albert einstein ın tanrı mektubu

cehennet bekçisi cehennet bekçisi
haberde mektubun hikayesi tam olarak anlatılmamış o yüzden açıklamakta fayda var;
çünkü açık arttırmada satılan mektubun değeri; sadece einstein'ın kendi el yazısı ile yazdığı mektup olmasından dolayı değildir... içeriği de bir o kadar değerli olarak kabul edilmesidir. bence de beyin fırtınası yaratan bir mektup.

peki einstein'ın eric gutkind e yazdığı mektup neden insanlarda beyin fırtınası yaratır?

yahudi asıllı alman olan filozof ve antropolog eric gutkind, sıradışı kabul edilen kitabının (orjinal adı: `choose life: the biblical call to revolt) bir kopyasını okuması için yine yahudi asıllı alman olan teorik fizikçi ve bilim insanı einstein'a gönderir ve einstein'da bu kitabın özüne cevaben yazdığı mektuptur.

peki kitabın özü nedir?

eric gutkind, kabbala'dan alınan kavramları formüle ederek yorumladıklarını; optimizm ve radikalizm felsefesi ile harmanladığı musevilik inancına; farklı bir bakış açısı kazandırdığı düşünülen kitaptır.
kitabının ana temasında reductio ad absurdum yani;
saçma olana indirgeme anlamına gelir ve bir iddiayı doğru kabul ederek saçma bir sonuca varıp iddianın yanlış olduğu sonucuna ulaşıldığı bir mantık yöntemi irdelenir.
kısacası; her insan, inancına dayanarak dinî inançsızlığını ortaya çıkarabilir.

*kabbala nedir diye akıllarda soru işareti de kalmasın;
değişmeyen, ebedi ve gizemli ein sof (mistik hiçlik) ile ölümlü ve sonlu evren arasındaki ilişkiyi açıklamayı amaçlayan ezoterik yahudi öğretileridir.

peki einstein'ın 1954 yılında 74 yaşındayken almanca olarak kaleme aldığı ve felsefeci eric gutkind'e hitaben yazdığı mektupta (satır aralarında) ne yazıyor?

"tanrı sözcüğü bana insanların zayıflığının bir ifadesi ve ürünü olmanın dışında hiçbir şey ifade etmiyor… incil ise kutsal ancak yine de nispeten ilkel efsanelerin bir derlemesi" diyor.

yahudi halkının bir mensubu olmaktan memnun olduğunu belirten einstein, yahudilik inancının ise "diğer tüm dinler gibi ilkel batıl inançların vücut bulmuş hali" olduğunu söylüyor.

bu arada mektup, new york'taki müzayedede yaklaşık 2,9 milyon dolara satıldı.

haberin detayı :
www.bbc.com
2
blackslimbright blackslimbright
einstein'ın dini inancı insanların ilgisini çekiyor çünkü insanlar onun zekasına güveniyor ve o ne derse doğru olacakmış gibi kelimelerini yontarak kendi tarafına çekmeye çalışıyorlar. ateistler kendi gözlerinden, deistler kendi gözlerinden görmeye çalışıyor. netice olarak bir yere de varamıyorlar. einstein da tüm zekasıyla birlikte çelişkilerde boğulan bir zihin nihayetinde. bir çıkıp tanrı kelimesi bana bir şey ifade etmiyor diyor, bir çıkıp dinsiz bilim topal bilimsiz din kördür diyor.

ya da belki kendi içinde müthiş tutarlı bir sistemi var ve biz onu anlayamıyoruz ki bu daha muhtemel.