alevi kürt

1 /
denizbalinası denizbalinası
kendini kürt sanan dallamadır. şamanlıktan filan beslenen aleviliyi kürtlükle ilişkilendirmekte ayrı bi zeka örneği olsa gerek diyor.konuyu bağlıyorum.
kırmızıçizmelikedi kırmızıçizmelikedi
seçim sonuçları analiz edildiğinde kürt alevi vatandaşların son 50 yıldır değişmez adresi olan chp'den rotasını bdp çevirmeye başladığı görülecektir.chp için kötü bir durum olarak görülsede orta-uzun vadede chp' nin halk nezdindeki algısını değiştirecektir.zira chp'ye yapılan eleştirilerden birisi bazı grup-meşrep-mezhep'lerin parti içindeki hegamonyasıydı.
chp bu durumu fırsata çevirebilir.
pidiar pidiar
israrla okulumuz proflarından birinin delicesine "hayır bir insan alevi ve kürt olamaz, alevi ise türktür" diyerek yalanladığı şey.
cauchy euler cauchy euler
herhangi birinin etnik kökeni ya da dini inancı o kişiyi iyi veya kötü yapmaz. insani kalite, uhrevi meselerden ya da etnik aidiyetten münezzehtir. bir insanın değeri; erdemi ile onurunun, sevgisi ile paylaşımcılığının, düşünceli olmasının, hayvan ve doğa sevgisinin, insanları sınıflandırmamasının gerçek içtima kurallarınca toplanmasından ibarettir. herhangi bir insan, alevi kürt olduğuna inanıyorsa alevi kürttür ve kalitesini aidiyeti dışındaki şeylerden kazanır. sünni bir türk ya da ortodoks bir ermeni veyahut ateist bir arap, eşcinsel bir rum, bir hayvan, bir ağaç, yani her canlı değerlidir.
white lilac white lilac
bazı cahil ırkçıların alevi kürtler yoktur, onlar ermenidir vs dediği insan.

edit: sevgili kardeşim, 10 yıllar önce de vardı bu kavram ve insanlar, senin haberin yokmuş öyle güzel bastırıldılar ve yok sayıldılar ki çünkü geçmişten beri. benim etrafım alevi kürt dolu. bu insanlar ermenileri seviyorlar ve öyle olsalar bunu söylemekten gocunacak insanlar değiller ırkçılar gibi. ama üzgünüm şekerler ermeni değiller. ha ermeni ha kürt alevi, ikisi de dışlanıp horlanmıyor mu? bi ermeni niye dışlanmamak için kürt aleviyim desin ki? dışlanmamak istiyorsa türk'üm der, siz de bağrınıza basarsınız.
konztanzli konztanzli
hem kürt hem alevi olmak, eğer biraz siyasi iseniz başınıza gelmeyen kalmamıştır.

tabiki önce çevresine doğaya saygılı insan olmak gerekir..
eline beline diline sahip olmak. bu kurallar kişinin ahlak yapısını belirliyor.
böyle bir felsefeye sahip insanları seviyorum.
shackair shackair
insandır.
"alevi kürt olmaz" tezinin altını ordinaryüs profesör arkadaşlar doldurursa sevinirim. aleviliğin ırksal bir kökeni mi varmış.
basur kralı basur kralı
olmayan bir şeydir aleviler türkmen yörük falandır. anadolu yüzyıllarca türkmen aleviler ile doluydu.
bu özelliğinden dolayı pek yatırım almamıştı.
yükselen kürt politikası zamanlarında kürt solu ve görüşü altına girenler olmuştur.
azıcık osmanlı yada beylikler tarihine baksanız yeterli.

edit: alevi.
sony betamax sony betamax
şu "alevi kürt olmaz diyenler açıklasın" özgüvenine hayranım. böyle şuursuz ve kaynağı belli olmayan kofti özgüven nadir bulunur.

galler'in herhangi bir bölgesinde az da olsa budist topluluk gördün mü? budizmin etnik kökenle ilgisi var mı? yok. peki italya'da yüz kişilik bile olsa budist bir topluluk var mı tarih boyunca? yok. demek ki neymiş? teoride din-mezhep-inanç etnik kökene dayanmasa da pratikte keskin sınırlar varmış, aşılmaz duvarlar varmış.
defaultt defaultt
istanbul'dan çıkmayıp anadolu hakkında etnik analiz yapıyorsunuz ya ben de buna tutuluyorum. alevi sadece tunceli, erzincan'da bulunmaz. erzurum, kars, ığdır,van gibi bir çok doğu illerinde vardır. ataları tek kelime türkçe dahi bilmez kürtlerinin. yeni nesilleri asıl asimile olup inkar etmeye başlamıştır.
shackair shackair
budizm örneği veren yazar özgüveninden ben de istiyorum. budizm i alıp neden italya'da yok demek için benim cahilliğime laf etmek yetmiyor. çünkü dinler ve dini mezhepler, görüşler yakın çevreye yayılır. eğer bir göç ve savaş durumu yoksa. bu sebeple italya'da neden budist yok demek cehaletle sabit.
3
1 /