atanamayan genç öğretmen intihar etti

elayazen elayazen
insanların gerçeklerini hafife alarak,saçma sapan bir eğitim sistemi içinde olabilirlikleri sayıp,üzülmedim demek sorunu çözümüyor.

eğitim sitemimiz başarı ve yarış odaklı. türkiye'de orta sınıf insanların para harcadığı iki sektör egitim ve sağlık. çocuk yarış atı gibi önce lise sınavına, üç yıl boyunca sürekli baskı altında hazırlanıyor. özellikle kolejlerde çocuk harcanıyor. baskı altında, gelecek kaygısı da on yaşında bilince yerleştiriliyor. sonra bu lisede üniversite sınavı için devam ediyor. aile madi manevi stres altında ve çocuğa sürekli çalış baskısı yapıyor. sonuç atanamayan öğretmen,mühendis vs... verilen emekler,paralar,harcanan vakit,umutlar,çekilen stres hep boşuna oluyor. bunun için intihar etmek tabiki yanlış, hayatı kariyer planları ile sınırlandırmak ise daha da yanlış. ama sırf daha şanslı olduğunuz ve bunları yaşamak zorunda kalmadığınız için zaten canına kıymış bir insanı acımasızca eleştirmek ne kadar doğru?
gerçekten çok üzücü. hayatta insandan değerli ne var? allah sabır versin yakınlarına.
portatif düşün portatif düşün
25 yaşında gencecik bir kadın işsiz kalıyor, intihar ediyor birileri ölüsünün ardından "ama sen de hiç çabalamadın ya youtuber filan olsaydın ya" diyor. ne youtuber'ı lan, dalga mı geçiyorusunuz?? kimse neden bu ülkede bu kadar üniversiteli işsiz var , neden yıllarca uğruna dirsek çürüttüğümüz mesleğimizi insani şartlarda idame edemiyoruz, neden yıllarca iş arıyor, güç bela bulduğumuz işlerde de   üç kuruş maaşla özel sektör yamyamlarının elinde yeri geliyor aklımızı yeri geliyor en güzel yaşlarlarımızı kaybediyoruz demiyor. hırsızın hiç mi suçu yok diye sormak yerine sen o eşeği boşver diyorlar.aklı başında bir insan neden onca yıl emek verdiği belki hayali olan mesleği yerine gitsin gerzek turnusolu videolar çeksin ki yahut neden başka bir iş yapmak zorunda olsun. hani en başında tercihleri biz yapmıştık ee ne oldu şimdi?