ağlama duvarı

1 /
magic mushroom magic mushroom
(ibranice: hakotel hama'aravi), kudüs'te bulunan ve yahudilerce kutsal sayılan,büyük tapınağın ayakta kalan batı duvarıdır. bu sebepten dolayı batı duvarı adıyla da bilinmektedir...
buz gibi soguk su buz gibi soguk su
bazen sadece ne biri, ne başkası, ne sizdir, gecedir. tüm karıncalarınızın tek tek sizi en kolay bırakabildiği andır. duvara çarpmak için hızlanırsınız her seferinde ama asla gücünüz yetmez...
ruhtamircisi ruhtamircisi
yahudilerin dilek ağacıdır.kağıtlara yazılan dilekler duvarda bulunan oyuklara ya da aralıklara sıkıştırılır.hahamlar düzenli aralıklarla bu kağıtları toplar.böylece hahamların bir görevlerininde tanrı ile kul arasında postacılık yapmak olduğunu da öğreniyoruz.
bilge bilge
duvara konuşmak" deyiminin kaynağı duvar:

günlerden bizim gazetecilerden biri israile bir sebepten gider. tabi tarihi ve turistik yerleri gezerken buraya da uğrar. bir yahudi ile sohbete başlar. yahudi anlatır: "türkiyeden geldim. otuz yıldır her gün geliyorum ve duvarın önünde insanlık barışı için dua ediyorum" diye. bizim gazeteci sorar: "e faydası oldu mu bari." cevap güzeldir: "yok nerde, sanki duvara konuşuyormuşum gibi geliyor."
kybiss kybiss
anlamanın yolunun ağlamaktan geçtiği duvardır. duvardır çünkü aşmak gerekir. ağlanır çünkü kendinden bir şeyler vermen gerekir. anlamak dilenir, çünkü insan türünün anlamla başı hoş değildir. tanrı'ya yalvarılır.
ağız dolusu konuşanların içinde, an'ların farkına varanlar için anlam denizinde yolculuk olası hale gelir.
ağlama duvarı der, anlama bulaşan kiyi; varsın buradasın. peki ya ağlatan kim?
soul power soul power
kudüste bulunan ve yahudiler tarafından kutsal sayılan duvar, ağlama işleminen sonra yahudiler dileklerini bir kağıda yazarak duvar arasındakı boşluklara sıkıştırıp dileklerinin kabul olması için dua ederler.
ve der ki kitabın orta yerinde ve der ki kitabın orta yerinde
m.ö. 900lü yıllarda süleyman peygamber tarafından yaptırılan ilk yahudi tapınağı. babil istilası sırasında yıkılmış, 2. dara tarafından tekrar yapılmıştır. m.ö. 70 yılında romalılarla yapılan savaşta büyük zarar gördüğü için günümüze kadar çok küçük bir kısmı kalabilmiştir.
nükleer santral tamircisi nükleer santral tamircisi
başkan obama ve daha evvelki tüm abd başkanlarının gitmeden göreve gelemeyeceği duvar. evet abd başkanı olmak için burada resim vermek gerekiyormuş. ama başbuğ bunu neden yaptı hala anlamış değilim.

başka bir tsk personeli, atilla gürdere de buraya gidip el sürenlerden. ilginç.

e kardeşim olabilir musevisindir yaprsın. söyle o zaman. ben museviyim de. insanlar da rahat bıraksın.
bu nick bir harika dostum bu nick bir harika dostum
sözlükle ilgili isteklere bir şey yazamadığımdan ve ara birimi kullanmak için fazla üşengeç bir ademoğlu olmamdan mütevellit sözlükle ilgili isteklerimi ağlayarak höykürdüğüm yer.

şimdi tanım faslını öyle ya da böyle geçirdikten sonra ağlamaya başlıyorum:

1) ühüüüü nolur kanka listemi geri verin. yoklamaya basınca en üstte online kankaları görmek sağdan sağdan bana sırıtan kankalarımın verdiği samimiyeti vermiyor ne yazık ki! ayrıca kendimi kanka ekleyen megaloman bir kişi olarak kendi adımı yoklama listesinin en tepesinde görmek benim gibi egoist bir narsist için bile fazla! "ağla1"

2) imleci yazarın üstüne getirdiğimde onun bilgilerini görebilmeyi özlüyorum ben. "ağla2" (evet, böyle bir kod olmadığını biliyorum, tişikirlir sipirmin peşin editi) hadi ben mesaj trafiği çok kalabalık bir insan değilim; ama bir lady luck olsun, zerk olsun bunların mesaj kutuları ateş böcüğü gibi yanıyordur bence. o zavallımlar kimin kim olduğunu karıştırmaz mı? bir imleci üzerine getirip profil fotoğrafını görse "heee, tamam bu salağa 5 dk sonra cevap yazarım, diğerini öne alayım." diyecek belki. insanların keyfinin kahyalığı hiç yakışmadı bence. hiç şık bir hareket değil. bir kere hareket değil, durum. (tanımladım.)

3) sevgi pınarı, neşe hezeyanı, sex treni mi neyse ben onu limite sağdan sağdan yaklaşmasını istemiyorum. "ağla3"

düzeltin yeaaaa bunları. ühüüüüü...
tüpürürüm bak oğlum!

fredit: siz de ağlayın oğlum, hepimiz ağlarsak belki meme verirler. meme dedim bak. bir daha düşün.
1 /