aleviler kime oy verecek

1 /
kamocan kamocan
biz türkiye'de barışın egemen olmasını istiyoruz, güç dengelerinin korunacağı bir sistem olsun istiyoruz ve bu yönde oyumuzu kullanacağız. akp, 16 yılda her gelen eğitim bakanı ile sistemi sil baştan yeniden düzenledi. eğitimde, sürekli geriye giden, dinselleşen, ayrıştıran, asimile eden bir anlayış egemen kılındı. sadece sünni islam anlayışı doğrultusunda yapılan çalışmalardan öteye geçmedi. öte yandan alevilere yönelik hak ihlalleri her şeye rağmen hâlâ devam ediyor. 16 yıldır ülkeyi yöneten akp, seçimler öncesinde çıkıp cemevleri ile ilgili yasal statüden bahsetmesi hiç de inandırıcı gelmedi. 16 yılda biz alevilerin sade, masumane eşit yurttaşlık taleplerimiz hiçbir şekilde karşılanmamıştır, bunu yapamadılar. zorunlu din dersleri devam ettiği gibi eğitim kökten dinselleşti ve alevi çocukları bundan çok olumsuz etkileniyor. dolayısıyla bu sistemin bir an önce değişmesi gerekliliğine inanıyoruz ve bu doğrultuda oy kullanacağız.

alevi kültür dernekleri genel başkanı doğan demir
sosyalismet sosyalismet
cem evleri vakfı her zaman olduğu gibi akp'ye, ki bu büyük çoğunluk ediyor. hdp biraz daha fazla alevi oyunu alabilir (avrupa alevileri) gelenekçi, islamın içinde olduğunu kabul edenler chp'yi destekleyecek diyorum.
kamocan kamocan
sevgili abim sanmıyorum. cem vakfı da vermez. akp alevilerden yüzde 1 bile alamaz, chp ağırlıklı. avrupadakilerde hdp ağırlıklı.
avangard jazz avangard jazz
valla ben daha önce yani oy kullanma yaşıma geldiğimden bu yana chp'ye verdim, bu seçimde kılışdar varsa vermeyecektim oyumu ama ince'yi aday gösterdi sağolsun.

yine de akşener'e vermeyi düşünüyordum çünkü chp nin zaten kemik kitlesi oyu var zaten ilk turu geçer, ben ilk turda akşener'e vereyim diye düşünüyordum ama muharrem dayı o kadar güzel bir insan ki, her geçen gün biraz daha hayranı oluyoruz.

adamın kalbi, ruhu güzel. şu tipe gülümsemeye bakar mısınız ya
her şeye de gidiyor, öyle bir surat, öyle bir gülümsemeşimdi bu adama oy verilmez mi ?
anoktainoktagnokta anoktainoktagnokta
ben alevi şu bu ayırmazken sen blok halini alıp beraber hareket ediyorsan beni ilgilendirmeyen soru.

inanç özgürlüğü olsa kimse inancı yüzünden ayrıştırılmasa zaten aleviliğin üzerinden bir sıkıntın kalmayacak. buna yönelmek için alevilik üzerinden saf tutup kendini ayırırsan tam tersine gitmez mi işler? tam tersi daha çok ayrışmaz mıyız, inançları hesaba katarak hareket etmek zorunda kalmaz mı diğer insanlar? işte beni yine ilgilendirmiyor, kendimi bu konuda şuradan buradan tanımlayıp ayırmayı sevmiyorum çünkü.

niye bir alevi ile aynı oyu veremeyelim, niye insan alevi diye başkasıyla aynı oyu versin? iki alevi niye bambaşka hayatlar sürüp pek çok konuda farklı düşünemesin? bir insan alevi diye niye benden ayrı bir toplumsal gruba üye olsun?
sakil sakil
başlıkta alevilerin çoğunluğunun akp'ye oy vereceğini yazanlar olmuş. şaşkınlıkla okudum. daha önce kaç tane alevi tanıdıklarını merak ediyorum şu an. hani hiç alevi tanımamışsındır anlarım ama alevilerin çoğunlukta olduğu ilçelerin seçim sonuçlarına baksaydın en azından.
sasaki endo sasaki endo
aleviler sanki bu ocak gibi larvalarından çıktılar ve onları incelememiz için yeterli süre tanınmadığı için böyle bir merak vuku olmuş olabilir.

bonus: bu seçimin kaderini kürtlerin oyları belirleyecek.
ithinkthereforeiam ithinkthereforeiam
gün geçmiyor ki ülkede din yine bir şeye alet edilmesin...

her alevi türk vatandaşı, aynı her sünni, her hristiyan, her inanç sahibi ve her ateist gibi, kendi siyasi ideolojisine yakın gördüğü partiye oy verecektir... inancı, hakları ve etnik kökeni kendisi için önemli olan aleviler, insanları alevi-sünni diye ayıran partilere daha az oranda oy verebilirler; bu doğaldır... nitekim oy oranlarına bakınca da bunu anlatmaya gerek yoktur; rahatlıkla görülebilir...

(bkz: görüyorsunuz anlatmaya gerek yok)
1 /