atari tabancası

devil devil
atari salonlarında ve evdeki micro geniuslarımızda bulunan, duck hunt vb. oyunlarda ekrana tutup tetiğe abandığımız "o müthiş alet", bugünkü nintendo wii teknolojisinin o zamanki muadili. yıllardır nasıl çalıştığını düşünür dururum, bulmak bugüne kısmetmiş, sözlükle hemen paylaşayım:

bir örnek üzerinden gidelim. duck hunt adlı oyunumuz açtık, ördek avlayacaz. ördek ağaçların arkasından süzüldü, hedefe kilitlenip tetiği çektik, ekran bir an için siyaha gömüldü, sadece ördekler beyaz kalacak şekilde. sonra ekran normal renk düzenine geçip, viuvv diyerekten aşağı düştü, afferim ilk bölümü geçtiniz. şimdi gelelim işin teknik kısmına.

çoğu kişi tabancadan birşeylerin televizyon ekranına gidip ördeği avladığını düşünür,yani tabancayı verici, tv'yi alıcı olarak. halbuki iş tam tersidir, tabanca, ekrandan gelen ışığı avlar. örneğimizde tam tetiği çektiğimiz anda ekran kararıp, sadece ördeklerin beyaz kaldığını söylemiştik. işte tabanca tetiği çektiğimiz anda beyaz ışıklardan birine hedef alınmışsa, silahın ucundaki fotosel ordaki ışığı absorbe edip, ana makinaya sinyal gönderir, ördeğimiz av köpeğinin ağzına böylece düşer. yani tv ekranı verici, tabancamız alıcıdır. bu durumda tabancayı yanan bir ampule tutup tetiğe çektiğimizde de ördek avlanmış olacaktır (ama ne zevki kalır o zaman tabi).

wikipedia'da "light gun" (`ışık tabancası) olarak geçiyor: (bkz: light gun this article is about the computer peripheral. for the artillery piece, see l118 light gun. a light gun is a pointing device for computers and a co... wikipedia )
th3r4p1st th3r4p1st
işte buuu
bozulan atari tabancasının içini açıp acaba neyi var bunun diye saatlerce bakıp(tamir edecem ya) sonra kapatmadan tabanca yarısı açık şekildeyken oyunu açıp merceği tam ördeğin üzerine getirince vurabildiğimi farkettiğimde çok sevinmiştim.
ama aleti toplayıp kapatıp vidalarını da takınca yine çalışmıyodu. deli olmuştum nedenini hala anlamış değildim ki bugün bunu anlıyorum meğersem sensör ışığa duyarlı çalışıyormuş. yani sadece beyaz ışık yeterliymiş. tüh beee keşke merceği filan temizleseymişim.
neyse bidahaki sefere artık..
copia copia
çalışma sistemini çözmemin uzun zaman aldığı alet. tabi hiçbir zaman alıcının televizyon, vericinin tabanca olduğunu düşünenlerden olmadım(koca televizyonun öyle bi fonksiyonu olduğuna ne zaman tanık oldun da öyle düşünüyorsun kardeşim). olayı çözmem şöyle gelişti:

atari oynamayı bırakalı 2 sene falan olmuştu(bilgisayar almıştık çünkü). ilk atari oynadığımdan beri sık sık düşündüğüm üzere, "lan?!" dedim. "şimdi bu tabanca alıcı, öyle olmak zorunda, ama nasıl bu tabanca o ördeği görüyor?" e tabi bu olay zamanın teknolojisinde evlerde çocuk oyuncağı olamayacak kadar gelişmiş bi teknolojiydi. o ördek şeklini falan nasıl algılayacak tabanca? ve biraz kafa yorma neticesinde dedim ki: "bence bu ördeğin üstünde bi renk var, bu tabanca o rengi gördü mü algılıyo." 2 ördek falan çıktığında da, ördeklerin üstünde farklı renkler olacak, o farklı renklere göre hangi ördeği vurup vurmadığına karar verecekti. gayet geçerli bir teoriydi.

yıllar geçti. geçen ay bi siteden, eski atari oyunlarımı oynarken, silahın mantığı aklıma geldi. bir araştırayım dedim. teorime çok benzemesi, beni sevindirdi, biraz da havalandırdı. "çok zekiyim" modlarına falan girdim. neyse, olay şuymuş: biz tetiğe tam bastığımız anda ekran kararıyormuş ve ördek beyaz renkli kalıyormuş. silah, yani alıcı, sahip olduğu ışık sensörüyle, o beyaz rengi o sırada gördüğünde de, ördeği vurmuş oluyormuşsunuz. yani beyaz bir ışığa sürekli ateş ederseniz sürekli ördeği avlamış olursunuz. bu tek ördek için geçerli. ama iki ördek çıktığında nasıl vuruluyor onu bulamadım. kendim oyunun videolarını açıp ağır çekimde baktım, bir ördek siyah üzerine siyah, diğer ördek siyah üzerine beyaz oluyor. işte bu konuda, siyah üzerine siyah olan ördek nasıl algılanıyor onu bulamadım. zira ıskalamış da olabilirsin, nasıl algılayacak? derken bir son dakika bilgisi buldum, olay, hangi rengin kaç milisaniyeyle durduğuyla da ilgiliymiş. yani ateş ettiğinde ekran kararıyor ve siyah renkten, çok kısa bir sürede beyaz renge geçiyorsa, bir ördeği vuruyorsun, beyaz renkle başlıyorsa da diğer ördeği vuruyorsun. ha bi de oyunu lcd'de oynayınca tabanca çalışmıyormuş. bu da, piksellerin ya da ışık frekanslarının silahın içindeki sensöre uygun olup olmamasıyla ilgili olduğunu gösteriyor.