abdülhamitle erdoğan arasına duraklama devri demek

benim nickim benim kararım benim nickim benim kararım
ülkenin savaştan çıktığından bihaber olan kişi beyanatı. ulan abdülhamit döneminden sonra bu ülkenin burnu boktan kurtuldu mu? vahdettin dönemi zaten osmanlı idi ve bitiş evresiydi. ülke perişan halde, vatandaş perişan halde. çıktı bir komutan "bu sikko düzeni ben toparlayacağım, bana inanan peşimden gelsin" dercesine bir harekette bulundu. allah yüzümüze baktı da bu harekette bulundu. "banane lan sikerim işinizi gücünüzü" dese boku tümden yemiştik.

savaştan çıkmış, bitik bir ekonomi ile bir ülke kurdu bu adam. 15 yıl içerisinde ise yokluğa rağmen yapmadığı yatırım kalmadı. gerek tarım alanında olsun, gerek hizmet alanında olsun dönemin şartlarının çok çok üstünde yatırımlar sağlandı. şimdi kalkmış meclis başkanı duraklama dönemi diyor. sadece atatürk'ün yaşadığı dönemde yapılanların bazılarını aşağıya kalem kalem bırakıyorum. okuyup utanan olur belki lan.6 nisan 1920'de ilk olarak anadolu ajansı, milli mücadelenin haklı davasını tüm dünyaya duyurmak amacıyla kurulmuştur.

19 nisan 1923'te türkiye şeker fabrikaları kurulmuştur.

26 ağustos 1924 tarihinde ülkenin sanayi ve ticarette kalkınmasına katkıda bulunması amacıyla türkiye iş bankası atatürk tarafından kurulmuştur.

1924'te ankara fişek fabrikası ve gölcük tersanesi kuruldu.

19 nisan 1925'te osmanlı imparatorluğu döneminde kurulmuş olan feshane yünlü dokuma, beykoz deri ve kundura ile hereke ipekli ve yünlü dokuma fabrikalarını devralarak işletilmesini sağlamak amacıyla sanayi ve maadin bankası kurulmuştur.

5 mayıs 1925'te atatürk'ün çaba ve gayretleriyle ankara orman çiftliği kurulmuştur. çiftliğin tüm masrafları atatürk tarafından karşılanmış, yine 1937'de atatürk, çiftlikleri ve içerisindeki köşkleri türk milletine armağan etmiştir.

5 kasım 1925'te ankara hukuk fakültesi (ankara adliye hukuk mektebi), ülkenin hukukçu ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulmuştur.

1925 yılında atatürk'ün onayıyla silah, bomba ve cephane üretecek olan şakir zümre fabrikası ve adana mensucat (dokuma) fabrikası özel sektör eliyle kurulmuştur. aynı yıl eskişehir hava tamirhanesi de kurulmuştur.

1926'da çıkarılan bir yasa ile petrol arama ve işletme hakkı devlete verilmiştir.

1926 yılında alpullu şeker fabrikası, uşak şeker fabrikası, kayseri uçak fabrikası kurulmuştur. inşaat demiri üreten ilk haddehane istanbul'da kurulmuştur. tarım satış kooperatifleri ve birlikleri, bakırköy çimento fabrikası 1926'da faaliyete geçmiştir.

1927 yılında kırıkale mühimmat fabrikası, bünyan dokuma fabrikası ve eskişehir kiremit fabrikası, bursa dokumacılık fabrikası kuruldu. aynı yıl köy öğretmen okulları kurulmaya başladı; iş bankası ve anadolu ajansının %70'ine sahip olduğu türk telsiz telefon anonim şirketi kuruldu.

1927'de ankara-kayseri, samsun-havza-amasya tren hatları yapımına başlanmış; sonraki beş yılda amasya-zile, ankara-sivas, kayseri-şarkışla, kütahya-emirler, fevzipaşa-gölbaşı, gölbaşı-malatya, ulukışla-niğde, zile-sivas, kütahya-balıkesir gibi tren hatları yapılmıştır.

27 haziran 1928'de koruyucu hekimliğin tahlil, kontrol, üretim ve araştırma görevlerini yürütmek amacıyla merkez hıfzısıhha müessesesi kuruldu.

1928 yılında kırıkkale elektrik santrali ve çelik fabrikası, malatya elektrik santralı, ankara çimento fabrikası, gaziantep mensucat fabrikası kuruldu.

