app plaka

digiboy digiboy
gördüğümde beni deli eden plakadır.

neden mi?

şimdi yönetmeliklere uygun bir plaka ölçüsü vardır. karayolları trafik kanunlar çapında yazı kalınlığı ve büuüklüğü belli bir oranda olmalı, bunun yanında rakam ve harf grupları arasında bir miktar boşluk olması gerekir ki bu uluslararası yasalar gereği de şarttır ayrıca. fakat "app plaka" dedikleri bu aparatta rakamlar ve harfler hem çok kalın hem de rakam-harf grupları arasında boşluk yok, resmen bitişikler, uzaktan okunmaya çalışınca karışıyorlar. mesela siz "34 vbz 28" olan grubu app plakada "34 vb 228" olarak görebilirsiniz, ee nooldu bak, 2 ile z karıştı. ayrıca asayiş ve trafik güvenliği açısından mobese'lerde hatalı okunma riski var. avrupa'da ve diğer gelişmiş ülkelerde inanın ki böyle kepazelik yoktur, ee iyi o zaman, ben de arka fren lambalarını lacivert yapayim, ne lan bu, kafaya göre plaka düzeni mi olur.

dediğim gibi, app plaka dedikleri bu zımbırtı uzaktan okunamıyor, çünkü fontu çok kalın ve harf-rakam grupları birbirine çok yakın.
1
ah ya neymar ah ya neymar
beşiktaş font diye geçeni cemiyetin verdiği boktan plakadan bin kat daha okunaklı ve estetik olan plaka. ben devletin abukluklarıyla uğraşmamak adına direkt cemiyetin verdiği plakayla kullanıyorum ama kesikli mesikli olan itin kopuğun kullandığı tipte garabetleri saymazsak o kadar da öcü bir şey değil bu. buyrun caps, araç benim değil google'dan buldum. üstteki cemiyet, alttaki app:bir de bu cemiyetin verdiği plaka inanılmaz derecede dayanıksız oluyor. yağmurdan falan etkilenip boyası mı dökülüyor artık ne oluyorsa benim plakaların font ve çerçeve kısımlarında şu anda yer yer silikler oluşmuş vaziyette. bir avrupa ülkelerinin plakalarına bak bir de bizim plakalara. plaka gibi sikko bir mevzuda bile vatandaş olarak en vasatına layık görülüyoruz. 300 bin'lik arabada hafriyat kamyonu plakası gibi plakayla dolaşıyorum amına. parası neyse verelim de düzgün basın şu amına kodumun icadını. buyrun sade, şık mis gibi plaka örnek alın:


5