avcılık

1 /
ahmak ı hayal ahmak ı hayal
zevk için ya da besin sağlama amaçlı yapılan, ateşli ya da ateşsiz silahlarla ya da tuzak kurularak gerçekleştirilen hayvan yakalama uğraşı. insan varolduğu günden bu yanadır varlığını sürdürmektedir.
böbelere bolon böbelere bolon
zaruri haller haricinde avlanan her insandan nefret etmeme sebep olmuştur.
yaban tv diye bir dalga var malum. orda izliyorum adamlar bir vuruyor, iki vuruyor, on, otuz, kırk... "eee bi dur be artık amna koduuum, götüne mi sokacaksın o kadar ördeği" diyor insan.

bir başkası da koskoca geyiği yatırıp, sadece kafasını alıyor. ulan kurbanda biz 7 kişi birleşip bir danaya giriyoruz. siz iki lavuk 3-4 tane geyik vuruyorsunuz.
boynuzunu alacaksın zaten, maksat et değil. iyice bi katmerli orospu çocuğuymuşsun derim ben sana...

avcılık bir spor olamaz. neden olsun hem?
dağı bayırı seven izci olsun, tracking yapsın, joggin yapsın, piknik yapsın, mangal yapsın.
silahı seven gitsin poligon atışı yapsın, çıksın yaylada sıksın. (meskun mahalde, düğünde sakın sıkmasın, valla bi cinnete bakar!) (bkz: maganda)
ha, eğer, geyik etini seviyorsa, tavşan eti hastasıysa gitsin vursun bir tane ama bundan haz almasın bunu bir spormuş, bir hobiymiş gibi yapmasın.

hatırlıyorum da; kırım kongo kanamalı ateşi bulaştıran keneler için sülünler yetiştirildi yüzlerce, kene ile beslendikleri için. korumaya da alındılar. devlet anonslar, yayınlar yaptı. ama tuttular bir dayı, soruyorlar, "böyle böyle bir olay var, haberiniz var mı?" diyorlar, valla "biz görürsek vururuz" diyor adam. cahilliğe bak, caniliğe bak!
afedersin ama aklını skym dayı senin. sanki anan seni sülünle doğurdu. neyse, dayısın diye fazla sövmüyorum yine yaşına hürmeten.

eğitimli, eğitimsiz, cahil, ehil ne olursa olsun ava sıcak bakamıyorum. avcılık varsa da bu fonksiyonel olmalı. avcılık odaları, kulüpleri açılıp denetleme yaparak değil.
çünkü denetlemek avcılığı aklamaz. avcılık kökten yasaklanmalı. denetim menetim hikaye...
keyif pezevengi keyif pezevengi
artık bu devirde yasaklanması gereken faaliyet. eski çağlarda insanın beslenmesi için zorunlu olarak yapılıyordu ama artık keyfi bir hayvan öldürme olayı. elbette yediğimiz dana da kalp krizi geçirerek soframıza gelmiyor ama nesli tükenme eşiğinde de değil.
soankoymaabi soankoymaabi
"ama biz nesli tükenen hayvanları vurmuyoruz, izin verilen av hayvanlarını vuruyoruz spor bu" diyenlere koskocaman bir hasiktir çekmek istiyorum. ilk çağlarda mı yaşıyoruz o bok midenizi doldurmak için avlanıyorsunuz? isterse o hayvandan doğada trilyonlarca olsun. sen spor yapıyorum diye doğasında yaşayan hayvanı ne hakla vuruyorsun? kafası önünde fotoğraf çektirince mi spor oluyor? afedersiniz ama bir geyiği sırf spor olsun diye öldürmeye bence avcılık değil orospu çocukluğu denmelidir.
selim pusat selim pusat
en güzel sporlardan biridir. yok spor da değildir, avcılık doğanın çocuğu olmak demektir. doğanın en zorlu şartlarında, en uyumlu şekilde yaşayıp, avının izini sürüp, avlamak demektir.

lakin insanoğlu herşeyi suistimal ettiği gibi bu doğanın çocukluğunu da suistimal etmiştir, aşırı ve lüzumsuz avlanmayla şehirden çıkmamış, götü soğuk görmemiş, bir kere bile dışarda yatmamış üç beş bebeye de gerçek avcılara bile sallama imkanı vermiştir.

