amigdala

1 /
easy company easy company
beynin en ilginç bölümlerinden biridir. limbik sistemin bir parçasıdır. duygularda ve korku, zevk vb. olaylarda önemli görevleri vardır. tek bir parça olmayıp, birbirine yakın olarak konumlanmış çekirdeklerden meydana gelir. badem şeklindedir. ismi de grekçe badem anlamına gelen amugdale'den gelir.
ekapus ekapus
duyguların merkezi. bir insanın amigdalasını alırsanız; adamı bir tür ota çevirirsiniz. ağlamaz, gülmez, sinirlenmez, üzülmez... çekilmez bir adam olur anlayacağınız. 1940'lara kadar böyle bir ameliyat varmış maalesef. duygusal kriz geçiren insanların amigdalasını alıyorlarmış. tabi adam ondan sonra da bir hayli sakinleşiyormuş. bunu bir tür tedavi sayıyorlarmış. abazanlıktan muzdarip bir adamı hadım etmek gibi birşey...
eyledebeylede eyledebeylede
vücuttan gelen sinirler ilk olarak amigdalaya gelir ve değerlendirilir. amigdala karşına çıkan bir olayda önceki tecrübe ve bilgilerle çok hızlı bir değerlendirme yapar ve beyne sinyal gönderir. sevgilinizi bir başkasıya aynı yatakta gördüğünüzde beyin bunu kolay kolay muhakeme edemeyecektir. amigdalaya gelen iki çıplak beden ve çıplaklardan birinin eşiniz olacağını düşündüğünüz kişi olması sinyali sonucunda beyne çok kötü bir durum var sıvıları salgılatır ve bu sıvı ile uğraşan beyin muhakeme yeteneğini büyük ölçüde yitirir. gözyaşlarını akıtmak gibi de önemli bir görevi vardır.
nicky rush nicky rush
algı sistemi.

kadınlardaki amigdalalar erkeklere nazaran daha büyük olduğu için kadınlardaki hisler daha kuvvetlidir. hatta hocamız bu konuyu anlatırken erkeklerin kadınları aldattığında, kadınların bu durumu, erkek yakalanmama konusunda usta olsa bile, bir şekilde bilmesini amigdala ile açıklamıştı. bilmem siz nasıl açıklarsınız beyler *
sungerpok sungerpok
mesela karanlık bir sokakta yürüyorsun bomboş, arkadan hızla sana yaklaşan ayak sesleri duydun. o an bünyendeki değişikliklere sebep olan bu kısımdır.
bildiğin sürüngen beyni. çok tehlikelidir ve bir o kadarda gerekli. panik halindeki adamı sürüngen beyninden(amigdala) bir üst kademeye (memeli beyni) geçiremez ve rahatlatamassan ne yapacağı belli olmaz. memeli beyni aşamasından sonra kortekse ulaştırman gerekir ki bu en sağlıklı düşünebilme haldir.

(bkz: boğaziçi köprüsünden atlayan insan)
(bkz: rehinesini öldüren insan)
(bkz: iknanın anahtarı mark goulston)
pylvia slath pylvia slath
insan beynindeki korku merkezi. o büyüdükçe korkularımız da büyüyor. varlığı, büyüklüğü bile insanlar için, insan düşüncesi için büyük önem taşıyor aslında. mesela siyasi görüşlerde bile etkili olabiliyor kendisi. araştırmalar muhafazakar olan ve bu görüşte bir siyasi partiyi destekleyen bireylerin amigdalalarının, liberal bireylere oranla daha büyük olduğunu gösterdi. yani herhangi bir siyasi krizde başta muhafazakar bir parti varsa, bu görüşteki insanlar krizi aşmaya çalışmadan önce bocalıyorlar, korkuyorlar, biraz daha yavaş hareket ediyorlar. bunun tam aksine liberallerin ise sorunun ya da krizin aşılma sürecinde daha atik ve korkusuz hareket ettikleri görülüyor. bunlara sebep olabilen, öyle de değişik bir bez kendisi.
1 /