afşin

rio rio
kahramanmaraş ilinin 92.718 nüfuslu ve 1.387 km2 yüzölçümlü ilçesidir.

yaşar dönmez ilçenin kaymakamıdır. ağcaşar, alimpınar, altaş, armutalanı, başüstü, binboğa, büget, büyüksevin, çağılhan, çomudüz, çukurpınar, deveboynu, dokuztay, emirilyas, emirli, erçene, gözpınarı, haticepınar, hüyüklü, iğdemlik, inci, incirli, kabaağaç, kangal, karagöz, kargabükü, kaşanlı, koçovası, kötüre, kuşkayası, nadır, oğlakkaya, ortaklı, ördek, örenderesi, örenli, soğucak, söğütdere, tarlacık, tatlar, topaktaş, türkçayırı, türksevin, yazıbelen, yazıdere, yazıköy isimlerinde toplam 46 köyü bulunur.
volkackgoz volkackgoz
afşin, kahramanmaraş ilinin bir ilçesidir. merkez nüfusu 40.825 kişidir. tüm ilçe nüfusu-köyleri de dahil olarak- 86.207' dir. (tüik 2009 nüfus sayımına göre.) ayrıca türkiye'nin en büyük termik santral kompleksine elbistan ilçesiyle ortak bir şekilde sahiptir. bu santraller afşin ilçe sınırları içindedir. fakat santralde işletilen kömürlerin bulunduğu havzaların bir kısmı elbistan ilçe sınırlarındadır. şu an da iki adet ünite ile (a ve b) faaliyetine devam eden santrale, 2013 yılına kadar iki adet yeni ünite eklenmesi planlanmaktadır. devlet tarfından çevre temizliği ve hava filtrelerinin de yapımı kararlaştırılmış olup afşin halkının bu filtrelerin yapımı için baskıyı sürekli canlı tutması gereklidir ve hayati önemdedir. aynı zamanda "yedi uyurlar" olarak bilinen eshab-ı kehf-in bu ilçede bulunduğu mahkeme kararı ile araştırma yapan bilim adamları tarafından onaylanmıştır.

ilçenin tarihi m.ö. 3000 yıllarına dayanmaktadır. binboğa dağlarının eteklerinde kurulmuş olan ilçenin eski adı arabisus olup, efsus (efesus) ve yarpuz isimlerini de almıştır. 1944 yılında afşin adını almış ve aynı yıl 4642 sayılı kanunla ilçe olmuştur.

tarihi m.ö. 3000 yılına uzanan afşin'de, hitit'ler, asur'lular, pers'ler, makedonya'lılar, roma'lılar, bizans'lılar ve zaman zaman araplar hakim olmuşlardır. 1071 malazgirt zaferiyle selçuklu'ların egemenliğine girmiş, 1522 yılından sonra osmanlı imparatorluğu topraklarına katılan afşin, cumhuriyet dönemiyle birlikte bugüne kadar bir çok uygarlığın yaşadığı yer olarak günümüze kadar gelmiştir. yukarıda sayılan uygarlıklara ait kalıntılar ilçenin muhtelif yerlerinde bu tez'i doğrulayacak biçimde ayakta durmaktadır. ayrıca türkiye'nin en önemli ozanlarından aşık mahsuni şerif, aşık erfani ve şair hayati vasfi taşyürek afşin'lidir.

denizden 1230 metre yükseklikte bulunan afşin'de, karasal iklim hakim olup, ilçede zengin linyit yatakları vardır. termik santrallerin bölgede inşası ile ekonomik canlılık kazanmıştır. en kısa zamanda da santrallere toz filtrelerinin ve kükürt arıtma tesislerinin yapılması kararlaştırılmış olup bunların yapılmasıyla afşin halkı rahat bir nefes alabilecek ve solunum hastalıkları da önemli ölçüde azalacaktır. 10 kasaba ve 46 köye sahip olan ilçenin toplam 86.207 nüfusu bulunmaktadır.
sözlüklerin büyük üstadı sözlüklerin büyük üstadı
akşam 5 ten sonra ankara yönü dışında hiç bir yere çıkış yapamadığınız ilçe. tabi kendi aracı olanlar için 24 saat her yere ulaşım var. saat 6 da bakkalların dahi kapanmaya başladığını söylemek lazım.
kim jong kim un bilemedim kim jong kim un bilemedim
1071 malazgirt savaşı'ndan kısa bir süre sonra afşin bey adlı bir türk komutanı eliyle kentin zaptedildiği anlatılmaktadır. ancak hakkında başka bir bilgiye sahip olmadığımız bu afşin'in, zaptettiği kentin adıyla lakaplandırılmış olması kuvvetle muhtemeldir. yunanca ephesos adının, anadolu'daki pek çok yer adında olduğu gibi, yunanca ismin nesne (akkuzatif) halinden efsun veya afşun biçimini almış olması gerektir. tarsus > tersun, adrassos > adrasan, momoassos > mamasun, termessos > tırmısın örneklerinde de aynı evrim görülür.