benim kanımca en güzel av hayvanı domuzdur, hem avlanması zor, tecrübe isteyen hem de doğada avcısı kalmadığından ötürü avlamanın ekolojik dengeye tamamen yararlı olması yüzündendir.
goze kacan toz goze kacan toz
ayrıca avcılığın etiği diye bir şey vardır
-hayvana kaçma hakkı tanınır.
-bir hayvana en fazla iki fişek-mermi atabilirsiniz
-kaçan hayvana diğer avcılar tarafından ateş edilmemelidir.
bunlar gerçek avcıların kurallarıdır 6+1 otomatik tüfekle bir kuşun üstüne bütün fişeklerini boşaltanların değil.
ulquiorra cifer ulquiorra cifer
bir yerde doğanın kanunu olan şeydir avlanmak. böyle bakılırsa daha az sizi rahatsız eder. ama kendi tuttuğunuz bir balık ya da vurduğunuz bir ördeğin lezzeti değişilmezdir.
meli canan meli canan
mevsimli veya mevsimsiz amacından şaştığı gözler önündedir.
günümüzde eline tüfeğini alan kendisini dağlara atmaktadır, sorsanız avcıdırlar, hem de usta.
sorsanız kurallarına uygun avlanıyorlardır, sorsanız her bir kuralı biliyorlardır.
fakat birde izlemeni tavsiye ederim, ya da kuralları tek tek sorsanız da olur.

avcılık kurallara dayalıdır, avcılık havyana kaçma şansı verir, avcılık bir canilik değildir.
avcılık her ne kadar kötü bir şey gibi görünse de zamanında yapılması gereken bir oluşumdu.

geçmişimizi gözlerimizin önüne alacak olursak, nesiller öncelerimizin hayatta kalabilmek için besin kaynakları idi vurulan kuşlarımız.
o zamanlar yadırganmaksızın avcılık yapılıyor ve hayatta kalmayı başarıyorlardı.
çünkü gerekliydi.

günümüzde ise bir spor halini alan avcılık, artık zevk için yapılır hale geldi ve kurallarından çıktı.
herkes avcı kesildi birden başımıza, herkes hafta sonlarında spor diye tabir ettikleri katliamı gerçekleştirmek için koyuldu yollarına.

iyi yolculuklar dilediğim gibi, bir o kadarda rast gelmemeler diliyorum hepinize.
bedava sirke bedava sirke
dünyanın en kanlı vahşi sporu(!?), insan kendi canını yada malını vaşhi hayvanlardan korumadıkça ( örn. yeni diktiği zeytin ağaçlarını yaban domuzlarından ) av vahşetin önde gidenidir, hele ki çivili spolarla kutuplarda fok avlama modern(!?) insanın hümanizmle dolup taştığı ender anlardandır, sırf kolay av oluyor diye yenmese bile dodoların neslini tüketip doğanın dengesini bozmakta sadace insan oğluna mashus bir yetenektir ( ve pek çok başka hayvan da buna örnek verilebilir, örneğin yüzlerce yıl buffaloları ihtayacınca yiyerek hayatlarını sürdüren kızılderilerin memlekitini işgal eden modern, ileri avrupa insanın bir kaç on yıl içinde bu hayvalanları bilinçsizce avlaması vs. ) elinde son derece gelişiş tüfkelerle, eğitimli av köpkleriyle onlarca kişinin kuş peşine düşüp onları katletmesi pek insanca durmuyor yada kar yağdığı için "kar körlüğü" yaşayan yaban ördeklerinin onlarcasını katledip çuvallara doldurup 2 tane kendileri yiyip, 2 - 3 tanesini konu komşuya dağıtıp gerisini "leş" olmaya bırakıp kedi köpeğe yem yapmakta çok insnca bir hareket zaten,

(bkz: bazı sporların spor olmaması)

birde
ilk cinayet - ömer seyfettin

edit: genel imla
tobeornotobe tobeornotobe
avcılık karşılıklı olmalı biri kaçarken bir diğerinin elinde silahla onu öldürmesi olamaz, avcılıkta mesela sekizerli gruplar olsa biri terörist olsun diğeri de koruyucular..
böyle güzel olur karşılıklı kim kazanırsa işte
(bkz: country strike)

veya avcılık diye bir sporun hiç olmaması da güzel olabilir... bu da bir fikir
1 /