alternatif akım

1 /
zeus zeus
değişken akım olarak da bilinir..periyodik olarak yön değiştiren elektrik akımıdır..sıfırdan başlar, sürekli artarak bir maksimum değere ulaştıktan sonra yeniden sıfır olacak biçimde azalır..ardından ters yönde maksimum değerine ulaşıp tekrar sıfıra döner..
zeus zeus
saniyede devir sayısı (bkz: hertz) 50 ya da 60 kadar düşük frekanslı alternatif akım konutlarda ve işyerlerinde kullanılır..frekansı 100 megahertz* dolayında olan alternatif akım ise televizyon sistemlerinde, 1000 megahertz üstü ise mikrodalga ile haberleşme sistemlerinde kullanılır..
eksiksizuyum eksiksizuyum
nikola tesla'nın öngördüğü, elektrik iletimi için önerdiği akım tipidir. alternatif akım icat edilmeden önce edison efendi doğru akım kullanarak fabrikalara elektrik vermeye kalkmış, doğru akımı doğru düzgün kontrol edebilmek için de enerji nakil hatları üzerine çok büyük ara santraller kurmuş, milyonlarca doları çöpe atmıştır. oysa ki alternatif akımda hattan enerji alındığında hat üzerindeki diğer enerji çeken araçlar üzerindeki etki minimumdur. yani alternatif akım sayesindedir ki komşunuz prize kettle taktığı zaman siz saçınızı kurutmaya ve ütünüzü yapmaya rahat rahat devam edebiliyorsunuz. eğer mevcut hatlar üzerinde doğru akım ile elektrik verilseydi komşunuz radyosunu açtığı an giriyi tamamlayamadan bilgisayar kendini yeniden başlatacaktı.

bundan dolayıdır ki bu giriyi nikola tesla'nın aziz ruhuna armağan ediyorum.
escaflowne escaflowne
anadolu üniversitesi medya merkezi bünyesinde yayın yapan radyo a'nın en kaliteli programlarından biridir. adından da anlaşılacağı üzere playlist'i son derece geniş bir yelpazededir. yayın saati 00:00 olmakla beraber, perşembeyi cumaya bağlayan gecelerde dinlenebilir.
selimciğim selimciğim
yanılmıyorsam o meşhur sinüsoidal biçimi elektriği hep dönen biçimlerde (türbin, dinamo, rüzgar gülü) mekanizmalarla elde etmemizden kaynaklanıyor. mesela bunların aksine böyle bir mekanik etki ile çalışmayan güneş enerjisi üniteleri doğru akım üretiyor.
importtester importtester
şiddeti tam olarak belli olmayan akim çeşidi. örneğin 220 v'luk akım aslında 220 v değil zaman içinde salınan akımın ortalama eriştiği potansiyel fark değeri olarak belirleniyor. 220 v dediğimiz elektrik yamulmuyorsam salınımı süresince zaman zaman 300 v değerine bile ulaşabilen bir akım. ayrıca konuyla ilgili :
(bkz: faz farkı)
1 /