arkadaşım şeytan

1 /
errant errant
döneminin bu kadar önüne geçen başka bir türk sineması yoktur kanaatindeyim. mazhar alanson'un şov yaptığı, ali poyrazoğlu'nun döktürdüğü bir atıf yılmaz şaheseri.
strange fruit strange fruit
rastgelindiğinde kaçırılmaması gereken ironik türk filmi. şeytan rolündeki ali poyrazoğlu'nun yumurtaya üfleterek ruh satın alma tekniği dikkat çekicidir. bir yerlerde birilerince sarfedilen "şeytan kulağına kurşun" sözlerinden muzadarip kulağının ağrıması ise hoş bir ayrıntı...
henderson henderson
filmin başında mazhar alanson ile ali poyrazoğlu'nun karşılakştıkları yer, beyoğlu'nda danışman geçidinin sonunda yer alan avlumsu yerdir, bugün antin kuntin tiplerle dolmuş olmasına rağmen hala çok enteresan bir havası vardır oranın. ayrıca hep böyle sev adlı şahane mfö şarkısı da filmde ara ara çalar. mazhar alanson'un ilk sinema deneyimidir ve çok başarılı olmuştur, daha da başarılı olduğu ikinci filmi ise her şey çok güzel olacak'tır.
libertar libertar
ortalama bir sinema seyircisi olarak beni rahatsız eden tek yönü seksen döneminde arabeskçi şarkıcılara çekilen filmlerde olduğu gibi araya alakasız olarak şarkılar girmesi ve klibimtrak sahneler geçmesi. belki böyle düşünmemde mfö'yü sevmeyişimin bir etkisi vardır, ya da atıf yılmaz bilinçli bir tercihle mfö'yü başarısız popçu kılığına sokmuştur.
bunun dışında oldukça eğlenceli ve ilginç bir film, izlenir.
bir mendil niye kanar bir mendil niye kanar
şeytan'ın lavinya ile görüşme sahnesinde lavinya'nın neden artık ruhların insanları yönetmediğini açıklarken şeytan'ı komik sesler çıkaran aletlerin olduğu bir odaya sokması ve alenen finans kapitalizmin tanımını yapma sahnesi zamanın olanaklarını düşününce gerçekten başarılı olan film. lakin sinematografik olarak bu sahne pek bir özellik taşımasa da lavinya'da somutlaşan "şeytan öldü yaşasın kapitalizm" vurgusu olmuş olan film.
sayenizde sayenizde
bu sabah türkmax'da yayınlanan, 80'li yılları( gençlik günlerimi) de giyim ve davranış örneğiyle anımsatmış bir filmdir ayrıca. güzeldi kervan plak, kaset dönemleri falan.
swmli swmli
şu anda tnt'de yayınlanan filmdir. 15 dakikadır izliyorum. bizden nasıl böyle bir film çıkmış diye oha dedim. ne kadar yabancı filmlerde görmeye alışık olsakta asla göze batmayan hareketler ve oyunculuk harika bir film bu ya
swmli swmli
lavinya: ne demode bir şeytansın şeto,artık ruhlar tedavülden kalktı....ben bunun üzerine başka söz söyleyemem.unutmadan birde"insanlar şeytandan şeytan oldu şetooooooooooo..."
verilen mesaj ise daha o zamandan günümüzde olacakların habercisi imiş. geçmiş olsunn.
bedava sirke bedava sirke
-+-+- spoiler -+-+-
canlanan manken : kocacım hadi şunu ye.
fatih : nedir o ?
şeytan : macun,
fatih : ya zaten bütün gece ...
şeytan : 10 yıldır vitrinde gerdek gecesini bekleyen bir manken o ne bekliyorsun ?
-+-+- spoiler -+-+-

edit: replikleri yanlış yazmış olabilirim ama ana fikir buydu.
a good day to die a good day to die
ayhan sicimoğlu'nun da rol aldığı enteresan film. türk film tarihi incelense bunun gibi bir film ya yoktur ya da bir elin parmaklarını geçmez. film zaten 80lerde çekildiğinden, böyle absürd bir filmde arabesk furyasından bahsedilmemesi imkansızdı. yaprak özdemiroğlu da hem güzelliği hem de çeşitli karakterleri aynı filmde başarıyla canlandırmasıyla dikkat çekiyor.
hala izlemediyseniz, tv'de denk gelmiyor diyorsanız dvd-ripi uzunca bir süredir piyasada.
1 /