1928'de anadolu demiryolu şirketi yabancılardan satın alındı.

1929 yılında ankara havagazı fabrikası, ayancık kereste fabrikası, trabzon hidroelektrik santralı ve istanbul otomobil montaj fabrikası kuruldu.

1929'da mersin-adana, anadolu-bağdat, mersin- tarsus demiryolları yabancılardan satın alındı.

1929'da haydarpaşa limanı yabancılardan satın alındı.

1930 yılında kayaş kapsül fabrikası ve nuri killigil tabanca, havan ve mühimmat üretim tesisleri kuruldu.

15 nisan 1931'de atatürk'ün direktifleriyle türk tarihinin araştırılması amacıyla türk tarih kurumu kurulmuştur.

12 temmuz 1932'de atatürk himayesinde türk dilinin araştırılması ve türkçenin güncel sorunlarıyla ilgilenilmesi için türk dil kurumu'nun kurulması sağlandı.

1933 yılında sanayi kuruluşlarına kredi vermek ve tüm bankacılık işlerini yapmak ve sanayinin gelişmesine ilişkin tedbirler almak üzere sümerbank kuruldu.

20 mayıs 1933'te devlet hava yolları, petrol arama ve işletme idaresi ile altın arama ve işletme idaresi kurulmuştur.

1934 yılında eskişehir şeker fabrikası, turhal şeker fabrikası, konya ereğli bez fabrikası, bakırköy bez fabrikası, bursa süt fabrikası, izmit paşabahçe şişe cam fabrikası, zonguldak antrasit fabrikası, zonguldak kömür yıkama fabrikası, keçiborlu kükürt fabrikası, isparta gülyağı fabrikası, ankara, konya, eskişehir, sivas buğday siloları, kayseri bez fabrikası kuruldu.

2 haziran 1935'te devletin maden ve enerji ihtiyacını sağlamak amacıyla etibank kurulmuştur. yine aynı yıl içerisinde maden tetkik arama enstitüsü kurulmuştur. istanbul rıhtım şirketi yabancılardan satın alınmıştır.

1935 yılında nazilli basma fabrikası, bursa merinos fabrikası, gemlik suni ipek fabrikası kuruldu.

1936 yılından itibaren madenlerin millileştirilmesi politikasına gidildi.

1936'da ankara çubuk barajı, zonguldak taş kömürü fabrikası, nuri demirağ uçak fabrikası, malatya sigara fabrikası, malatya iplik fabrikası, bitlis sigara fabrikası, elazığ şark kromları işletmesi kuruldu.

1936'da izmir havagazı şirketi ve istanbul telefon şirketi yabancılardan satın alındı.

1937 yılında malatya bez fabrikası, izmit kağıt ve karton fabrikası, karabük demir çelik fabrikası kuruldu. kozlu kömür işletmeleri yabancılardan satın alındı. diyarbakır-cizre demiryolu yapıldı. trakya-istanbul demiryolları yabancılardan satın alındı. urfa ceylanpınar devlet üretme çiftliği kuruldu.

1938'de divriği demir ocakları, sivas çimento fabrikası kuruldu.

bunlara ilave olarak ülkenin tarım alanındaki ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla ziraat okulları ve yüksek ziraat enstitüsü, havacılık sporlarının yürütülmesi ve havacılığın geliştirilmesi amacıyla türk kuşu, ticareti canlandırmak amacıyla uluslararası izmir fuarı, sağlık ve sosyal yardım bakanlığı, merkez bankası, halkevleri, devlet istatistik enstitüsü, demiryolları ve limanlar genel müdürlüğü, çocuk esirgeme kurumu (himaye-i eftal cemiyeti) gibi çok sayıda kurum ve kuruluş atatürk'ün öncülüğünde kurulmuştur. bu dönemde yapılan veya kurulan çok sayıda üniversite, enstitü, araştırma hastaneleri, müzeler, yollar, elektrik santralleri, demiryolları, limanlar ve fabrikalar vardır.
2
zzhbrlo zzhbrlo
ben coktan bunadim ama beni halen meclis baskanligindan almayip bir de buralarda konusturursaniz olacagi budur demek istemis...

