avukatlık mesleği gelecekte tarihe karışacak

dagmd dagmd
ülkede hak, hukuk, adalet kalmadığı için gayet mümkündür. en azından türkiye için. kimse kimseyi savunmasın, zaten bir başkasının dediği oluyor ve her zaman bir başkası kayrılıyor.
dumrul dumrul
"hukuk" sistemi var olduğu sürece yok olmayacak tek meslek avukatlıktır. mübaşir, savcı, hakim, kalem vs ortadan kalkabilir ama avukat kalkamaz. çünkü "adalet" yanılsaması avukatlar aracılığı ile sağlanır. yargı oyununun toplum nezdindeki meşruiyetini bu sağlar.

avukatı aradan çıkardığınız zaman yargının yaldızları olduğu gibi dökülür ve çıplak yüzü ortaya çıkar. her yer kuzey kore olur.

bu nedenle otoriter rejimlerde dahi en son vazgeçilen öğe savunma kurumudur. bunun sonrası totalitarizmdir.
en tipsiz ördek yavrusu en tipsiz ördek yavrusu
yeni mezunları asgari ücrete bile iş bulamıyor. 15 senelik avukat arkadaşım benden borç para istiyor. hemde 500 lira gibi komik rakamlar, teknoloji değil ama yeni açılan hukuk fakülteleri bu bölümü bitirecek.
sychtianarch sychtianarch
amerika'da büyük bir hukuk bürosu önemli bir davaya taraf olmadan önce yapay zekaya başvurmuş, kazanma olasılığı yüksek çıkınca davaya katılmış, sonunda da kazanmış. bunu yapay zeka seminerinde anlattılar. algoritma için geçmişte sonuçlanmış binlerce dava var. yapay zeka duygusuzdur, rüşvet yemez, ırkçılık yapmaz, dış görünüşten etkilenmez, kravatlı takım giyene ceza indirimi yapmaz. yapay zekanın hükmünde vicdanlar rahat olacaktır.

kanser araştırmaları için tasarlanmış uzman bir sistem var. dünyadaki tüm gelişmeler, tedaviler, ve kanser türlerini çok az bir zamanda tarayıp, en uygun tedavileri sıralıyor. gelecekte şirket alımlarında yine benzer sistemler kullanılacak. buraya kadar insanların yararına olacak bir çok gelişme olacak.

tıp tahsilinin pabucu dama atılacak. denetleyici doktorlar da programcılığın kıyısından, ucundan tutmaktan fazlasını yapacaktır. şirket ceo'luğu kariyer seçimi olmaktan çıkacaktır. bu gibi gelişmeler 20-30 yıl arasında olacaktır. belki de daha erken gerçekleşebilir çünkü, evrilme hızı makina öğrenmesi sayesinde gitgide artıyor. türkiye gibi şimdiden vasatlık krizi yaşan ülkelerin gelecekti durumunu düşürün.

robotik otomasyon, batı'da işsizlik maaşını hayata geçirdi. türkiye'de mevcut endüstriyi kobiler yüklenmiş durumda. bu da montaj ve emek sömürüsünden ibaret. üretimde robotları kullanmayı bırak, üretim sonucu ortaya konanan ürünün katmadeğeri ve fiyatı ortada. ileride insanlığın ne krizle karşılaşacağını kestirebilmek için türkiye'nin hali çarpıcı bir örnek. çok iddialı özellikleriniz yoksa kısa ve ortada vadede türkiye'de survivor modunda yaşıyor olacaksınız.