amerikan emperyalizmi

spooky spooky
ikinci dünya savaşı'nda sonra karşılıkla kutuplaşma sürecinin getirdiği,günümüz insanını etkileyen en büyük tehlike.

sadece tek bir alanla sınırlı olmayan,dokunabildiği,ulaşabildiği her alana etki eden sömürü sistemi.
tribunselsevda tribunselsevda
yıllardır kahrolması için sloganlar attığımız ama her seferinde daha da güçlenen,insanları özgürleştireceği vaadi verip ellerini ve ayaklarını kelepçeleyen bir tür işgaldir.
tarkovsky tarkovsky
yükselme nedeni osmanlı imparatorluğu gibi toprak işgalleri (osmanlı yapınca fetih, abd yapınca işgaldir nedense!) ve emeğin sömürülmesi olan, kapitalizmin günümüzdeki en ileri ve azgın biçimi.
dünyaya aduket çeken kelebek dünyaya aduket çeken kelebek
yıllardır barış elçisiyiz ayaklarıyla milyonlarca insanın kanını içmiş bir modern imparatorluğun, avını ele geçirmeyi kolaylaştırmak adına yaptığı etkinliklerin bütünüdür.
18. yy'dan 20. yy'a kadar kendi anakaralarında siyasi birliklerini sağlayıp, güney ve orta amerika' yıda ele geçirdikten sonra 5 milyon askeriyle avrupa'ya çıkarma yapmış ve ingiltere' ye 'bizde varız' gözdağını vermişlerdir. sen iki yüzyılda bu kadar iş yap sonra gel 700 yıllık imparotorluklara, krallıklara kafa tut, avrupa' da yetmesin ta sscb' ye saldır, ortadoğu' nun durumunu hepimiz biliyoruz zaten!
bunların hiç biri sadece savaşarak kazanılacak başarılar değildi tabi. insanların kültürlerine, dinlerine, dillerine, siyasi yapılarına, günlük hayatta yaptıkları aktivitelere (yemek, içmek, giyinmek,tv izlemek vs ) kadar indirgeyeceksin ki müdahale alanını, o ülkeler çok daha kolay çözülsün!
eluch eluch
şu sıralar suriye'ye saldırı kumpanyasının başını çeken, kapitalizmin en yüksek aşaması. "amerikan emperyalizmi" söylemimiz altı boş bir söylem değil, zevzek! duyan da sınıflardan bağımsız bir emperyalizm tanımlıyoruz zanneder.

gelelim suriye saldırısına. saldırıya öncülük eden abd emperyalizmidir, ve şu anda tek derdi avrupalı emperyalist dostlarından destek almaktır. şu aşamada birleşmiş milletler desteğiyle giremeyeceği kesin gibi, zira bm içinde saldırıya karşı olan çok fazla devlet var. bm'den bağımsız olarak, şu ana kadar almanya saldırıya destek vereceğini açıkladı. fransa tüm seçeneklerin masanın üstünde olduğunu söyledi, fakat doğrudan desteğini açıklamadı. muhtemeldir ki fransa-abd arasında pazarlık süreci devam etmekte. abd'nin ortadoğu'daki ölümüne kankası ingiltere'nin ise bu saldırıda abd'ye destek vereceğinden hiç kimsenin şüphesi yok.

edit: bu arada gelen son dakika haberine göre ingiltere'nin güney kıbrıs'taki askeri üslerine savaş uçakları ve askeri nakliye uçakları inmeye başlamış.