alevi sünni kardeşliği

mhk mhk
bu topraklarda yaşanagelendir. yine bu topraklarda alevi ve sünnileri karşı karşıya getirmek için her iki topluma farklı amaçlarla, belki yüzlerce seneryo planlanmış; birçok acı olay yaşanmıştır.
bu kardeşliği kimse bozamayacaktır.
r0x r0x
bir alevi ve kimseyi mezhebinden dolayı ayrı tutmayan biri olarak içinde bulunduğum kardeşlik.

ama birileri tarafından kutuplaşma o kadar besleniyor ki, temeli o kadarda sağlam değil malesef. mesela bu ülkenin cumhurbaşkanının bile cemevlerine cümbüş evi, ucube vs. demişliği var.
skordan sorumlu devlet bakanı skordan sorumlu devlet bakanı
bir alevi olarak desteklediğim kardeşlik.
zaten bizim kültürümüzde ayrımcılık yoktur. herkesi severiz biz. sıkıntı sünnilerde. hepsinde değil tabi özellikle eski toprak olanlarda. alevi olduğumu bilmeyen bir arkadaşım (çok da severim) bir muhite gittiğimizde burası alevi mekanı dikkatli konuş dedi. içeri girdi biraz gerildi falan. sanki adamlar yamyam. böyle olmaz. alevi olduğumu söylemiyorum tabi. genelde söylemem faşizme maruz kalmamak için.
deliozan deliozan
kendimi hiçbir mezhebe ait hissetmeden desteklediğim kardeșlik.
bütün mesele farklılıklarımızla bir arada yașamayı öğrenmek aslında.
loss loss
bir diğer açıdan kardeşlerin alevi ve sunniliği var ki kardeşlik orada dahi hedefte. din siyasete alet olduğu müddetçe kardeşlik ancak mezarda toprak kardeşliği olarak başlayacak ve baki olacaktır.
mor sümbül soğanı mor sümbül soğanı
böyle bir kardeşliğe inanıyorum.

geçen senelerde kampüste alevilikle ilgili bi etkinlik oldu, alevi olan çok yakın arkadaşım giderken bi sünni olarak ben de yerimi o etkinlikte aldım. koca amfi almadı hepimizi, birçoğumuz merdivende veya ayakta dinlemek zorunda kaldık.

aradan zaman geçti. yine o arkadaşımla kampüste beraber yürürken yolda telefonla konuşan bir kadın konuşmasını bölüp bize doğru yaklaştı. "geçen sizi alevi dedelerinin geldiği etkinlikte gördüm. o gün soramadım, kardeş misiniz, çok benziyorsunuz?" diye sordu. kardeş olmadığımızı söyledik. kadın telefondaki konuşmasına devam etti, biz de yolumuza gittik.

aslında birbirimize kardeş olacak kadar çok benzemiyoruz. sanırım iki kardeş nasıl davranırsa birbirine biz de öyle davranıyoruz, kadın da bizi öyle gördü.


ama herkesin böyle düşünmediğini bilecek kadar büyüdüm. çok beğendiği birisinin sünni olduğunu öğrenince beğendiği kişiyle tanışmayan alevi arkadaşlarım (alevi birisiyle evlenmek istiyor.) arkadaşı alevi diye sünni çocuğunu alevi arkadaşıyla görüştürmeyen sünni aileler var. keşke bu kardeşliği herkes bilse de herkese "siz kardeş misiniz?" diye sorulsa.
minpietro minpietro
en az kürt türk kardeşliği söylemi kadar palavradır. söyleyenlerin çoğu da bunu dil ucuyla söyler ve kendileri de inanmaz. tıpkı ülkücülerin kürt kardeşlerimiz falan demesi kadar saçma. kürtler kardeşimiz diyeceksiniz sonra adamların dilini yasaklayıp cezaevlerinde işkenceden geçireceksiniz. sünnilerin belki de yüzde 90'ı alevileri ne sever ne de kardeşi falan görür. bırakın bu boş palavra lafları. alevilerin de eminim çoğu böyledir.
alşimistik alşimistik
3 sene alevilerin içinde yaşadım. hatta direkt isim vereyim. mamak-tuzluçayır'daydım...
ismimi de vereyim mevzu daha da anlaşılır olsun hatta. ismim imran. sivasta malum imranlı diye bir ilçe var...
çalıştığım kurumda ben ve 3 kişi hariç kalan 50 çalışan aleviydi.
3 sene boyunca bir kere bile dışlanmadık biz. hatta bizim yanımızda kendi ibadetlerinden falan bahsederken "baskı oluyor gibi düşünüyorsanız kapatalım bu konuyu." şeklinde konuşmalar çok olmuştur.
yeri geldi ben onların yardımına koştum; yeri geldi onlar benim. ama -gurbette olmam dolayısı ile- daha çok onlar (onlar derken ötekileştirme anlaşılmasın) yardımıma koştu. evsiz kaldım kapılarını açtılar. bekarım diye ev vermeyen ev sahipleri oldu. araya tanıdık sokup destek oldular. evlerinden hepsi eşya getirdi ev kurdular sıfırdan. yetmedi sürekli evlerine davet ettiler. ama asla dışlamadılar.
ismim dolayısı ile gelen gidenler (müşteri diyelim) beni alevi zannetmişler. birgün bir mevzu açıldı konuşurken ben birşey dedim( sanırım cemevine gitmedim hiç gibi birşeydi hatırlamıyorum). "aaa siz sünni miydiniz valla biz sizi alevi zannettik" dedi bir tanesi. sonra tabi dediğini düzeltti. "yani herkes herşey olabilir saygımız var yanlış anlaşılmasın. ben isimden ötürü öyle zannetmiştim" dedi.
dedim ya mert adamlar hepsi. bozuklar vardır tabi ama onu dine diyanete bağlamak yanlış olur. kişilik meselesi daha çok. mesela memleketin yarısının nefret ettiği malum kesim de sünni. ee noldu şimdi aleviler şöyle böyle mevzuları?
benim için alevilik de sünnilik de önemli değildir. insanlık önemlidir.
tanım: 2010-2012 yılları arasında yaşadığım güzel bir kardeşliktir.
gaza gelmeyen biber gazı gaza gelmeyen biber gazı
sünni kardeş ilk çocuktur ve babaya benzemektedir küçük kardeş ise anneye. sünni abi alevi kardeşi bazen döver ama baba her zaman büyük kardeşin tarafındadır. küçük kardeş erken olgunlaşmıştır yediği dayaklar yüzünden ama abisinin iyi bir insan olduğunu düşünüp katlanır her şeye (baba baskısından değil tabiki).
(bkz: bir aile türü)