alevi kürt

denizbalinası denizbalinası
kendini kürt sanan dallamadır. şamanlıktan filan beslenen aleviliyi kürtlükle ilişkilendirmekte ayrı bi zeka örneği olsa gerek diyor.konuyu bağlıyorum.
kırmızıçizmelikedi kırmızıçizmelikedi
seçim sonuçları analiz edildiğinde kürt alevi vatandaşların son 50 yıldır değişmez adresi olan chp'den rotasını bdp çevirmeye başladığı görülecektir.chp için kötü bir durum olarak görülsede orta-uzun vadede chp' nin halk nezdindeki algısını değiştirecektir.zira chp'ye yapılan eleştirilerden birisi bazı grup-meşrep-mezhep'lerin parti içindeki hegamonyasıydı.
chp bu durumu fırsata çevirebilir.
pidiar pidiar
israrla okulumuz proflarından birinin delicesine "hayır bir insan alevi ve kürt olamaz, alevi ise türktür" diyerek yalanladığı şey.
tariq bin ziyad tariq bin ziyad
hem kürt hem aleviyim diyen kesinlikle ve kesinlikle katıksız bir ermeni çocuğudur bunun aksi asla söz konusu değildir. vanlı bir türkmen olarak şafii bir kürdün evine misafir olursunuz, yemeğini yersiniz, çayını içersiniz ancak bu güruha selam bile veremezsiniz, kimseyle diyalog kurmazlar, suratlarından kin akar gördüğünüz zaman kesinlikle uzak durun.
cauchy euler cauchy euler
herhangi birinin etnik kökeni ya da dini inancı o kişiyi iyi veya kötü yapmaz. insani kalite, uhrevi meselerden ya da etnik aidiyetten münezzehtir. bir insanın değeri; erdemi ile onurunun, sevgisi ile paylaşımcılığının, düşünceli olmasının, hayvan ve doğa sevgisinin, insanları sınıflandırmamasının gerçek içtima kurallarınca toplanmasından ibarettir. herhangi bir insan, alevi kürt olduğuna inanıyorsa alevi kürttür ve kalitesini aidiyeti dışındaki şeylerden kazanır. sünni bir türk ya da ortodoks bir ermeni veyahut ateist bir arap, eşcinsel bir rum, bir hayvan, bir ağaç, yani her canlı değerlidir.
ğüğ ğüğ
bi 10 yıl öncesine kadar böyle bir kavram yoktu, hpd, bdp türevlerinin yaptığı asimilasyonlar sonucunda yavaş yavaş oluşmaya başlıyor.
shackair shackair
insandır.
"alevi kürt olmaz" tezinin altını ordinaryüs profesör arkadaşlar doldurursa sevinirim. aleviliğin ırksal bir kökeni mi varmış.
defaultt defaultt
istanbul'dan çıkmayıp anadolu hakkında etnik analiz yapıyorsunuz ya ben de buna tutuluyorum. alevi sadece tunceli, erzincan'da bulunmaz. erzurum, kars, ığdır,van gibi bir çok doğu illerinde vardır. ataları tek kelime türkçe dahi bilmez kürtlerinin. yeni nesilleri asıl asimile olup inkar etmeye başlamıştır.
shackair shackair
budizm örneği veren yazar özgüveninden ben de istiyorum. budizm i alıp neden italya'da yok demek için benim cahilliğime laf etmek yetmiyor. çünkü dinler ve dini mezhepler, görüşler yakın çevreye yayılır. eğer bir göç ve savaş durumu yoksa. bu sebeple italya'da neden budist yok demek cehaletle sabit.
1
eflakinyas eflakinyas
günün birinde alevi bir arkadaşım 'biz kürtleri hiç sevmiyoruz' demişti.
çok üzülmüştüm.
bende kürtüm ki demiştim. kötü müyüz ki demiştim.
hem aleviyim hem kürtüm. nedense insanlar daha tanımadan sevmiyorlar bizi..
halbuki bize öğretilen iyi insan olmamızdı. ne olduğumuz, ne olduklarının hiçbir önemi yoktu...

bide şu aleviler kürt olmaz diye vıdı vıdı konuşunanların ağzına iki tane çakasım var. bi bitmediniz.