acil

hell guardian hell guardian
her hastanede olmasına rağmen maalesef türkiye'de bazen insanları kabul etmeyişleriyle haberlere konu olan servisler

-abi çabuk beyin kanaması dediler öbür hastaneden
+dur bakayim sizin sigortanız,...... belgeniz, bokunuz püsürünz vs.... var mı sonra ....
- ya yeşil kart olur mu
+ (ulan bunlar parasız yolamayız bir şey,şimdi olmaz cihaz çalıştır doktoru getir)kusura bakmayın beyfendi hastanemizde bu tedaviyi yapacak imkan yok,siz ....'ya gidin.
- (acı bir ağlama sesi....)
vgarter vgarter
acil ama ne kadar acil dedittirecek bir yerdir.

zehirlenmiş bir arkadaşınızı götürdüğünüzde hasta kayıttaki sıraya girip 15 dak sonra ilk muaynane (aynı zamanda son muaynane)olan yere yönlendirilip, peroydik bunaltıları devam eden arkadaşınızla girişteki güvenlik görevlisine isim yazdırmaya çalışırsınız.

-"isim ne"
-"onur, abi"
-"ne!,timuçin mi?"
-"hayır abi,onur"

siz onur yazdırdığınızı düşünürken yaklaşık bir saat sonra "timuçin" diye bağıran görevliyi duyup, arkadaşınızı içeri yollarsınız.

oraya giderken e.r. ,grey's anathomy gibi dizilerde izlediğiniz telaşlı hava,orasından burasından kan fışkıran hastalar,60 mg.epinefrin enjekte eden çıtır hemşireler tasvir ederken hayalinizde; durgun ve bir o kadar vurdumduymaz, hastası bile heyecan yapmayan bi mekanla karşılaştığınızda, siz de ;

acil, ama ne kadar acil diye iç geçirip, "gebersem de hastaneye gitmem"tümceleri üstünde gezinirsiniz...
naringergedan naringergedan
randevulu çalışan yerlerde randevu alamayan/alamadığını iddia eden hastaların muayane olmak için en komik, en basit nedenlerle bile meşgul ettiği birim. bu grup özellikle şıkır şıkır giyinerek, bir ton makyajla gelir, uzun ve bir o kadar da kibar cümleler kurar ve işi görülmezse olay çıkartır. sözüm acillerden dışarı.
teriyaki teriyaki
avrupalı için = acil (yakın gelecek zaman için, öncelikli)
türk için = dündü (ben ettim sen temizle)
özel hastanelerdeki sağlık hizmetleri için = avuç kaşıntısı
devlet hastanelerindeki sağlık hizmetleri için = henüz sadece servis adı. devlet hastanesi acil servisinde hizmet,sedye,tekerlekli sandalye bulunması için (bkz: ütopya ) (kırık kaburgalarım ve bacaklarımla sabahtan akşama kadar merdivenlerini aşındırmaya çabaladığım numuneden bilirim)