avanos

1 /
seni kendime sakladim seni kendime sakladim
yaşadığı şehrin gürültüsünden bunalmış, klakson sesine tahammül edemeyen, sosyal yaşamdan nasibini almış, hareketli yaşama ayak uyduramayan ve en önemlisi sessizliğin ne demek olduğunu bilmeyen her insanoğlunun yaşaması gereken yerdir. ama bana göre asla ve asla yaşanılası bir yer değildir. ya da şöyle söyleyelim, sabırlıysa bir insan yaşamını sürdürebilir, hayat mücadelesi verebilir bu allah'ın terkettiği yerde.

sıkıcıdır, boğar insanı. yazı kışından biraz daha iyidir sanki. hiç olmazsa yazın gelmesiyle birlikte akşam sekizden sonra iki üç insan belirir sokaklarda. gruplar gelir, turistlerle dolar sokaklar. kışınsa saat altı dedin mi hayat durmuştur. çevre yolunda oturmamıza rağmen sabahtan akşama kadar toplam 30-35 tane arabanın geçtiği bir ilçedir.

varın gerisini siz düşünün.
albertkamuvicdanı albertkamuvicdanı
roma döneminde venessa ismiyle anılan avanos, nevşehir' den 20 km uzaklıktadır.
avanos, pişmiş topraktan yapılan çanak çömlekleriyle tanınır. avanos ' un kenarından geçen kızılırmak ' ın getirdiği çamurlar avanos çömlekçilerinin hammaddesidir. ilçenin civarındaki oniks yatakları da bölgenin yeraltı zenginliklerindendir.
anadolu' ya giren ucbeylerinden evrenos bey komutasındaki göçer türkler buraya yerleşirler. şehir başlangıçta evrenos olarak adlandırılmış daha sonra avanos olmuştur.
kaynak : kapadokya ( doğa - tarih - kültür mirası ) - hazırlayan : ilhan temizsoy
epruuuu epruuuu
ilk akla gelen çömlek yapımının başta gelen yerlerinden olmasıdır. kizilirmak'in taşıdığı kırmızı toprak ve kilden elde edilen çamurla çanak çömlek yapımı hititlerden günümüze kadar gelmiştir.
civilengineerman civilengineerman
avanos'um

memleket'im,çocukluk aşkım,
aşıma aş,işime iş kattığım,
okullarında ilim,irfan gördüğüm,
memleket'im,avanos'um, birtanem.

çayırlarında koyun,kuzu güttüğüm,
akar suyunda serinleyip yunduğum,
diyarı gurbette burnumda tüttüğüm,
memleket'im,avanos'um,birtanem.

ne medeniyetler gelmiş geçmiş üstünden,
toprağından testi bardak yapmışlar,
kızların,gelinlerin halı dokuyup satmışlar.
memleket'im,avanos'um birtanem.

bağrından akar kızılırmak'ın,
kuzeyinde yüksek ziyaret dağın,
ortasında cennet gibi bağların,
memleket'im,avanos'um,birtanem.

ne öğretmenler yetiştirdin,
ne okullar yaptırdın,
ilim irfan görsün çocuklarım yetişsindiye,
memleket'im,avanos'um,birtanem.

mehmet remzi güven
no offence no offence
iki dönem sonunda seçim sonuçlarıyla farkını yeniden, 5 oyla bile olsa, ortaya koymuş memleketim.

kılıçdaroğlu'nun katıldığı aykırı sorular programını izleyenler belki hatırlarlar "bizim ödp'li adayımız da var" demişti ve o aday, ismet ince, artık belediye başkanı.

doğduğumdan beri tanıdığım, ama 4 yaşından sonraki kısmını hatırlayabildiğim bu adamın katacağı çok şey var.
pylvia slath pylvia slath
chp'nin 6 oy üstünlükle kazandığı nevşehir ilçesi. 16 akp seçmeninin oyları ise oy pusulasına "chp'ye hayır" yazdıkları için geçersiz sayılmış.

bu kafayla elinizde olan yerleri de tutamıyorsunuz yahu, cidden üzülüyorum.
salt salt
bir nevşehir'li olarak, ilk defa sırt çantamı alıp dolanma fırsatım oldugunda memleketime dönmeliyim neler geçerse geçsin dedirtti burası bana.

öylesine dolanırken bi arkadaşımın şarap siparişi geldi aklıma şarap evine gider tabelasını görünce. tabelaları takip ettik, girip alıp çıkıcaktık ama mahzenin sahibi öyle olmaz dedi içine davet etti mahzenin. küçük kadehlerde sayısız şarap denetti, tatmadan alamazsınız burası market değil, tatmıcaksanız köşedeki büfeden alın dedi.
oturduk bi kaç kişi daha vardı, sohbetle tattık bir sürü şarap.

emekli öğretmenmiş mahzenin sahibi. müstakil bir ev, üst katında yaşıyor büyük ihtimal. turuncu loş ışıklı güzel mahzende de ağırlıyor misafirlerini. iki adım ötesinde de kızılırmak var yemyeşil avlunun.
hayalimi yaşayan amca, dönüp dolaşıp bulucam seni, buraya yazıyorum kararımdır.
pdrcinin kalemi pdrcinin kalemi
sevdiğim insanla gittiğim ve pek çok tatlı anıyı çantamda biriktirdiğim yerdir. nevşehir gezisi başlı başına çok güzel iken avanos' da ayrı bir güzelliktir. ayrıca son zamanlarda facebook tan gözlemlediğim kadarıyla pek çok çiftin tanışma ve gezi yeridir.
1 /