alex de souza

1 /
mcyc mcyc
inönü' de kazandığımız derbi esnasında (hani şu 1 gol yesek fark yiyeceğimiz, ama 1 gol biz attık diye 3-1 mi 4-1 mi ne kazandığımız maç) yaklaşık 100 kişinin ortasında "senin taşşşşaklarına kurban" diye bağırdığım, ve 100 kişiden 1 tanesinin bile garipsemediği, aksine bana arka çıktığı adamdır. herkesi kurban eder taşaklarına.
el magico el magico
ulan ağlayasım geldi jübilesini izleyince. keşke türk futbolu adamakıllı, tertemiz, eğlence için, dostluk için olsaydı. aziz, emre, demirören, volkan, melo, fatih terim, ahmet çakar, rok-sik-sok gibi adamlar yerine bu adam olsaydı türkiye'de. jübilesini fenerlisi, cimbomlusu, kartalı; el ele, omuz omuza yapsaydık. lanet olsun her platformda bizi bu hallere getirenlere.
mcyc mcyc
oldu mu lan şimdi bu? sen daha ne başarılar tattıracaktın bize, oldu mu bu gidiş şimdi? bir gün yine gel, şu bizim kafasız teknik adamın yerine gel. tattıramadığın başarıları o zaman tattır bize büyük kaptan. çok dikkat et kendine büyük kaptan, seni kimse unutmayacak...

gitti, bitti. efsane oldu, efsane davrandı. tek kelime yeter o'nu tanımlamaya, efsane...
lambadancikamayancin lambadancikamayancin
1 ağustos 2013 coritiba ponte preta maçında yine frikikten gol atmış güzel insan.

o gol attıkça ben seviniyorum valla. fenerbahçe'nin en tehlikeli silahını kovarcasına yollayanlara teşekkürlerimi sunuyorum. gidiş şekli üzücü ama ben fenerbahçe'nin başına geçsem sırf sabote etmek adına fenerbahçe'yi yollardım bu adamı, yalan yok.

he bu arada kendisi yollandıktan sonra iki maçı da kazanan fenerbahçe'nin taraftarı bu adamı unutmuştur. gittiği günden beri bir protesto bekledim ama bir maçta aykut söyle alex nerede diye bir tezahürat duydum o kadar. ondan sonra zaten kimsenin sesi bile çıkmadı. o yüzden, boşuna kimse dert yanmasın şu anda.

bu da golün videosu: gol do coxa! alex acerta bela cobrança de falta, aos 10 do 2º tempo gol do coxa! alex acerta bela cobrança de falta, aos 10 do 2º tempo globo.tv
purepain purepain
çalım atam ama yusuf veya hasan şaş gibi döne döne aynı adama çalım atmayan bi futbolcu attığı çalımdan sonra topu olumlu ve hucuma katkı sağlayacak bir yere atıyor.
purepain purepain
son maçlarda gördüğüm kadarıyla takıma iyice alışmış ve futboluyla da bunu gösteren futbolcu. bu sene fenerin şampiyonluğunda büyük rol oynayacak.
purepain purepain
avrupa'da başka bir kulübe gideceği haberlerini "bunlara sadece gülüyorum!" diyerek yalanlayan, yalanlamakla da kalmayıp şu linkdeki fotoğrafı verip kocaman gülüşünü bizlerden esirgememiş fütbölcü. aha da o mükemmel kocaman gülüş.

fenerbahçe spor kulübü resmi sitesi / türkiye'nin en gelişmiş spor kulübü portalı fenerbahce

edit : site server değiştirdiği için link çalışmıyor ama mesaj atarsanız resmi yollayabilirim.
purepain purepain
fenerbahçe onun oynamadığı 2 önemli maçta 1 arsenal beraberliği ve 1 galatasaray galibiyeti almıştır. lakin kendisini çok sevmeme rağmen o oynasaydı bu maçlarda sonuç ne olurdu kestirememekteyimdir.
purepain purepain
wikipedia istatistik verilerine göre ve sadece lig maçlarını hesaba katarak konuşuyorum.

tam 6.5 sezondur oynuyor alex fenerbahçe de 221 maçın tam 190'ında sahaya çıkmış ve bu maçlarda 106 gol atmış 92 asist yapmıştır.

