aydın sayılı

renkler renkler
"5 tl'nın arkasına basılıncaya kadar bu adam yok muydu, bize niye kimse böyle bir cevherden bahsetmedi, bu kimin ayıbıdır?" sorularını ardarda sorduran, 1942 yılında harvard üniversitesi’nden doktora derecesi alan, tezinin konusu “islam dünyasında bilim kurumları” olan ve bu doktora harvard üniversitesi’nde ve bilindiği kadarıyla da dünyada bilim tarihi dalında verilen ilk doktora derecesi olan... atatürk'ün kendisi hakkında "bu çocukla özel olarak ilgilenin" dediği... hey gidi hey...
07 meme ucu olan var mı 07 meme ucu olan var mı
1913 yılında doğan ve hayatının her kesitinde ayrı bir hikâye yatan sayılı'nın ankara'da orta öğrenimini tamamladıktan sonra eğitimini sürdürdüğü ankara erkek lisesi'ndeki mezuniyet sınavlarında sınav heyetinde cumhurbaşkanı mustafa kemal atatürk'ün dikkatini çekti.


dönemin milli eğitim bakanı reşit galip bey, aydın sayılı ile özel olarak ilgilenmiş ve onun bilim tarihi ile ilgilenmesi için yardımcı olmuştur.

aynı yıl içerisinde milli eğitim bakanlığı'nın açmış olduğu yurtdışına öğrenci gönderme sınavında dereceye girmiş ve harvard üniversitesi'nde bilim tarihi okumaya hak kazandı ve amerika birleşik devletlerine gitmiştir.


başarılarını burada da sürdürmüş ve 1942 yılında harvard üniversitesi'nden doktora derecesi almıştır. almış olduğu bu doktora dünyada bilim tarihi konusunda alınan ilk doktora derecesidir. hocası george sarton'ın deyişiyle "bilim tarihinin bağımsız bir akademik disiplin olarak resmi bir statüye kavuşmasında büyük rolü" olan aydın sayılı, türkiye'de bilim tarihçiliğinin yerleşmesini sağlamış dünyaca ünlü bilim adamıdır. ordinaryüs profesör doktor unvanı taşır.
2