olur oyle deyin gecin, ciddiye almaya degmez
needforspeed needforspeed
madem duraklamaydi neden 15 senedir aptal insaat projelerinizi finanse etmek icin bahsedilen donemde devletin olusturdugu tesisleri saga sola sattiniz.

akp gittiginde turk tarihinin en buyuk kara lekesi olarak anilacak. burasi cok net.

bugun destekleyenlerin cocuklari sabah aksam kufredecekler akpnin yaptigi borclari vergileriyle oderken.
saatli bomba saatli bomba
bilgi amaçlıdır:

geçen hafta sebahattin önkibar meclis başkanının amansız atatürk ve cumhuriyet düşmanlığını eleştirdikten sonra; "ey sayın başkan, sizin fetullah darbe kalkışmasından sonra yurtdışına kaçan damadınız ve torununuz hakkında herhangi bir açıklamada bulunduğunuzu duymadım, bu konuda açıklama bekliyorum." deyip programı kapattığını izledim. konuğu ufuk söylemez'di. youtube da muhtemelen vardır.

bu kadar...
acarabi acarabi
duraklama devri dediği devirde yapılan kalkınma ve sanayi hamleleri sonucunda güç bela kurulmaları tamamlanabilmiş eğitim okullarında bu memleketin alın teri vergileriyle beleş okumuş ve bu makama kadar hasbelkader dini düşünceleri dolayısıyla getirilmiş kişinin talihsiz ve nankörce beyanıdır.
daha iyi anlayabilmemiz için damadı ve torununun şimdilerde nerede olduğuna ve neden çok sevdikleri bu ülkeyi hangi sebeplerden dolayı terk ettiklerine bakmak gereklidir diye düşünüyorum.
(bkz: meclis başkanı damadı)
(bkz: meclis başkanı torunu)
nowaydude nowaydude
kendi kalesine gol atan bir beyanat.
abdülhamit devri'nin bitişi 1909, akp'nin iktidara gelişi 2002-2003.
arada 94 yıl var.
ittihat terakki devri 1909-1918 arası desek 9 sene düş kaldı 85 yıl.
ki bu dönemde de trablusgarp savaşı, balkan savaşları, 1. dünya savaşı derken savaşsız 2 yıl geçmiş, o da ayrı mesele.
tbmm'nin kuruluşu'nu yani 1920'yi atatürk devrinin başlangıcı al, 1938'e kadar git. 18 yıl da öyle düş kaldı 69 yıl.
1938'den 1945'e kadar ite kaka da olsa inönü atatürk devrini devam ettirdi diyebiliriz ama sonrasında tan baskını, marshall yardımı, nato'ya başvuru vs. derken amerika'nın kucağına düşmemize sebep oldu. 7 yıl da öyle düş, kaldı 62 yıl.
bu 62 yıl boyunca menderesler, demireller, milliyetçi cephe hükümetleri, özallardan başka bir şey gelmedi doğru düzgün. chp ve dsp anca koalisyonlarla iktidara geldi, onda da sağ partiler ağırlıklıydı.
madem ki bu zihniyetin devamı, mirasçısı olarak kendinizi konumlandırıyorsunuz, bir duraklama devri olmuşsa sizin yüzünüzden olmuş demek ki.
zira şimdi çöküş devrini yaşıyoruz.
nyks nemesis nyks nemesis
he he deyin geçin. kendileri çalıp kendileri oynuyorlar. mantıklı bir söz duyamaz olduk artık. o yüzden kafa yormaya uzun uzadıya yorum yapmaya değmez. o güzel ellerinize yazık.
saiyajin saiyajin
rte ve haramileri sayesinde de duraklama sonra çöküş devri yaşanacak. ülkenin mi çöküşü, haramilerin mi çöküşü, radikalizmin mi çöküşü, yoksa yozlaşmışlığın mı çöküşü olacak onu hep birlikte göreceğiz.
beni bu işe karıştıran senin yavşak einstein beni bu işe karıştıran senin yavşak einstein
1. otobüs şoförü sultan recep han hazretleri..

yahu bu ampul kafalı heriften diktatör çıkarttınız ya, sizin ben amınıza koyayım çomar sürüleri. bitti lan memleket. mahvolduk hepimiz.

dolar hükumete geldiğinden bu yana %350 artmış. lanet olsun be. satacak bir şey de kalmadı.

3 gün sonra 3. köprüyü kemirirsiniz artık açlıktan.