altered carbon

1 /
driving einstein driving einstein
netflix'in cuma günü yayınlayacağı, aynı adlı kitaptan uyarlama dizi.

beklentilerim var, en azından farklı bir şey görmek adına beklentim var ama konu netflix olunca insan ister istemez acaba diyor. kitabı da iyi satış yaptı netflix sayesinde. netflix diziyi çekmeseydi kitap belki de türkçe'ye çevrilmeyecekti bile. kitabını da merak ediyorum ama önce dizi, beğenirsem kitap şeklinde gideceğim.

siberpunk evreninde geçen bilimkurgu olarak özetleyebiliriz. makineleri konu alacakmış.
gore ve ötesi gore ve ötesi
siberpunk açlığımı az da olsa bastırabilmeyi başarmış hoş bir seri. tabi her güzel işte olduğu gibi kendini kaptıran ve "o çok saçma olmuş" , "bu öyle olmaz ki" gibi söylemlerde bulunan bir çok insanla karşılaşabilirsiniz. çok önemsemeden futuristik bir gezegen üzerinde işlenen bir hikayeyi izlediğinizi varsayın, o zaman bile yeterince zevk verecektir.

ayrıca bu seri remember me adlı oyunu oynamış olanlara da aşina gelecektir ve seriye daha fazla ısınacaklardır.

diziyi izledikten sonra gaza gelip oyunu merak edenler için ise ;
store.steampowered.com
electronicp electronicp
gayet güzel bir dizi, yani gerçekten böyle bir dünya olsaydı nasıl olurdu arızalarıyla, güzel yanlarıyla herbişeyini ayrıntılı bir şekilde izleyiciye verebiliyor. tek sıkıntısı bölümlerin 1 saat falan olması. her bölüm uyuyakalıyoruz :s belki de dizinin temposunun yavaşlığındandır ama bazen aşırı fazla ayrıntı ile karşılaşabiliyorsunuz ve pekçok anlatılmayan ama o dünyada normal bulunan şeyi anlayamayabiliyorsunuz. ben sevdim.

bide cyberpunk atmosferi de yoğun, ona da değinmeden edemeyeceğim. değindim.
the bridge of khazad dum the bridge of khazad dum
azıcık da olsa blade runner'ı çağrıştıran polisiye, "cyberpunk" içerikli bir bilim kurgu kitabı. henüz okumadım, ama hakkında çok şey duydum. en kısa sürede okumaya başlayacağım. okumam bitince de netflix'in uyarlamasını izleyeceğim.

not: yakın bir gelecekte bu giri editlenecektir.
berk1905 berk1905
2018in benim için favori dizisidir. 4. bölüm kusursuz. hala bitirmedim 4ü o derece zevke geldim mola vermek zorunda kaldım kalp dayanmazdı.
mars da okuyan öğrenci mars da okuyan öğrenci
kitabını hiç okumadım ama diziyi sevdim. blade runner, ghost in the shell, minority report, biraz da black mirror soslu, cyberpunk distopyada geçen, film tadında transhümanist bilim kurgu dizisi. fragmanında çalan nine inch nails şarkısı beni daha çok çekti.
mechanism mechanism
şu an 5. bölümdeydim.

dizi bilim kurgu dizisi olduğundan doğal olarak bilim kurgu dizileri ve filmleri ile karşılaştırılıyor. dizinin ilk bölümü bana direk bladerunner'ı hatırlattı. konu da polisiye olunca bladerunner ağır bastı ama 5. bölüme geldiğimizde gerek adamın tavırları gerek yan karakterler falan dizi bana marvelın daredevil dizisini hatırlatmaya başladı. yani o karanlık ve esprisiz dizi gitti marvel dizisi gibi bişey geldi. kötü oldu demiyorum ama dizi değişti yani.

güzel ilerliyor izletiyor kendini.

8/10

edit: girişi bile benziyo aslında daredevil'e
hakimbeg hakimbeg
istanbul propaganda şebekesi tarafından şehrin en nadide semtlerinin izbe duvarlarına logosu iliştirilmiştir. etkisini hemencecik gösterdi ve bir kaç gün önce diziyi bitirdim. distopik bir ortamda yaşanan dedektiflik hikayesi, fena da sayılmaz.
baytarizm baytarizm
dizideki tüm kadın karakterleri (ortega'nın annesi hariç) çıplak gördüğümüz dizi.

konu güzel ancak işleyiş bakımından eksiklikleri olmasına rağmen izlemesi zevkli ve yine netflix'in en pahalı dizisi olduğu için saygıyı hakediyor.
ropte ropte
dün gece ilk bölümünü izlediğim dizi. bir şeyler beni itse de ilginç konusu ve yarattığı farklı evrenle izlenebilir gibi geldi. ben sakin adamım olayın bu kadar göz yorucu bir şekilde ele alınması beni de yoruyor. black mirrorvari bir havası da yok değil.

neyse izleyelim bakalım.
driving einstein driving einstein
izlediğim kadarıyla edgar allan poe karakterinin favorim olduğunu ama sonunu getirmek için bilimkurgu delisi olmanız gerekmekte. yoksa akıcı değil ve senaryosu zayıf.
1 /