ahmet eşref fakıbaba

1 /
3dne3dnebandim 3dne3dnebandim
29 mart 2009 seçimlerinde akp halifesi erdoğan tarafından aday gösterilmeyince bağımsız aday olan ve şu ana kadarki sonuçlarla akp'yi fakan şanlıurfa bağımsız belediye başkan adayı..seçimlerin resmiyet kazanmasyıla saadet partisi'ne geçmesi bekleniyor..
delicaponcadı delicaponcadı
2009 yerel seçimlerinde akp tarafından haksızlığa uğrayan, şanlıurfa için çok güzel işler yapan ve halk tarafından çok sevilen belediye başkanı. bir kaç milletvekilinin çıkarlarına uygun davranmayacağı düşünüldüğü için, akp'den aday gösterilmedi, ve akp belki de ufra açısından en büyük hatasını yaptı. urfa halkının çok sevdiği ve benimsediği fakıbaba'yla beraber zaten kalesi olan urfa'da, oy oranı açısından destan yazabilecekken, bunu yapmadı. urfa'yı urfa yapan, her geçen gün daha da güzelleştiren bu güzel insana yapılan haksızlığı urfa halkı da kolay sindirmedi. babamız dedikleri fakıbaba da büyük bir risk alarak hiçbir partinin himayesi altına girmeden bağımsız olarak adaylığını koydu.

sandıkların yarısı açıldı. fakıbaba önde. ama yine de;

(bkz: kesinleşince editlenecek giri)

edüt: evet fakıbaba bir dönem daha şanlıurfa belediye başkanı.
rainbow rainbow
beş yıllık başkanlık döneminde urfalılara şehirde iyiye doğru ciddi değişimlerin gerçeleştirilebilir olduğunu kanıtlamış, şehri pirupak etmiş ve 'ulan madem oluyordu, öncekiler bunca zaman na yaptı?' sorusunu sorduran -gerçi cevap aşağı yukarı bilinmektedir- urfalılar için bir şans olan belediye başkanı. meselenin aslı nedir bilmiyoruz ama yeni dönemde ak parti onu aday göstermeyince urfalılar beni şaşırtan bir destekle -çünkü alışıla gelen eğilim dosta arkadaşa oy vermek yönündedir- onu tekrar başkan seçtiler. tv8'deki bi-iki ay önceki konuşmasında urfa için yapacaklarını anlatırken hayli heyecanlı ve inançlıydı ve urfalıların vizyonu olan birisini kaçırmamaları için temennide bulunmuştum, umarım hayalindeki urfayı gerçekleştirerek hepimizi mutlu eder.
wendigoo wendigoo
beni fahri urfa'lı ilan eden kişi.

kısa süre urfa'da çalıştım; o zaman tanışmıştık kendisiyle. çok babacan, içten, sıcak birisi. belediye başkanları gibi kibirli değil; karşısındaki kişinin kimliğine göre yargılamıyor, etikete göre davranmıyor.

halkta bunun farkında, seçimlerde de görüldü bu zaten. urfa'ya getirdiği değişiklikler, yeniliklerde yadsınamaz.

umarım hep böyle devam eder.
gladius gladius
bu değil miydi aday gösterilmeyince partisinden ayrılan şanlıurfa belediye başkanı? ceket seçilememişti ama görünüşe göre bir şeyler değişti herhalde ve eski partisine katılan şanlırufa belediyesinin akp'li başkanı.
ipimle kusagim ayni renk ipimle kusagim ayni renk
partiden ayrıldığı gün "ak parti hızla yol alan bir trendir, bu trenden inen bir daha binemez" diyen başbakan'ın laf yemesine, kendi eylemlerini unutup sataşmasına alıştık da; bu nasıl bir çıkarcılıktır onu anlamadık. bu adam başkanlıkla ilgili söz almasa tekrar katılmazdı partiye, biliyoruz. yüzsüzlüğüne ve çıkarcılığına ise diyecek laf bulamıyoruz.
düşeşattımyekgeldi düşeşattımyekgeldi
şanlıurfa da sevilen bir siyasetçi olmasına ragmen, belediye başkanı seçildigi son dönemde urfa akp den ayrıldıgı ve işlerinin kasten baltalandıgı gerekçesi ile çalışmasının engellendigine kanaat getirdi. yine de halkın genel egilimi bu haksızlıga direnip adama destek vermek yerine ondan hemen vazgeçmek yönünde gibi görünüyor. ha zaten degmezmiş o ayrı.

mevcut durumda da, akp elbette onun karşısına başka bir aday çıkartıp riske girmek yerine, akp saflarında seçilmesi kesin bir adamı tükürdügünü yalayıp tekrarpartiye aldı. böylelikle fakıbaba da belediye başkanlıgını teminat altına almış oldu. yani bu durum dava kardeşliginden öte bir çıkar ilişkisidir. birdir bir, yani şanlıurfa için yerel seçimler bitti hadi diger illere bakalım.
1 /