atları bağlayın geceyi burada geçireceğiz

lea lea
ismini duyduğumda içeriği bile öğrenmeden sebepsizce okumak istediğim kitap.

"insan her nereye giderse gitsin, kendini ne beraberinde götürmez mi?"
angiocath angiocath
melisa kesmez'in ilk kitabı.ilki böyleyse ikincisini şimdiden heyecanla beklemeli.

-- spoiler --


''masanın bir ucunda hayatlarında hiç kaybetmemiş, aslında sırf bu yüzden hiç kazanmamış erkekler, diğer ucunda onları hak eden kadınları. tek taşsız parmağım ve fönsüz saçlarımla resmin kusursuzluğunu bozuyorum gibi geldi, hoşuma gitti. tehlikeli sularda olduğunu bilip de, bundan tuhaf bir haz duyduğun ve hiçbir önlem almaya tenezzül etmediğin, içinde bulunduğun duruma ters düşecek bir şeyin yaklaştığını gördüğün halde kılını kıpırdatmadığın anlar vardır ya. ''
augustus waters augustus waters
ingilizce'de sıkılıp turkce bir şeyler okumak için kitaplığıma bakınırken göz göze geldim bu kitapla. turkiye'yi ziyaretlerimde, ya da arkadaşlarımın geliş gidişlerinde mutlaka kitap alırım. bu şekilde temin etmiştim ama elimde uzun bir okuma listesi olduğu için ilk mola verişimde okunaklar listesine adını yazdırmıştı. geçen yıl çıkan kitaplar içinde en çok umut vaad eden kitaplar listesinin başında idi benim için.

amacım bir bilemedin iki öykü okuyup uyumaktı zira saat 2'ye geliyordu... ancak ne mümkün. melisa kesmesin hem üslubunu hem de konulara bakış açışını sevdim. yakın kuşaklar olduğumuz için de bir taraftan çocukluğumdan izler bulurken diğer tarafta da güncel olaylardan yansımalar bulabilmek hoştu.

kısa, sadece ve akıcı cümlelerle bezenmiş dokunaklı birçok öykü bulabileceksiniz bu kitapta. bazen anı bitişler sizi vururken bir tarafran da durup düşünmenize neden oluyor.

öyküden sonra bence kısa veya uzun fark etmez bir roman denemeli kendisi. zira üslubu akıyor.