benim için yıldız futbolcu kavramı aynı anda 4 kişiyi çalımlaması değildir. kafasını kullanıp oyunu yönlendirmesi de değildir. bunları yapan bir sürü futbolcu var ama kaçı sürekliliği koruyabiliyor bilinmez. bu sebepten benim için yıldız kavramı sürekliliktir. alex de souza sürekliliği olan bir adamdır. bir adam düşünün geldiği takımın 6.5 sezonda oynadığı maçların %86sında sahaya çıksın ve o maçların da %56'sında da skor yapsın ve yine 190 maçın toplamında asistlerle birlikte skora katkısı 1'in üzerinde olsun.

şimdi kimse karşılaştırma yapıyorum diye kızmasın ama dünyada takip ettiğim kadarıyla bu performansda sadece messi var. dolayısı ile benim için türkiyeye gelmiş 1-2 gerçek futbol yıldızından 1idir. gönül isterdi ki kendisine bu kadar bağımlı olmasaydık (ki kendisi böyle mükemmel oynayarak bizi kendine bağımlı etti.) herşeyiyle takır takır takım futbolu oynayan bir ekip olsaydık da alex gideceği zaman zor durumda kalmıyor olsaydık.

ligimizde oynadığı maç sayısıyla skora katkıda bulunan bir adam olması ve avrupada bu başarıları tekrarlayamaması (ki avrupa maçları toplamında da skora direk ve endirek katkısı %60tır) alex'in suçu değil oynadığı takımın türk lig tarihinin en az takım futbolu oynayan ekibi (yıldıza yönelik oyun alexten önce de alexle birlikteyken de var olan birşeydi. misal revivo, okocha, balic) olması ve türkiye ligi futbol kalitesinin alex'i durduracak seviyede olmamasıdır. futbol takım oyunudur ve geniş çaplı yankı getiren başarılar özellikle de avrupada başarı bu takım oyunuyla gelir. alex geldiğinden bu yana sadece bir sezon avrupada başarılı oldu ve bu başarılı olduğu sezonda fenerbahçe en çok takım oyunu oynadığı sezondu ve o sezonda alex şampiyonlar ligi asist kralı oldu. karşılaştırdığı hagi'nin uefa şampiyonu olmuş galatasarayında galatasarayın oynadığı futbol takım oyunu olarak avrupa üzeri bir takım oyunuydu. özellikle şampiyonlar liginden elendikten sonra uefa'da mükemmel bir performansla elemeli maçlarda hiç yenilgi almadan yollarına devam edip mükemmel makina düzeni sistemleri ile arsenali dize getirmişlerdi. peki soruyorum şimdi o galatasaraydan hagiyi çıkartıp alex'i koyun kim garantisini verebilir ki galatasaray o sene şampiyonlar ligi şampiyonu olmayacağının. alex'i böyle mükemmel işleyen bir takımda görmeden bunun garantisini kimse veremez.

özet geç piç diyenler için gelsin.
alex türkiyede yıldza odaklı futbol oynayan bir kulübe yıldız olarak gelmiş ve bunu hem insani hem de sportif olarak kanıtlamış ender futbolculardan biridir. türkiyede bir başarısızlıktan söz etmek yanlış olur.

oynadığı 6 sezonda iki kere türkiye ligi şampiyonluğu elde etmiştir takımı. 3 kere de ikinci olmuştur. iki tanesinde son maçta şampiyonluğu kaçırmıştır. keza fenerbahçe alexin oynadığı 6 sezonda dört kere türkiye kupası finaline çıkmıştır ve artık alex'imizin bize belki de bu son sezonunda en büyük hediyesi türkiye kupası olmalıdır. ondan bu sezon tek isteğim fenerbahçenin türkiye kupası hasretine son vermesidir.

avrupadaki başarsızlığa gelince bu alexin başarısızlığı değil takımın başarısızlığıdır. avrupa futbolunun aksine ülke futbolumuz alexi durduracak seviyenin altındaysa oturup bunu bizim düşünmemiz lazım. alex'in değil.

yukarıdaki açıkladığım sebeplerden dolayı bu adamı eleştirirken ya da başkalarıyla karşılaştırırken lütfen daha duyarlı olalım
1 /