam etmiş. işte o noktaya "sidretü'l münteha" denir.

''bundan sonra sidretü'l münteha'ya kadar çıktık. sidre'den yükselince cebrail durakladı ve 'ya muhammed, yemin ederim ki, ben buradan bir karış ileri geçersem yanarım. benim buradan ileriye geçmeye takatim yoktur.' dedi. sidre'den sonra öyle bir yere yükseldim ki, kaza ve kaderi yazan kalemlerin çıkardıkları sesleri duydum. rabbimin şu lâhuti sesini işittim; 'yaklaş ey muhammed!'
(sonra) rasülüllah efendimiz, rabbinden birçok vahiyler alarak, aynı yollardan geri döndü.''

münteha, çerkesler arasında kullanımı çok yaygın olmasa da, alışıldık bir isimdir ancak görüldüğü üzere çerkes ismi değildir.

bu ismin, yurdum kendini bilmez nüfus memurlarınca kütüğe saçma sapan şekillerde/ aslından farklı şekilde kaydedildiği vakidir. allah müstehaklarını verecek inşallah onların bir gün.
weirdlola weirdlola
(bkz: abdülhak hamid tarhan ve aşkları)

-magazin-

makber şiirini adadığı karısının kırkı çıkmadan* taksim'de bir zenci kadın ile sarmaş dolaş görülmüş. kendisini ''vay efendim siz ki bu harikulade makber şiirini yazmış insansınız, yakıştı mı?'' diye kınamışlar. o da ''birlikte olduğum kadının rengine bakın, hala yastayım.'' deyip lafı komuş. şair-i azam olmak böyle bir şey.

-magazin-

bir diğer eşi lucien hanımın saçı, aşiyan müzesinde bulunmaktadır.
red cancer red cancer
tanzimat edebiyatı'nın ikinci dönem türk şair ve oyun yazarı. türk edebiyatı'nda şair'i azam sıfatı ile yer etmiştir. şiirleri avrupai türk edebiyatı'na yol gösterici olmuştur fakat tiyatroları tanzimat edebiyatı'nın ikinci dönemindeki diğer sanatçıların eserlerinde de olduğu gibi dil ve biçem yönünden oldukça ağır olduğu için sahnede oynanmaya uygun değildir.en bilinen eseri eşi fatma hanımın ölümü üzerine yazdığı makberdir fakat eşinin ölümünden kısa bir süre sonra başka bir kadınla evlenmiştir.
1 /